Сецесія (архітектура)

Сеце́сія, сецесіонстиль (нім. sezession від лат. secessio — розрив, відділення, відхід) — стильовий напрям в архітектурі Центральної Європи початку 20 ст., одне з регіональних відгалужень загальноєвропейського стилю модерн.

Сецесійні будинки на вулиці Вінцейле у м. Відні

Сецесіонстиль сформувався наприкінці 19 ст. у м. Відні на противагу академізму в образотворчому мистецтві й історизму та еклектиці в архітектурі. Назва походить від заснованого 03.04.1897 групою віденських художників та архітекторів незалежного «Об’єднання художників Австрії», названого «Сецесіон», і їхньої однойменної виставкової споруди (див. Будівля Сецесіону у Відні).

Основні риси стилістики сформовано особистою творчістю архітектора О. Вагнера та його учнів Й. Гоффмана, Й. Ольбріха за участю художників Г. Клімта, А. Роллера, К. Мозера (1868-1918; Австрія), скульптора М. Клінгера тощо. Теоретичні основи стилістики сформулював О. Вагнер у книжці «Сучасна архітектура»: вихідну точку мистецької творчості слід шукати в сучасності; нові будівельні й опоряджувальні матеріали разом із новими принципами проєктування породжують нові архітектурні форми, що відповідають потребам сучасників. На відміну від інших напрямів стилю модерн, у сецесії не заперечувалася можливість звернення до історичних архітектурних форм (за умови значної модернізації їх) та декор, в якому переважали прямолінійні, геометризовані форми орнаментики. Сецесіонстиль активно розвивався у м. Відні (численні твори О. Вагнера) протягом лише 1890-х – 1914, але вплинув на архітектуру всіх національних регіонів Австро-Угорщини, передусім Чехії (Громадський будинок 1906-1911 у м. Празі), Словаччини, Польщі (Палац мистецтва 1901 у м. Кракові), Угорщини, Хорватії, Словенії, а також західних областей України, особливо міст Львова, Чернівців (Дирекція Буковинської ощадної каси 1899-1904, готель «Брістоль» початку 20 ст.), Станіслава (тепер Івано-Франківськ).

Література

  1. Norwich J. J. Great Architecture of the World. London : Mitchell Beazley Publishers Limited, 1979. P. 222-223.
  2. Скибицька Т. Сецесія // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 266.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 198-203.
  4. Borngasser B. Architecture from the Late Nineteenth Century to the Present Day // Vienna: Art and Architecture. Vienna : H. F. Ullmann, 2008. P. 272-305.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Сецесія (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сецесія (архітектура) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

{{#related:Модерн }

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶