Люциферіани

Церква св. Люцифера у м. Кальярі, Італія

Люциферіа́ни — багатозначний термін:

1) У ранньому християнстві — послідовники вчення єпископа Люцифера Каларійського (дата і місце народження невідомі — 370 або 371, м. Караліс, тепер Кальярі, обл. Сардинія, Італія), супротивники аріанства.

Боротьба єп. Люцифера (поширене чоловіче ім’я у пізньо-римську добу, від лат. Lucifer — світлоносний, сяючий) проти аріан припала на часи правління римського імп. Констанція ІІ (правив у 337–361).

355 єп. Люцифер брав участь у Медіоланському соборі, де імператор вимагав засудити єпископа Александрії Афанасія (див. Афанасій Великий) за його ортодоксальні погляди, погрожував ув’язненням непокірливим. Люцифер з Кальярі, разом із іншими прихильниками ортодоксальної позиції, відмовився виконати вимогу імператора і підписати соборні ухвали, непримиренно виступав проти аріан, палко дискутував з імператором. За непокору був відправлений у заслання (спочатку в Сирію, потім у Палестину та Єгипет). За час заслання написав кілька трактатів і листів полемічного характеру (зокрема, «Про необхідний розрив з єретиками», «Про імператорів-віровідступників», «Про непрощення тих, хто грішить супроти Бога», «Померти за Божого Сина»). Тексти віддзеркалювали рішення Нікейського собору (325) і дотепер є поцінованими джерелами, що містять латиномовні цитати з оригіналів ранньохристиянських документів. Після смерті імп. Констація ІІ Люцифер отримав змогу повернутись на єпископську кафедру (362). Взяв участь у Александрійському соборі 362; його позиція унеможливила примирення з аріанами. Понад те, гранично погіршив відносини між різними течіями християнства через відмову від компромісу з Антіохійською церквою. Непримиримість Люцифера була розкритикована в трактаті св. Єремії «Дебати між люциферіанами і ортодоксами».

Погляди єп. Люцифера знайшли підтримку в релігійних громадах, які протидіяли послідовникам аріанства не лише в Італії, а й в Іспанії, Галлії, Африці. Після смерті єпископа, його культ як святого поширився серед прихильників, особливо на о. Сардинії. Релігійна громада люциферіан проіснувала щонайменше до 5 ст. 1625 ім’я Люцифера Каларійського включено до календаря місцевих святих; Католицька церква вшановує його пам’ять 20 травня.

Поняття «люциферіани» дотепер вживають щодо християн, які категорично відкидають будь-які компроміси, дотримуються ригористичних антиаріанських позицій.

2) У середньовічній Європі — прихильники антицерковного і антифеодального руху, оголошені Католицькою церквою єретиками (див. Єресь). Назва походить від імені грішного ангела Люцифера, якому вклонялися як суперникові Бога. Рух зародився наприкінці 12 ст. у Німеччині. Ґрунтувався на дуалістичних ученнях раннього християнства (гностицизм, маніхейство) та середньовічних єресях (павлікіан, богомилів, альбігойців). Люциферіани відкидали догмат про триєдність Бога, таїнства, вшанування хреста та ікон; заперечували воскресіння з мертвих, богослужіння; виступали проти влади Папи Римського, існуючого соціального ладу. В історії християнства люциферіан часто об’єднують з ін. течіями — вальденсами, катарами тощо. Приписувані послідовникам сатаністські культові практики (жертвоприношення дияволу, осквернення святинь, сексуальні оргії тощо), найімовірніше, є проявом антиєретичної пропаганди середньовічної церкви. У першій пол. 13 ст. рух фактично був придушений інквізицією.

Як один із крайніх напрямів богомильства люциферіанство існувало на землях Візантії, Болгарії, дісталося й терен Київської Русі.

Література

  1. Luciferi Calaritani Opera Quae Supersunt // Corpus Christianorum. Series Latina. Vol. VIII / Diercks, G. F. ed. Turnhout : Brepols, 1978. 565 p.
  2. Englebert O. The Lives of the Saints. New York : Barnes & Noble Books, 1994. 532 p.
  3. Котлярова Т. О. Єретичні вчення в Київській Русі та їх вплив на формування іконоборських уявлень // Українське релігієзнавство. 2004. № 30. С. 105-115.
  4. Moore R. I. The War оn Heresy: Faith аnd Power іn Medieval Europe. London : Profile books, 2014. 384 p.
  5. Браун Гарольд О. Дж. Ереси: Ереси и ортодоксия в истории церкви / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Мирт, 2015. 560 с.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Люциферіани // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Люциферіани (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶