Сейм (річка)

Сеймрічка в Сумській і Чернігівській областях України та Бєлгородській і Курській областях Росії, ліва притока р. Десни (басейн р. Дніпра).

Річка Сейм на карті басейну Дніпра

Сейм (річка)

Витік Бєлгородська область
Гирло Десна (притока Дніпра)
Довжина (км) 748
Площа басейну (кв.км) 27 500
Середня витрата (куб.м/с) 99,6
Тип живлення переважно снігове і дощове
Основні притоки Свапа, Клевень, Тускар, Вир, Єзуч, Куколка
Протікає через території Росія, Україна
Міста на березі Путивль, Батурин
Річка Сейм біля с. Хижки Конотопського району Сумської області
Повінь на Сеймі
Річка Сейм: звивисте русло, Сумська область
Річка Сейм біля с. Долинського Корюківського району Чернігівської області

Характеристика

Витік. Гирло

Бере початок біля с. Строкіно Губкінського району Бєлгородської області. Впадає в р. Десну на схід від с. Мале Устя Корюківського району Чернігівської області.

Протяжність

Довжина — 748 км (в Україні — 228 км), площа басейну — 27 500 км² (в Україні — 7400 км²). Найбільша притока Десни.

Напрям і характер течії

Сейм протікає через Середньоруську височину і Придніпровську низовину. Перетинає російсько-український кордон поблизу с. Бояро-Лежачів у Конотопському районі Сумської області. Напрямок течії переважно на захід. У пониззі — на північний захід. Абсолютні висоти поверхні: витік — 178 м над рівнем моря, гирло — 112 м. Падіння річки — 66 м, похил річки — 0,095 м/км. Річкова долина асиметрична, завширшки до 4 км (місцями сягає 9–12 км).

Русло звивисте, розгалужене, його ширина у верхній течії — 10–30 м, середній — 40–80 м, нижній — 80–100 м. Глибина річки становить 2–3 м, зменшуючись до 0,5–1,0 м на перекатах і збільшуючись до 4–6 м на плесах. Іноді трапляються ями до 10–15 м, де зазвичай збирається та зимує риба, а також ділянки, які влітку можна перетнути вбрід. Швидкість течії на плесах 0,3–0,4 м/с, на перекатах — до 0,7 м/с.

Правий берег помітно високий (до 40 м), розчленований балками, лівий — пологий (5–10 м). Заплава в основному лівостороння, завширшки понад 2 км, наявні численні стариці та заплавні озера.

Водний режим

Сейм — типова рівнинна річка з високим весняним водопіллям та низькими літньою і зимовою меженями. Замерзає в кінці листопада — в грудні, скресає в кінці березня — на початку квітня. Весняне водопілля триває близько 70 днів. Весною проходить до 70–80 % річного стоку.

Середньорічна витрата води Сейму за 105 км від гирла біля с. Мутина Конотопського району Сумської обл. становить 99,6 м³/с. Хімічний склад води гідрокарбонатно-кальцієвий з мінералізацією, що змінюється за сезонами: від 200 мг/дм3 навесні до 500 мг/дм3 влітку.

Тип живлення

Живлення річки переважно снігове.

Притоки

Найбільші притоки: Свапа (197 км); Клевень (113 км); Тускар (108 км; усі — праві).

Інші притоки: ліві — Сім Колкуданська, Донецька Сеймиця, Ржава, Повна, Млодать, Реут, Бик, Ізбиця, Снагість, Вир, Чаша, Єзуч, Куколка; праві — Ліщинка, Рать, Велика Куриця, Рогізна, Прутище, Амонька, Степурівка.

Тваринний світ

Іхтіофауна Сейму — понад 30 видів риб. Поширені: підуст, головень, в'язь, білизна, лящ, щука, сом, короп, плітка, окунь, краснопірка, верховодка, карась та ін. Мешкає бобер річковий, переважно на невеликих притоках.

Екологічні проблеми

Серед екологічних проблем Сейму: замулювання та заростання русла та берегів, забруднення води скидами стічних вод прилеглих населених пунктів, браконьєрство.

Значення

У верхній течії річки на території Росії є бл. 10 гребель, історично пов’язаних зі спробами шлюзувати річку для налагодження судноплавства, починаючи з кінця 19 ст.

Також розміщена Курська АЕС, яка використовує воду Курського водосховища (об’єм — 94,6 млн м3, площа — 21,5 км2), спорудженого 1976‒1977 у заплавній зоні лівобережжя Сейму (м. Курчатов Курської області).

В басейні Сейму на території України знаходиться низка природоохоронних територій, зокрема в Сумській області: регіональний ландшафтний парк «Сеймський», до складу якого входить до десяти заказників місцевого значення, розташованих у заплаві річки та першій (надзаплавній) терасі; ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Середньосеймський» в долинах річок Сейм та Вир.

Гідрологічні заказники місцевого значення в Сумській та Чернігівській областях: «Гружчанський» — низинне болото, з якого бере початок р. Єзуч; «Присеймівський» — болотний масив в заплаві Сейму, що є регулятором водного режиму і рівня ґрунтових вод прилеглих територій; «Білинне» — болотний масив, що є регулятором водного режиму та слугує місцем масового гніздування водно-болотних птахів.

Міста на Сеймі: Обоянь, Льгов, Рильськ (Росія); Путивль, Батурин (Україна).

Додатково

Сейм був судноплавною річкою. У 1839 імператор Микола І видав указ про водне сполучення по Сейму від м. Курська до впадіння в Десну. Було збудовано 60 пристаней та 17 шлюзів для проходу суден через водяні млини.

Судноплавство в перші роки після відкриття шляху було жвавим — купці вивозили і привозили товари. Але вже в другій половині 19 ст., через розвиток залізничних перевезень, транзитний водний шлях почав занепадати. Місцеве водне сполучення існувало до 1970-х.

Література

  1. Чорноморець Ю. О., Гребінь В. В. Багаторічна динаміка режиму живлення річки Десна // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2010. № 3 (20). С. 59–67.
  2. Данильченко О. С. Особливості водного режиму річок Сумської області // Наукові записки Сумського державного педагогічного університету. Серія: Географічні науки. 2015. Вип. 6. С. 44–50.
  3. Лозовіцький П. С., Лозовіцький А. П. Екологічне оцінювання якості води Сейму на кордоні з Росією та транскордонне перенесення речовин стоком // Екологічні науки. 2015. № 10–11. С. 63–83.
  4. Природно-заповідний фонд Сумської області : атлас-довідник / Уклад. Р. В. Бойченко, В. В. Вертель, О. Ю. Карлюкова та ін. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : ТОВ «Українська Картографічна Група», 2019. 96 с.
  5. Хільчевський В. К., Гребінь В. В., Манукало В. О. Гідрологічний словник. Київ : ДІА, 2022. 236 с.
  6. Гідрографічне та водогосподарське районування зони діяльності // Деснянське басейнове управління водних ресурсів (фіційний сайт). URL: https://desna-buvr.gov.ua/diialnist/upravlinnya-vodnymy-resursamy/poverhnevi-vodni-resursy/

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Сейм (річка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сейм (річка) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶