(Перенаправлено з Різдва Богородиці церква в Нижньому Вербежі)

Церква Різдва Богородиці в Нижньому Вербежі

Церква Різдва Богородиці, с. Нижній Вербіж

Церква Різдва Богородиці в Нижньому Вербежі

Країна Україна
Місце розташування Івано-Франківська область
Площа 2,22 га; площа буферної зони 31,11 га
Рік внесення 2013
Критерії (iii)(iv)
Церква Різдва Богородиці, с. Нижній Вербіж. Вінчання верху з хрестом ковальської роботи.
Церква Різдва Богородиці, с. Нижній Вербіж. Карбування на оцинкованій сталі, якою обшита церква, з датою ремонту

Це́рква Різдва́ Богоро́диці в Ни́жньому Ве́рбежіпам’ятка архітектури національного значення, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Коломийський район, Івано-Франківська область, Україна.

Історична довідка

Церква збудована зі смерекового брусу 1808 на місці колишнього оборонного монастиря, про що свідчать місцеві перекази та залишки оборонного рову, який перетинає територію пам’ятки з південного заходу. По периметру подвір’я у 1930-х споруджено монолітну бетонну огорожу з двома входами на територію. З південного боку влаштовано в’їзну браму, прикрашену маківкою. В центральній частині подвір’я на розвинутому ступінчатому п’єдесталі встановлено кам’яний пам’ятний хрест. Протягом існування церкви до неї були зроблені 2 невеликі прибудови. Хори, первісно влаштовані біля східної стіни бабинця, у 1950-х перенесені на його західну стіну. Під час ремонту церкви 1990 стіни над піддашшям та верхи вкрили карбованою оцинкованою сталлю, а відкритий зруб під піддашшям помалювали олійною фарбою.

На 2023 це храм Православної церкви України.

Характеристика

Дерев’яні церква та дзвіниця розташовані в західній частині села на схилі пагорба. Місцевість лежить у підгір’ї українських Карпат у долині р. Прута, на правому березі річки навпроти м. Коломиї, на пограниччі етнічних територій Гуцульщини та Покуття. До церковного подвір’я, обсадженого по периметру вздовж огорожі липами, смереками та каштанами, прилягають території старовинного і новітнього цвинтарів з традиційними кам’яними хрестами, прикрашеними різьбленням і поліхромією. Площа території пам’ятки 2,22 га, буферної зони — 31,11 га.

Церква зрубної конструкції, хрещата, п’ятидільна, п’ятиверха. Центральний зруб квадратний у плані, бічні рамена — гранчасті. Над кожним зрубом здіймається високий світловий восьмерик, увінчаний пірамідальним верхом з глухим ліхтарем і маківкою. Верх над центральним зрубом трохи вищий, ніж бічні. Церкву оперізує піддашшя, оперте на профільовані випусти-кронштейни вінців зрубів. Перед південним входом у бабинець прибудовано притвор, а до північного боку вівтаря — прямокутна ризниця. Всередині внутрішній простір усіх зрубів розкритий угору, до зеніту склепіння. В інтер’єрі збереглися іконостас та бічні вівтарі початку 19 ст., деякі ікони кінця 18 ст., розписи стін кінця 20 ст. У північно-східній частині подвір’я біля огорожі стоїть дерев’яна квадратна в плані двоярусна дзвіниця типу «четверик на четверику», укрита наметовим дахом, і так само, як церква, обшита карбованою оцинкованою сталлю.

Значення

Пам’ятка добре зберегла автентичні форми. Репрезентує рідкісний для Гуцульщини пізній тип хрещатої п’ятиверхої дерев’яної церкви. Однак історико-культурну цінність споруди було визнано тільки 14.05.2009 українсько-польською комісією пам’яткознавців. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2012 № 929 церкву внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку архітектури національного значення.

21.06.2013 рішенням 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі серійної транскордонної номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України».

Література

  1. Дерев'яні церкви Карпатського регіону України і Польщі. Львів : Компанія Гердан, 2011. С. 12.
  2. Wooden tserkvas of the Carpathian region in Poland and Ukraine. Cultural property of the Republic of Poland and Ukraine for inclusion in the World Heritage List. Warszawa: National Heritage Board of Poland, 2011. P. 39–42.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Різдва Богородиці в Нижньому Вербежі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Різдва Богородиці в Нижньому Вербежі (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶