Введенська церква з дзвіницею в Артемівці

Введе́нська це́рква з дзвіни́цею в Арте́мівці — втрачений ансамбль об’єктів архітектурної спадщини, м. Мерефа, Харківська область, Україна.

Введенська церква з дзвіницею в Артемівці. Загальний вигляд, 1926 р.
Загальний вигляд. Рисунок К. Сидорова за фото С. Таранушенка 1926 р.
План за обмірами С. Таранушенка
Поперечний розріз за обмірами С. Таранушенка.

Історична довідка

Дерев’яну церкву Введення в храм Пресвятої Богородиці в слободі Артемівка (тепер у складі м. Мерефи) збудував 1761 майстер з Нової Водолаги (тепер смт Харківської обл.) Я. К. Погрібняк (1707 — після 1778). З західного боку окремо від церкви одночасно з нею поставлено триярусну дерев’яну дзвіницю, архітектурними формами подібну до церкви. Разом вони формували ансамбль споруд. У 19 ст. до західного рамена храму прибудовано видовжений прямокутний у плані притвор з чотириколонним ґанком, перед південним і північним входами також влаштовано ґанки. На початку 20 ст. зовнішню вертикальну шалівку церкви замінили горизонтальною (дзвіниця при цьому зберегла вертикальну шалівку). 1926 С. Таранушенко дослідив і зафіксував церкву та дзвіницю. Їх знищили в 1930-х.

Характеристика

Церква хрещата, п’ятизрубна, п’ятиверха. Її центральний зруб, квадратний у плані зі зрізаними кутами, значно ширший за бічні рамена. Вони гранчасті, прилягають до центрального зрубу за сторонами світу й теж мають зрізані зовнішні кути. Утворені таким чином восьмерики з гранями різної ширини надають значного динамізму центричній пірамідальній композиції храму. Всі верхи восьмигранні, центральний — тризаломний (див. Залом), бічні — двозаломні. Обабіч вівтаря — маленькі прямокутні в плані зруби жертовника й дияконника. Висока дзвіниця належить до типу «восьмерик на четверику»: її нижній ярус — широкий глухий четверик, а верхні — восьмерики з банями пластичних обрисів. Стіни зовні ошальовані дошками вертикально з нащільниками, що підкреслювало вертикалізм архітектурної композиції. Дещо плеската форма бані — результат ремонтів 19 ст. За характером архітектурних форм церква й дзвіниця близькі до пам’яток регіональної архітектурної школи, названої Лиманською, що існувала на Слобожанщині у другій половині 18 й на початку 19 ст.

Значення

Введенська церква з дзвіницею в Артемівці — унікальний ансамбль пам’яток дерев’яної сакральної архітектури Лиманської школи, що не мав аналогів. Його знищення російською окупаційною владою у 1930-х є непоправною втратою для української культури.

Додатково

2021 з ініціативи харківського видавця О. Савчука виконано комп’ютерну тривимірну реконструкцію Введенської церкви, що дозволяє оглянути втрачену пам’ятку з усіх боків.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і мистецтва, 2002. С. 195–196.
  2. Таранушенко С. Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Харків : Савчук О. О., 2021. С. 163–188.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Введенська церква з дзвіницею в Артемівці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Введенська церква з дзвіницею в Артемівці (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶