Богородичні свята

Вишгородська ікона Божої Матері, 12 ст.

Богоро́дичні свята́ (від Богородиця) — у християнстві ― цикл свят, установлених на пошанування Діви Марії як матері Бога-Сина Ісуса Христа. Відрізняють від Господніх свят.

Історична довідка

Вшанування Богородиці (найперше місць, які пов’язували з її життям) відоме з часів ранньої Церкви. Цикл свят формувався поступово, відобразив розбіжності між західно- і східнохристиянською традиціями. На встановлення пам’ятних дат значною мірою вплинули апокрифи, зокрема «Протоєвангеліє Якова», «Дитинство Христове», «Святого Івана Богослова сказання про успіння Святої Богородиці» та ін. (низку сюжетів з апокрифічних оповідей Церква визнала достовірними).

Найдавнішими серед Богородичних свят вважають Благовіщення Пресвятої Богородиці (з 4 ст., проте початково його відзначали і як Богородичне, і як Господнє), Собор Пресвятої Богородиці, Торжество Пресвятої Богородиці. Згадки про них містять давні літургійні пам’ятки. Вказують на первинний зв’язок вшанування Богородиці з Різдвяним циклом. Згодом встановлено святкування Успіння Пресвятої Богородиці, Різдва Пресвятої Богородиці, Введення в храм Пресвятої Богородиці (6–8 ст.) та ін.

У православ’ї

Православні церкви включають до переліку Богородичних свят:

Також відзначають дні, встановлені на пошанування відомих ікон Богородиці, до прикладу, Казанської ікони Божої Матері, Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері, чудотворної Почаївської ікони Божої Матері тощо.

Кожна з Православних автокефальних церков має свої особливості Богородично-святкового циклу.

У католицизмі

Цикл Богородичних свят у Католицькій церкві відрізняється, що зумовлено, зокрема, розбіжностями догматики східного і західного християнства. Охоплює пам’ятні дні трьох рангів — торжества (найвищий), свята і спомини (спогади):

  • торжества: Торжество Пресвятої Богородиці, Непорочного Зачаття Діви Марії, Благовіщення Пресвятої Богородиці, Успіння й Вознесіння Пресвятої Богородиці;
  • свята: Різдво Пресвятої Богородиці, Відвідини Дівою Марією Єлизавети;
  • спомини: Введення в храм Пресвятої Богородиці, Непорочного Серця Марії, Пресвята Діва Марія Розарія та ін.

Встановлено пам’ятні дати на честь визнаних Церквою подій чудесного об'явлення Марії — Діви Марії Лурдської, Діви Марії Фатімської, Діви Марії Гваделупської.

В інших течіях

Богородичні свята відзначають Давньосхідні церкви.

Протестантизм не має урочистого культу Богородиці.

Повернення до вшанування Богородиці спостерігають в Апостольських ординаріатах, заснованих для англікан (див. Англіканство), які бажають залучитися до Католицької церкви.

Література

  1. Христианские праздники: всестороннее освещение каждого из великих праздников со всем его богослужением : в 6 кн. Киев : Проповеднический листок, 1915–1916.
  2. Benko S. The Virgin Goddess: Studies in the Pagan and Christian Roots of Mariology. New York : Brill, 1993. 292 p.
  3. Ванюков С. Праздник Благовещения Пресвятой Богородицы в византийской и славянской богослужебной традиции // Богословский сборник. 2002. Вип. 10. С. 137–154.
  4. Бартосик Г. Богородица в богослужении Востока и Запада. Москва : Издательство Францисканцев, 2003. 182 с.
  5. Clayton M. The Cult of the Virgin Mary in Anglo-Saxon England. Cambridge : Cambridge University Press, 2003. 332 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Богородичні свята // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богородичні свята (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶