Перший Ватиканський собор

І Ватиканський собор, літографія 1873

Пе́рший Ватика́нський собо́р — собор (з’їзд) ієрархів Католицької церкви, скликаний Папою Пієм ІХ в м. Римі, працював у 1869–1870. У католицизмі вважається 20-м Вселенським собором.

Історична довідка

І Ватиканський собор був першим за понад 300 років, що минули від Тридентського собору (1545–1563). Розпочав роботу 8 грудня 1869 у Соборі Святого Петра. На ньому були присутні 764 ієрархи (з 1050, які отримали запрошення на участь) з багатьох країн Європи і Америки. Серед них домінували італійські єпископи (35 % учасників), що забезпечувало латинам-ультрамонтаністам упевнену більшість.

І Ватиканський собор намагався оборонити католицьку доктрину у відповідь на нові виклики — небезпечні для церкви світські наукові, філософські, політичні рухи і ліберальну теологію. Робота Собору була перервана франко-прусською війною та кульмінаційними подіями рисорджименто (національно-визвольного й політичного руху за об’єднання роздрібненої Італії). Собор ухвалив лише два головні документи, понад 50 текстів лишилися незавершеними. У вересні 1870 італійські війська захопили м. Рим; Собор припинив роботу у зв’язку з ліквідацією Папської держави.

Ухвали Собору

21 квітня 1870 Собор прийняв Конституцію «Про католицьку віру» (лат. «Dei Filius»), в якій засуджувалися раціоналізм, пантеїзм, матеріалізм, атеїзм тощо як найнебезпечніші форми тогочасного вільнодумства і невір’я. На противагу цим «закрадливим помилкам» утверджувалися канони віри (в Бога-творця, створення світу, Божественне об’явлення, чудеса тощо). Утвердження цих канонів супроводжувалося анафемою кожному, хто їх заперечує.

18 липня 1870 після бурхливих дебатів між ультрамонтаністською більшістю і ліберальною меншістю Собор ухвалив догматичну конституцію «Пастир вічний» (лат. «Pastor aeternus»). В ній були визначені базові принципи доктрини: апостольський примат Петра; спадкоємність його першості наступними римськими понтифіками; зверхність Папи Римського (заповідана Ісусом Христом через ап. Петра) не тільки над Католицькою, а й над Вселенською церквою, і не лише в справах віри й моралі, а й у питаннях дисципліни і управління.

Як доповнення до конституції Перший Ватиканський собор прийняв догмат про непогрішність папи. Навколо догмату розгорнулася гостра дискусія. Його противники на чолі з ідейним провідником ліберальної партії Йоганном фон Дьолінгером (1799–1890; Німеччина) полишили Собор ще до початку голосування. Тим було покладено початок відокремленню т. з. старокатолицьких церков.

Значення

Оголошення догмату про непогрішність папи було викликом для новочасного суспільства і сформувало стійку опозицію всередині Католицької церкви. Політичною реакцією на нього стала ліквідація світської влади папства. Наслідком внутрішньо-церковного конфлікту — відокремлення низки старокатолицьких церков. Водночас ухвали Собору сприяли централізації папської влади та збільшили залежність національного духовенства від Святого престолу.

Додатково

  • Російський цар Олександр ІІ заборонив польським єпископам брати участь у Соборі.
  • Король об’єднаної Італії Віктор Еммануїл II закликав Папу Пія ІХ добровільно відмовитися від світської влади на умовах надання гідної компенсації та гарантій. Однак Пій IX відкинув цю пропозицію, оголосив себе в’язнем Ватикану і не полишав його до кінця життя.

Джерела

Література

  1. Hasler A. B. How the Pope Became Infallible: Pius IX and the Politics of Persuasion. Garden City, New York: Doubleday, 1981. 383 р.
  2. Історія релігії в Україні : у 10 т. / Редкол.: А. Колодний (голова) та ін. Київ, 1996–2013. Т. 4. Католицизм / За ред. П. Яроцького. Київ : Видавництво «Світ знань», 2001. 598 с.
  3. Prusak B. P. The Church Unfinished: Ecclesiology through the Centuries. New York: Paulist Press, 2004. 416 р.
  4. Шевчук В. I Ватиканський собор і його наслідки. URL: https://www.religion.in.ua/zmi/ukrainian_zmi/23601-i-vatikanskij-sobor-i-jogo-naslidki.html

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Перший Ватиканський собор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Перший Ватиканський собор (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶