Сірчані руди

Сірча́ні ру́ди — осадові галогенні породи та молоді вулканічні гірські породи, що містять не менше 5–10 % самородної сірки.

Історична довідка

Сірка в самородному стані та у сірчаних сполуках відома з давніх часів.

Є згадки про її використання в Давніх Індії, Греції, Єгипті та Китаї. Від початку Промислової революції (друга половина 18 ст.) основним джерелом сірки були родовища на острові Сицилії (Італія). Наприкінці 19 ст. тут налічували близько 700 сірчаних шахт і кар’єрів. Розробку вели переважно відкритим способом.

1894 хімік Г. Фраш (1851; Німеччина — 1914; Франція) розробив метод вилучення сірки за допомогою підземної виплавки, для чого в сірконосну товщу закачують перегрітий тепловий агент (воду, пару). 24.12.1894 перша розплавлена сірка вийшла на поверхню. Метод Фраша для видобутку сірки з руд активно застосовували у США. Панівним у світовому видобутку сірки на початку і в середині 20 ст. стало узбережжя Мексиканської затоки. Від 1970-х побічне вилучення сірки та природного газу знизило ціну на сірку й витіснило з виробництва багато шахт, що працювали за методом Фраша. Останні шахти з видобуванням сірки цим методом у США закрили 2000. Процес Фраша використовували для оброблення родовищ сірки в Мексиці та Польщі на початку 2 ст.

В Україні промислове розроблення сірчаних руд почалося у 1950-х із відкриттям Передкарпатського сірконосного басейну. Першу продукцію отримано 1958 на Роздольському гірничохімічному комбінаті (Львівська область). Видобуток сірчаних руд тут здійснювали відкритим способом. 1970 на Яворівському родовищі поряд із кар’єрним способом стали застосовувати підземне виплавляння сірки.

Характеристика

Різновиди

За мінералогічним складом виокремлюють 5 основних типів сірчаних руд:

  • піщанисті — пісковики, зцементовані сіркою, що проникла у тріщини;
  • мергелисті — мергелі з тонкозернистими вкраплениками сірки у порожнинах і тріщинах, іноді присутні кристали гіпсу і кальциту;
  • вапнякові — осірчені вапняки з меншою кількістю гіпсу і кварцу;
  • гіпсові — гіпсова порода, просочена тонкозернистою сіркою, присутні також мергель і кальцит;
  • кальцитові — складаються з глини, мергелю, сірки, кристалічного кальциту і вапняку, у значній кількості присутні бітуми.

За структурними особливостями сірку у рудах поділяють на крупно-, тонко- і прихованокристалічну:

  • крупнокристалічна (чітко обмежені прозорі кристали розміром від 0,1 до 15 мм);
  • приховано кристалічна (аморфна, має вигляд дрібніших зерен і прожилків, без чітких граней);
  • тонкокристалічна сірка (представлена зернами дрібніше сотих часток міліметра).

Самородна сірка утворює різні текстури: смугасту, вкраплену, прожилково-вкраплену, брекчієподібну (див. Брекчія) та інші. Від структури самородної сірки і текстурних форм залежать характеристики процесу збагачення руди (технологічна схема і крупність подрібнення, можливість використання самоподрібнення).

Залежно від умісту сірки руди поділяють на 3 групи:

1) бідні (5–10 %) — характерні для родовищ типу мінеральних джерел і неповного окиснення сульфідів; станом на початок 21 ст. промислового значення не мають;

2) середні (10–25 %) — найпоширеніший тип промислових руд осадового походження; збагачують перед безпосередньою переробкою;

3) багаті (25–50 %) — після сортування руди використовують безпосередньо у процесі виплавки; трапляються сірчані руди з умістом сірки понад 75 %, які застосовують як готовий продукт.

Ресурси

Станом на 2021 світові ресурси елементарної сірки в евапоритах і вулканічних гірських породах, а також пов’язаної з природним газом, нафтою, бітумінозними пісками і сульфідами металів, становлять близько 5 млрд т. Понад 60 % світового видобутку становить сірка, яку добувають із колчеданних руд, гіпсу, ангідриту, природних газів і газів коксохімічної та металургійної промисловості, нафтопереробних заводів.

Ресурси сірки у вугіллі, горючих сланцях і сланцях, багатих органічними речовинами — близько 600 млрд т. Видобування і виробництво сірки з цих джерел вимагатиме розроблення нових технологій видобутку.

Розташування родовищ

Найбільші родовища сірчаних руд, розробка яких визначає масштаби світового видобутку, сконцентровані в Україні, США, Італії, Японії, Польщі, Росії, країнах Середньої Азії.

Дуже великими вважають родовища природної сірки з розвіданими запасами понад 50 млн т, великими — 10–50 мл т, середніми — 1–10 млн т, малими — менше 1 млн т.

Сірчані руди в Україні

В Україні поклади самородної сірки залягають у Передкарпатському сірконосному басейні (вузька смуга довжиною 500 км, що простежується на території Львівської та Івано-Франківської областей, поширюючись на територію Польщі). Усі родовища сірки цієї смуги розташовані вздовж південно-західного краю Руської платформи в південній частині герцинських і каледонських складчастих споруд. Сірку видобувають на найбільших родовищах Передкарпатського басейну — Роздольському та Язівському.

Родовища сірки також відомі на Керченському півострові, а її прояви — в інших районах країни: на південно-східному продовженні Передкарпатського басейну самородної сірки, в Передкарпатському прогині, північно-східному схилі Львівської западини, Дніпровсько-Донецькій западині, північно-західному схилі Донбасу — в районах, у розрізі яких є сульфатні породи з умістом вуглеводнів (нафти, газу).

Основний метод збагачення сірчаних руд — флотація, результати якої залежать від умісту глини і бітумів.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С. Неметалічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 552 с.
  3. Kutney G. Sulfur: History, Technology, Applications & Industry. 2nd ed. Toronto : ChemTec Publications, 2013. 242 p.
  4. Mineral Commodity Summaries 2022. Reston : U.S. Department of the Interior ; U.S. Geological Survey, 2022. 206 p. URL: https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2022/mcs2022.pdf

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Сірчані руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сірчані руди (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶