Буча

Бу́ча — місто, адміністративний центр Бучанської територіальної громади і Бучанського району Київської області України, місто-герой України.

Буча

Країна Україна
Область Київська область
Засновано 1901
Чисельність населення (тис.осіб) 36,9
Територія (кв.км.) 26,5
Уродженці Власенко, Василь Михайлович


Географічне положення

Місто розташоване в центральній частині області, між річками Бучею та Рокачем (притока р. Ірпеня).

Відстань до м. Києва — близько 30 км.

Територія — 26,5 км2.

Історична довідка

Названо за місцевою річкою. Історія Бучі загалом пов’язана з Ірпінським регіоном (див. у ст. Ірпінь). У різні періоди територія належала до Давньої Русі, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Російської імперії.

Уперше згадується в писемних джерелах 1630 як с. Яблунька (тепер мікрорайон міста). Буча виникла як полустанок за будівництва залізниці Київ — Ковель наприкінці 19 ст. — на початку 20 ст. Офіційною датою заснування вважається 1901. Відтоді швидко розбудовувалася, розвивалася як дачне селище й місце для відпочинку.

Статус селища міського типу — з 1938.

У роки Другої світової війни окуповано, звільнено 1943. Тут розташовувався командний пункт Першого Українського фронту.

Від 1962 Бучу було підпорядковано м. Ірпеню.

Постановою Верховної Ради України 2007 віднесено до категорії міст обласного значення.

2020 затверджено адміністративним центром Бучанського району й територіальної громади.

Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну 24.02.2022 (див. Російсько-українська війна) відбувалися спроби захоплення міста, тривали бойові дії. 03.03.2022 уперше відновлено контроль над Бучею. За подальшої окупації міста російські збройні сили здійснювали обстріли цивільних об’єктів, мінування території тощо.

У березні також проводилася евакуаційні заходи. Від 09.03.2022 були організовані гуманітарні коридори. Відомі факти введення обстрілів військовослужбовцями Російської Федерації під час здійснення евакуації.

Згідно з Указом Президента України від 24.03.2022, Бучі присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».

Звільнена 31.03.2022 Збройними силами України. Після відступу російських військ зафіксовані масові випадки вбивств окупантами цивільного населення, що супроводжувалися катуваннями, розстрілами, зґвалтуваннями. Знайдено місця масового тимчасового поховання. Станом на 23.04.2022 виявлено 412 загиблих осіб. Значних руйнувань зазнала інфраструктура міста, зокрема повністю зруйновано 138 будівель. Розпочато кримінальні провадження за фактами порушення законів та звичаїв війни, ініційовано міжнародне розслідування.


Населення

Загальна кількість населення (2021, оцінка) — 36 971 особа, густота — 1 395 осіб/км2.

За віковими групами: до 15 років — 21 %, 15–64 роки — 69 %, 65 років і більше — 10 %. За статевими групами: чоловіки (46 %), жінки (54 %).

Українську мову вважали рідною 88,2 % осіб, російську — 11,3 % осіб, білоруську — 0,2 % осіб тощо (2001, перепис).

Населення зростає, зокрема внаслідок міграції. Загальний приріст 2019 становив 1 122 особи, 2020 — 687 осіб.

Клімат

Клімат помірно континентальний.

Середня температура січня — –6 °С, липня — +20 °С.

Середньорічна кількість опадів — близько 600 мм, найбільше в теплу пору року, зокрема влітку.

Господарство

Промисловість

Економічний потенціал міста становлять підприємства скляної, приладобудівної, деревообробної та легкої промисловості, будівельної індустрії.

Серед найбільших підприємств станом на 2021 — ТОВ «ЮТЕМ-Інжиніринг», науково-виробниче підприємство «Мадек», кондитерська фабрика «Деліція».

Сфера послуг

Провідною сферою є торгівля. У Бучі розташовані об’єкти мережевої торгівлі (супермаркети, магазини, гіпермаркет), торговельні центри, ринки. Працюють заклади ресторанного господарства й побутового обслуговування.

Представлені провідні банки, лізингові центри, страхові компанії, відділення поштового зв’язку. 2021 відкрито консалтинговий центр для підприємців «Дія.Бізнес».

Серед закладів охорони здоров’я — центр первинної медико-санітарної допомоги й консультативно-діагностичний центр.

Буча має рекреаційно-оздоровчий потенціал. Наявні готелі, дитячі заклади оздоровлення й відпочинку.

Транспорт

Є однойменна залізнична станція та 2 зупинні пункти. Виконуються пасажирські й вантажні перевезення. Має сполучення з м. Києвом, населеними пунктами Київської області. У березні 2021 було запущено модернізовані електропоїзди на маршруті Київ — Коцюбинське — Ірпінь — Буча.

Здійснюються перевезення пасажирів автотранспортом. Організовано міські, міжміські та приміські автобусні маршрути.

Містом проходить автомобільна дорога державного значення Київ — Ягодин, що також своєю чергою забезпечує транспортний зв’язок зі столицею.

Освіта, наука, культура

Наука та освіта

У Бучі розташований Науково-дослідний інститут склопластиків і волокна.

Є низка ясел-садків і дитячих садків. Працюють 10 закладів загальної середньої освіти комунальної та приватної форми власності: загальноосвітні школи, навчально-виховні комплекси, ліцеї та інше. Представлений інклюзивно-ресурсний центр.

Окрім того, є Бучанська дитяча школа мистецтв імені Л. Ревуцького, дитячо-юнацька спортивна школа, центр позашкільної роботи з різними гуртками (хореографія, графіка й живопис, фотодизайн та інше).

Наявний приватний заклад вищої освіти — Український гуманітарний інститут.

Культура та мистецтво

Є центральна бібліотека, філія для дітей та бібліотечний пункт.

У Бучі розташовані центр культури й дозвілля, 2 будинки культури.

Працюють такі колективи й гуртки: жіночий вокальний ансамбль, дитячий зразковий хореографічний колектив, зразкова студія пісочної анімації та інше.

Тут проходять місцеві, обласні, всеукраїнські й міжнародні масово-культурні заходи: концерти, фестивалі, акції. Традиційним є Міжнародний музичний фестиваль оперети, опери та мюзиклу «O-Fest» (від 2013).

Є літній театр і кінотеатр.

Архітектура

Відомою пам’яткою архітектури є садиба Є. Штамма (близько 1909) у неороманському стилі.

Спорт

Наявні стадіони «Ювілейний» і «ПМК-Арена». 2021 відкрито багатофункціональний комплекс «Академія спорту» з полями для міні-футболу, баскетбольним майданчиком та іншим. На його базі можуть відбуватися змагання з олімпійських видів спорту всеукраїнського й міжнародного значень, а також проводитися заняття з волейболу, гандболу й тенісу тощо. Окрім того, у місті розташована низка тренажерних майданчиків, клуби (фітнес, роликовий спорт, верхова їзда) та інше.

Організовують заходи з фізичної культури та спорту, розвитку ветеранського спортивного руху, змагання. Традиційним є Бучанський марафон зі швидкісного бігу на роликових ковзанах.

Персоналії

У Бучі народилися хімік В. Власенко, художниця-модельєрка Л. Панченко (1938–2022). З містом пов’язано життя художника М. Мурашка, акторки М. Заньковецької, письменника М. Булгакова, ученого Є. Патона, композитора Л. Ревуцького, мовознавця А. Білецького та інших.

Додатково

Згідно з Постановою Верховної Ради України від 14.04.2022, акти геноциду в діях Російської Федерації проявляються, зокрема, у вчиненні збройними силами Російської Федерації в тимчасово окупованій Бучі масових звірств. Події відомі також як Бучанська різанина.

Цитати

«Це військові злочини, і це буде визнано світом як геноцид. Ми знаємо про тисячі вбитих і закатованих людей, з відрубаними кінцівками. Зґвалтовані жінки, вбиті діти. Думаю, що це і є геноцид».

 В. Зеленський, Президент України. Цит. за: Володимир Зеленський побував у Бучі, де поспілкувався з місцевими мешканцями та журналістами // Президент України. 2022. URL: https://www.president.gov.ua/news/volodimir-zelenskij-pobuvav-u-buchi-de-pospilkuvavsya-z-misc-74065


«Буча була одним із полігонів так званої «денацифікації», а простіше кажучи — винищення українців. Ми маємо вже 100 сторінок даних військовослужбовців рф — окупантів Бучі. Наше завдання-максимум — встановити кожного, хто натискав на гачок і віддавав накази масово вбивати українців, використовувати катування та зґвалтування як зброю».

 І. Венедиктова, Генеральний прокурор. Цит. за: У Бучі почалася ексгумація тіл з місця масового поховання // Укрінформ. 2022. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3452308-u-buci-pocalasa-eksgumacia-til-z-misca-masovogo-pohovanna.html


Джерела

Про присвоєння почесної відзнаки «Місто-герой України»: Указ Президента України № 164/2022 від 24 березня 2022 р. // Президент України. URL: https://www.president.gov.ua/documents/1642022-41797.

Література

  1. Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / Гол. ред. П. Т. Тронько. Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії АН УРСР, 1971. Т. 13: Київська область. С. 327.
  2. Зборовський А. Історія Ірпінського краю. Київ : ТОВ «Видавництво "Прометей"», 2017. 227 с.
  3. Паспорт Бучанської територіальної громади // Офіційний сайт Бучанської міської ради. 2021. URL: https://www.bucha-rada.gov.ua/content/pasport-buchanskoyi-miskoyi-terytorialnoyi-gromady.
  4. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2021 року. Київ : Державна служба статистики України, 2021. 50 с. URL: http://database.ukrcensus.gov.ua/PXWEB2007/ukr/publ_new1/2021/zb_chuselnist%202021.pdf.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Буча // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буча (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Документальна телепередача "Прогулянки містом" (телеканал "Київ")
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶