Берна старе місто

Історичний центр м. Берн (автор фото Дж. Мейсон, 2009)

Бе́рна старе́ мі́сто (англ. Old City of Berne, нім. Altstadt von Bern, фр. Vieille ville de Berne, італ. Centro storico di Berna) — архітектурний ансамбль історичної частини м. Берна; пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1983), Швейцарія.


Берна старе місто

Країна Швейцарія
Місце розташування Берн
Площа 84,68 га
Рік внесення 1983
Критерії (iii)

Історична довідка

Берна старе місто заснував 1191 на пагорбі біля р. Ааре герцог Бертольд V Церінген (бл. 1160–1218; тепер Німеччина). Місто планомірно забудовували упродовж століть за узгодженим плануванням.

Будинки Старого міста датують різними періодами. У 15 ст. збудовані аркади, у 16 ст. — фонтани. Більшу частину середньовічного міста оновлено у 18 ст., але автентичний характер збережено.

У середині 12 ст. збудовано невелику церкву в романському стилі й освячено на честь Святого мученика Вінсента Сарагоського. Вона належала Тевтонському ордену. Зі зростанням кількості вірян у м. Берн було засновано власну парафію та прийнято рішення щодо побудови більшого приміщення.

Будівництво церкви у стилі готики (Бернський собор) 1421 розпочав майстер М. Енсінгер (бл. 1395–1463; тепер Німеччина).

Вітражі храму створено переважно у 15 ст. Два вітражі зі старозавітними (див. Старий Завіт) сценами датують 19 ст. 1893 завершено будівництво 100-метрової дзвіниці собору (найвища у Швейцарії).

Ще однією важливою спорудою Берна старого міста є середньовічна башта Цітглогге (або годинникова вежа), побудована у 13 ст. над воротами у західній частині міста. Виконувала також фортифікаційну функцію. Висоту її змінювали. Згодом споруда втратила первісне призначення й була перетворена на в’язницю. Споруда постраждала під час пожежі 1405. Під час відбудови (кінець 15 ст.) була прикрашена геральдичними символами та новим годинником (16 ст.). У 18 ст. її відреставрували у стилі бароко Ніколас Хеблер і Людвіг Емануель Зендер. Повністю відновлено 1983.

Міст Унтерторбрюке через р. Ааре є найстарішим у м. Берні. Побудований 1256 з дерева. Через повінь 1460 був зруйнований. За 1461–1490 споруджено кам’яний міст, який до 1840 був єдиними мостом через річку в межах м. Берна (поки не було збудовано новий міст Нідеггбрюке).

Нідеггську церкву розташовано на місці, де знаходився замок Нідегген, заснований у 12 ст., як частина міських укріплень м. Берна. Замок зруйновано1268. Будівництво церкви тривало 1341–1346. Дзвіницю створено 1480–1483. У період Реформації у Нідеггській церкві зберігали ліс та зерно, а з 1566 відновили богослужіння.

Від 1908 діє спеціальне законодавство щодо захисту міського ландшафту, регламентуючи будь-які втручання в історичний центр м. Берна.

1983 Берна старе місто внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 267 за ІІІ критерієм як приклад міста, що зберегло свою середньовічну міську структуру, попри сучасний розвиток столиці.

Усі будівлі в історичній частині міста внесено до Реєстру культурної спадщини Швейцарії національного та регіонального значення.

Характеристика

Уся територія Старого міста (див. Місто історичне) Берна визнана об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Загальна площа об’єкта — 84,684 га.

Головний архітектурний об’єкт Старого міста — Бернський собор — побудовано в готичному стилі, є тринавною базилікою. Повністю збереглися вітражі та хори.

Вітражі мають високу художню цінність, містять релігійні зображення і геральдичні символи. Хори виконані у стилі Ренесансу, мають дерев’яні різьблення зі зображенням тварин на природі і сцени з повсякденного життя. Інтер’єр собору суттєво зменшено (значну кількість художніх творів видалено в ході Реформації у 16 ст.).

У середньовічній оборонній башті Цітглогге було встановлено годинник із дзвоном, за яким звіряли час. Специфікою сучасного годинника є заводний механізм, що рухає фігурки (ведмеді, леви, півні, лицарі тощо), які кожну годину грають виставу. Поруч із циферблатом збереглася астролябія.

Кам’яний міст Унтерторбрюке довжиною 52 м, арки — 13,5 м, 15,6 м і 13,9 м. Декілька разів міст реконструйовано, демонтовано кам’яні огорожі, які замінили на залізні рейки у 19 ст.

Частиною Берна старе місто є фонтани, їхня кількість налічує понад 100 (Фонтан Правосуддя, Фонтан Мойсея, Фонтан Самсона, Церингенський фонтан тощо). Більшість споруджено у 16 ст., в епоху Ренесансу. Створені для громадського водопостачання, водночас фонтани стали прикрасами міста.

Значення

Берна старе місто є унікальним прикладом, що демонструє постійну модернізацію забудови зі збереженням середньовічної структури міста. Пам’ятка із середньовічною архітектурою, старовинними аркадами, фонтанами, вуличками з бруківкою, церквами, мостами, історичними вежами є привабливим туристичним об’єктом.

Джерела

Література

  1. Mojon L. Die Kunstdenkmäler des Kantons Bern : in 8 bd. Basel : Birkhäuser, 1960. Bd. 4. 463 p.
  2. Berner Münster. URL: https://www.bernermuenster.ch/

Автор ВУЕ

В. О. Пількевич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пількевич В. О. Берна старе місто // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Берна старе місто (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶