Конвенція про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства 1968

Конве́нція про незастосува́ння стро́ку да́вності до воє́нних зло́чинів і зло́чинів про́ти лю́дства 1968 — міжнародно-правовий документ, прийнятий Генеральною Асамблеєю ООН 26.11.1968. Набула чинності 11.11.1970.

Конвенція 1968.jpg

Структура і зміст

Конвенція закріплює принцип сучасного міжнародного права, згідно з яким жодні строки давності не застосовуються до осіб, що здійснили найтяжчі міжнародні злочини — злочини проти людяності і воєнні злочини незалежно від часу їх скоєння.

Складається з преамбули та 11 статей. У преамбулі зазначено, що згідно з міжнародним правом воєнні злочини та злочини проти людства належать до найтяжчих злочинів, а ефективне покарання за їх скоєння є «важливим чинником у справі запобігання таким злочинам, захисту прав людини та основних свобод, зміцнення довіри, заохочення співробітництва між народами і забезпечення міжнародного миру та безпеки».

Відповідно до ст. 1 Конвенції, строки давності не застосовуються до таких найтяжчих міжнародних злочинів, незалежно від часу їх скоєння:

  • воєнні злочини, як вони визначені у Статуті Нюрнберзького міжнародного воєнного трибуналу (1945), а також серйозні порушення, перелічені в Женевських конвенціях про захист жертв війни 1949;
  • злочини проти людства незалежно від того, чи були вони скоєні під час війни або в мирний час, як вони визначені у Статуті Нюрнберзького міжнародного воєнного трибуналу та в резолюціях Генеральної Асамблеї ООН від 13.02.1946 і 11.12.1946; вигнання у результаті збройного нападу або окупації та нелюдські дії, що є наслідком політики апартеїду, а також злочин геноциду, визначений у Конвенції про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього 1948, навіть якщо такі дії не становлять порушення внутрішнього законодавства країни, в якій були скоєні.

Положення Конвенції 1968 застосовуються не лише до представників державної влади і приватних осіб, які є виконавцями чи співучасниками таких злочинів або безпосередньо підбурюють інших осіб до їх скоєння, або беруть участь у змові для вчинення цих злочинів незалежно від ступеня їх завершеності, а й до представників державної влади, що допускають їх скоєння (ст. 2). За Конвенцією, держави-учасниці мають вжити всіх необхідних заходів законодавчого та іншого характеру для видачі зазначених осіб, а також для забезпечення того, щоби строк давності або інші обмеження не застосовувалися до судового переслідування та покарання за злочини, зазначені в ст. 1, 2 Конвенції (там, де такі обмеження є, — скасувати їх).

Україна ратифікувала Конвенцію 25.03.1969.

Джерело

Конвенція про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства // Верховна Рада України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_168#Text

Література

  1. Василенко В. А. Ответственность государства за международные правонарушения. Киев : Вища школа, 1976. 267 с.
  2. Зелінська H. A. Поняття «міжнародний злочин» в історико-правовому ракурсі // Актуальні проблеми політики. 2007. Вип. 32. С. 271–278.
  3. Boister N. An Introduction to Transnational Criminal Law. Oxford : University Press, 2012. 512 p.
  4. Теорія та практика міжнародного кримінального права / За ред. проф. Зелінської Н. А. Одеса : Фенікс, 2017. 582 с.
  5. Попко В. Постнюрнберзький розвиток концепції міжнародного злочину // Вісник Пенітенціарної асоціації Україн. 2021. Вип. 4. С. 144–163.

Автор ВУЕ

Ю. I. Нипорко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Нипорко Ю. І. Конвенція про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства 1968 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Конвенція про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства 1968 (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶