Ваніні, Джуліо Чезаре

6655 - Roma - Ettore Ferrari, Giulio Cesare Vanini (1889) - Foto Giovanni Dall'Orto, 6-Apr-2008.jpg

Вані́ні, Джу́ліо Чеза́ре (італ. Vanini, Giulio Cesare; чернече ім’я — фра Габріеле; псевдонім — Лючіліо; 1585 м. Тауризано, тепер регіон Апулія, Італія — 09.02.1619, м. Тулуза, Італія) — філософ-пантеїст, вільнодумець, натураліст, літератор.

Ваніні, Джуліо Чезаре

(Vanini, Giulio Cesare)

Псевдоніми Лючіліо
Народження 1585
Місце народження Тауризано
Смерть 09.02.1619
Місце смерті Тулуза
Напрями діяльності філософія, література

Життєпис

Вивчав право у Неапольському університеті, філософію й теологію — в університетах міст Падуї та Рима. Зазнав упливу поглядів Дж. Бруно, М. Коперника, П. Помпонацці, Б. Телезіо, Дж. Кардано.

Зацікавився природничими знаннями.

Між 1603 і 1606 прийняв чернечий сан у м. Падуї, вступив до ордену кармелітів. 1612 за свої погляди був видалений із монастиря, звинувачений у єресі, вимушений переховуватися від інквізиції. Втік до Англії, де публічно відмовився від католицизму і прийняв англіканство. 1614 на короткий час був ув’язнений. Поневірявся країнами Європи (тепер Нідерланди, Швейцарія, Франція, Німеччина, Бельгія), заробляв на життя уроками, виступав з лекціями.

Повернувся до Італії, короткий час викладав філософію у м. Генуї. Був схоплений і доправлений у Францію. Намагався зняти з себе підозри публікацією книги «Амфітеатр вічного провидіння» («Amphitheatrum aeternae providentiae divino-magicum, christiano-physicum, nec non astrologo-catholicum adversus veteres philosophos…»; 1615), начебто спрямованої проти атеїстів. Його друга і остання книга «Про чудесні таємниці природи» («De admirandis Naturae Reginae Deaeque mortalium arcanis libri quatuor»; 1616) спершу отримала схвалення від Сорбонни, але невдовзі була засуджена до публічного знищення.

1617 втік із м. Парижа до м. Тулузи. У листопаді 1618 знову заарештований і після тривалого суду засуджений за «атеїзм, богохульство, нечестя та інші злочини» до смертної кари. За вироком, зазнав публічних тортур і страти, тіло спалено.

Погляди і переконання

Критично ставився до схоластики. У працях під виглядом критики дотепно викладав погляди античних вільнодумців; розвивав ідеї, суголосні ученню Дж. Бруно. Залишив визначення Бога, близькі до пантеїстичних. Докази буття Бога, наведені в «Амфітеатрі..», є радше софізмами з вільнодумчим підтекстом, аніж богословськими розмірковуваннями.

Прихильник геліоцентричного вчення Коперника. У діалогах, шо складають зміст книги «Про чудесні таємниці природи..», висловлював захоплення Всесвітом і популяризував натуралістичні знання з космології, фізики, географії, метеорології, гідрографії, зоології, медицини тощо. Вказував на схожість людини і мавпи, висловив ідею трансформації видів, через що Ваніні часом називають попередником Ч. Дарвіна.

Із певними застереженнями висловлювався про безсмертя душі, тяжів до його заперечення: якби душа була вічною, то, за його словами, «Бог не забарився б повернути хоча б одну з них для того, щоб спростувати атеїзм». Відтак людині немає сенсу сподіватися на потойбіччя.

Пропагував антиклерикальні погляди. Вбачав у релігії різновид політичної змови світської аристократії та духовенства.

Ймовірно, відрізнявся красномовством і гострим розумом, дійшли свідчення про успіх його публічних виступів.

Визнання

Ваніні відносять до когорти мислителів, котрі заклали основи новочасної філософії; його погляди були розвинуті у ранньому Просвітництві (П. Бейль, Вольтер та ін.).

Рельєф Ваніні, викарбуваний Е. Феррарі (1845–1929), розміщений біля пам’ятника Дж. Бруно на площі Кампо-деї-Фйорі в м. Римі.

Праці

  • Amphitheatrum aeternae providentiae divino-magicum, christiano-physicum, nec non astrologo-catholicum adversus veteres philosophos, Atheos, Epicureos, Peripateticos et Stoicos. Lugduni : Widow of Antoine de Harsy, 1615. 336 р.
  • De admirandis Naturae Reginae Deaeque mortalium arcanis libri quatuor. Lutetiae : Apud Adrianum Perier, 1616. 495 р.
  • Р о с. п е р е к л. — Амфитеатр вечного провидения. Москва : Эдитус, 2019. 230 с.

Література

  1. Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Г. Астрономы: Биографический справочник. 2-е изд., перераб. и доп. Киев : Наукова думка, 1986. 512 с.
  2. De Paola F. Giulio Cesare Vanini da Taurisano filosofo еuropeo. Fasano : Schena, 1998. 480 р.
  3. Foucault D. Un philosophe libertin dans l'Europe baroque: Giulio Cesare Vanini (1585–1619). Paris : Champion, 2003. 784 р.
  4. Raimondi F. P. Giulio Cesare Vanini nell'Europa del Seicento. Ariccia : Aracne, dicembre 2014. 936 p.

Автор ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶