Ревіталізація (архітектура)

Перетворений на ресторан середньовічний замок Трсат у м. Рієка
Складський комплекс кінця 19 ст. у м. Ризі, перетворений на міжнародний конкрес-центр. Ресторан у колишньому складі
Інтер'єр Мистецького арсеналу в Києві

Ревіталіза́ція (від лат. re і vita — повернення до життя) — комплекс заходів, спрямованих на підвищення функціональної значущості окремих будівель, споруд, їх комплексів, ансамблів, історичних центрів міст.

Змістом ревіталізації є відновлення втрачених функцій громадських, житлових будівель, які мають історико-культурну цінність і підлягають збереженню, або надання нових, актуальних для суспільства функцій тим спорудам, первісні функції яких втрачені або стали нерелевантними. Як правило, це оборонні, виробничі, складські, транспортні споруди. Ревіталізація передбачає збереження архітектурної форми споруди й насичення її новим змістом. Приміром: перетворення середньовічного замку на ресторан (замок Трсат у м. Рієці); міжнародний конгрес-центр у складському комплексі кінця 19 ст. у м. Ризі); багатоквартирне житло в колишньому газгольдері у м. Відні; адміністративні приміщення Генеральної прокуратури України та Вищого адміністративного суду України у виробничих корпусах заводу «Арсенал» у м. Києві, Мистецький арсенал (там само) тощо.

Заходи з ревіталізації включають реставрацію архітектурних пам’яток, їх пристосування до сучасних потреб, благоустрій території, створення сучасної інженерної і транспортної інфраструктури. При цьому за потреби можуть виконуватися також окремі заходи, які належать до реконструкції, регенерації та ревалоризації.

У Європі з кінця 20 ст. набула широкого розмаху ревіталізація покинутих промислових споруд і комплексів. В Україні актуальність ревіталізації стрімко зросла 2022 з огляду на необхідність розселити велику кількість громадян, котрі втратили свої домівки внаслідок Російсько-української війни, та наявність значних територій завмерлих промислових підприємств, зручно розташованих у центрах багатьох міст. Це уможливлює перетворення деградованих виробничих комплексів на сучасні житлові.

Література

  1. Вечерський В. Ревіталізація // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 250–251.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 355.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ревіталізація (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ревіталізація (архітектура) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶