Бетанія на честь Різдва Пресвятої Богородиці

Бетанія 800px-Georgian Betania.jpg

Бета́нія на честь Різдва́ Пресвято́ї Богоро́диці (груз. ბეთანია , від арам. בית עניא — Бейт-Аніа) — невеликий діючий чоловічий монастир Мцхета-Тбіліської єпархії Грузинської православної церкви. Розташований за 16 км від м. Тбілісі (Грузія) в ущелині р. Вере (поблизу с. Квесеті Дідгорського району).

План монастиря. 1847

Історична довідка

Точна дата заснування невідома (ймовірно, 11–12 ст.). Вважають, що монастир могли заснувати князі Орбелі, чиї родові землі були неподалік. Згодом він став усипальницею роду Бараташвілі. Після полишення прийшов у запустіння (забулося навіть саме його місцезнаходжння). Зазнав руйнувань під час різних місцевих конфліктів та іноземних вторгнень.

У 1850-х монастир випадково знайшов архітектор і художник князь Г. Гагарін (1810–1893; тепер РФ — Франція). Він здійснив графічну фіксацію головного храму, його фресок і фрагментів кам’яного різьблення.

У другій половині 19 ст. відновлено як монастирську обитель. Після Жовтневого перевороту 1917 до 1963 Бетанія неофіційно залишалася єдиним діючим грузинським монастирем. 1978 Патріарху Грузії Іллі II (нар. 1933; РФ) вдалося отримати дозвіл радянської влади на офіційне відкриття монастиря.

Характеристика

Храмовий комплекс складається з цегляних воріт, решток стіни ліворуч від них і джерела (ліворуч від дороги), великого храму Різдва Богородиці (збудований близько 1120–1150-х, реставрований 1894–1896 та 1970–1980-х), маленької прямокутної зальної церкви Святого Георгія (1196), господарських і житлових будівель.

Головний храм монастиря має хрестово-купольну конструкцію (на кшталт вписаного у квадрат хреста), зовнішні розміри 20,5 × 14,5 м та високий (висота зсередини — 22,5 м), дещо зміщений на схід купол із 12 вузькими вікнами, який опирається із заходу на дві восьмигранні колони, з іншого — на виступи вівтаря. Побудований із місцевого каменю. Зсередини обкладений цеглою, зовні оздоблений смугами та медальйонами «плетеного» різьбленого орнаменту на барабані, вікнах і східному фасаді. Має портик із восьмигранним різьбленим склепінням.

Інтер’єр храму Різдва Богородиці прикрашають фрески, найдавніші з яких датують 1207. Поруч із вівтарем — композиція «молінь» (збереглися тільки фрагменти фігури Христа, який сидить на престолі). На стінах вівтарної апсиди зображено пророків із сувоями в руках та рослинні орнаменти. Північна стіна присвячена циклу страстей Спасителя, південна — сценам зі Старого Завіту. Західна стіна розписана сюжетами з чудес Ісуса Христа та Судного дня. Найвідоміша фреска — у нижній частині північної стіни зображує царя Георгія III (1156–1184), його дочку святу царицю Тамару та її сина Георгія IV Лаша (1213–1223), фланкованих фігурами святих воїнів. На південній стіні храму зберігся портрет ктитора церкви Сумбата Орбелі в чернечому вбранні з моделлю церкви в руках, поруч — фігура його сина Ліпарита з молитовно піднятими руками.

Додатково

Припускають, що монастир названо на честь села Віфанія в Палестині.

Історик С. Орбелян (близько 1250–1304; тепер Вірменія) запевняв, що монастир уже існував від 11 ст. як усипальниця князівського роду Орбелі.

Література

  1. Джанберидзе Н., Цицишвили И. Архитектурные памятники Грузии. Москва : Стройиздат, 1996. С. 260–265.
  2. Лазарь (Абашидзе), архим. Бетания — «Дом бедности»: История монастыря. Москва : Московское подворья Свято-Троицкой Сергиевой лавры, 1998. 108 с.
  3. Макарова А.-М. Церковь Рождества Богородицы в Бетании. История открытия, атрибуция царских и ктиторских портретов и проблема датировки живописи // Искусствознание. 2015. № 3–4. С. 68–94.

Автор ВУЕ

А. Л. Щербань


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербань А. Л. Бетанія на честь Різдва Пресвятої Богородиці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бетанія на честь Різдва Пресвятої Богородиці (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶