Скансен

Ска́нсен (від шведськ. skansenокоп, шанець) — музей просто неба.

Скансен. Вхід до музею

Скансен Skansen

Тип музей просто неба
Рік створення 1891
Розташування Стокгольм
Скансен. Схематичний план
Скансен. Засновник музею А. Хазеліус.
Портрет роботи худ. Ю. Кронберга, 1910 р.
Скансен. Будинок А. Хазеліуса

Перший широко відомий скансен — етнографічний комплекс такого найменування, що діє у м. Стокгольмі (Швеція) з 1891. Назва цього музею протягом 20 ст. стала загальною для етнографічних музейних закладів просто неба.

Загальні відомості

Шведський Скансен розташовано у центрі м. Стокгольма на о. Юргордені, оточеному водами фіорду, що з’єднує оз. Меларен з Балтійським морем. Неподалік на цьому ж острові містяться парки, 2 цирки, зоологічний парк, акваріум, науковий центр з вивчення Балтійського моря, а також музеї: Скандинавський, Вікінгів, Корабля «Ваза», Музичної групи «АББА».

Історична довідка

Перший у світі етнографічний музей просто неба відкрито 1867 поблизу м. Христианії (тепер м. Осло, Норвегія), проте він мав локальний характер. Аналогічний великий музей у м. Стокгольмі створив 1885 етнограф А. Хазеліус (Хацеліус; 1833–1901; Швеція) і відкрив для публіки 11.10.1891. Для цього він викупив земельну ділянку на острові в урочищі Скансен (назва походить від земляної фортеці, яку використовували для військових навчань). Спершу музейна колекція Скансена входила до складу збірки розташованого неподалік Північного музею, який очолював А. Хазеліус. З 01.07.1963 Скансен став самостійною установою, якою керує фонд, заснований на паритетних засадах державою і муніципалітетом. Протягом своєї історії музей постійно був відкритий для публіки й проведення різноманітних заходів, серед них — масових та за участю королівської родини. За даними Національного управління старожитностей 1983 Скансен відвідали 2,4 млн осіб, 2015 — 1,4 млн осіб. Уперше за 129 років його закрили 27.11.2020 через пандемію коронавірусної інфекції. Згодом діяльність відновлено з обмеженням кількості відвідувачів.

Характеристика

Однією з найпоширеніших і найефективніших форм збереження пам'яток народного будівництва визнано музеї просто неба з розвиненою архітектурно-етнографічною експозицією. Первістком і прототипом таких музеїв є Скансен. Територія — 30 га. Сюди перевезено й установлено кращі пам'ятки народної дерев'яної архітектури зі всієї Скандинавії — понад 150 споруд. Це селянські садиби, панські будинки, дерев’яна церква та інші громадські споруди, 3 вітряки, господарські й виробничі споруди, міські будинки, а також історико-меморіальні будівлі, серед яких найвизначнішими є будинок А. Хазеліуса та альтанка (літній будиночок) Е. Сведенборга. Оскільки Скансен засновано на концепції «живого музею», усі музейні наглядачі, одягнені в національний одяг відповідно до етнографічного районуванння Скандинавії, на своїх експозиційних об’єктах проводять екскурсії й демонструють архаїчні виробничі процеси та зразки фольклору.

Значення

За зразком стокгольмського Скансена протягом кінця 19 — першої половини 20 ст. було створено аналогічні музеї просто неба у більшості європейських країн та з 1960-х — в Україні, а термін «скансен» став лаконічним синонімом для означення музею просто неба, музею народної архітектури і побуту.

Література

  1. Гудченко З. Музеї народної архітектури України. Київ : Будівельник, 1981. 120 с.
  2. Шмелев В. Музеи под открытым небом. Очерки истории возникновения и развития. Киев : Наукова думка, 1983. 119 с.
  3. Гудченко З. Скансен // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 268.
  4. Заварзін О. О. Дизайн архітектурного середовища. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2020. С. 283–284.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Скансен // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Скансен (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶