Хасан аль-Басрі

Святилище Хасана аль-Басрі в м. Басра, Ірак

Хаса́н аль-Ба́срі (Хасан з Басри, Хасан Басрійський; араб. الحسن البصري‎‎, Ḥasan al-Baṣrī; повне ім’я — Абу Саїд Абуль-Хасан ібн Ясар аль-Басрі; 642, м. Медина, тепер Саудівська Аравія — 728, м. Басра, тепер Ірак) — релігійний діяч, мусульманський богослов, правознавець, екзегет, знавець хадисів.

Хасан аль-Басрі

(الحسن البصري)

Справжнє ім’я Абу Саїд Абуль-Хасан ібн Ясар аль-Басрі
Народження 642
Місце народження Медина
Смерть 728
Місце смерті Басра
Місце поховання Басра
Напрями діяльності богослов'я, право, філософія
Традиція/школа іслам


Життєпис

Походив з родини колишнього раба; відомо, що на момент народження Хасана його батьки не були мусульманами.

Дитинство і юність провів у м. Медині або у сусідньому поселенні Ваді аль-Кура. Познайомився з членами родини Мухаммада (за переказом, його мати була служницею в однієї з дружин Пророка) і його численними сподвижниками, вченням і звичаями ісламської спільноти, навернувся в іслам. Різні джерела згадують, що підлітком він навчався «біля ніг Алі» (див. Алі ібн Абу Таліб). За переказами, у 12-літньому віці став хафізом.

Близько 657–658 родина перебралася до м. Басри.

У 660-ті брав участь у військових кампаніях у Персії. Був секретарем намісника Хорасану. Деякий час торгував коштовностями. Згодом відмовився від торговельних і військових справ, цілком присвятив себе ісламським наукам. Багато проповідував. Заснований ним богословський гурток став центром інтелектуального життя м. Басри, був знаний на теренах Омеядського халіфату (див. Омеяди).

Більшу частину життя провів у м. Басрі, обіймав посаду каді міста.

Діяльність

Належав до другого покоління мусульман (табіуни), особисто знав багатьох сподвижників Мухаммада.

Відіграв помітну роль у розвитку доктрини сунітського ісламу (див. Сунізм), хоча власні погляди діяча за браком джерел реконструювати складно.

Вів аскетичний спосіб життя. Розумів аскетизм, зречення мирського (зухд) не як зовнішнє показне благочестя чи затворництво, а передусім як вклоніння Аллагу і благоговійний страх перед Ним і Його гнівом, очікування Судного дня, постійну боротьбу з гріховними пристрастями й помислами, утримання від ілюзорних спокус світу. Був прихильником цілковитого відвернення від мирського й марнотного світу та надмірного утримання від земних задоволень (що відзначав, наприклад, Ібн Таймія), навіть тих, які дозволені (халяль) шаріатом. Відмітною рисою міркувань аль-Басрі вважають головуючі настрої смутку, благоговіння і печалі у пошуках шляху до духовного й моральнісного вдосконалення. Пізнання і любов до Бога вважав незрівнянно вищим за пізнання і любов до світу.

На його думку, пророк Мухаммад під час вознесіння (мірадж) на небо на власні очі бачив Бога, відтак і праведники зможуть побачити «самість» Бога і рай, як він є.

Розвиваючи аскетико-містичні погляди, вів філософські дискусії з прихильниками раціоналістичної теології. Представники Басрійської школи вважали, що зміст аятів Корану і висловлювань Пророка не обмежується їх буквальним значенням, а потребує символіко-алегоричного тлумачення.

Внаслідок розпаду богословської школи аль-Басрі й відособлення частини учнів на чолі з Васілом ібн Атою утворився перший значний напрям у каламімутазиліти.

Вислови і міркування Хасана аль-Басрі передані (головно через усну традицію) його учнями, фрагменти проповідей збереглися в творах пізніших авторів. Брав участь у внесенні діакритичних знаків до тексту Корану. Жоден з власних творів аль-Басрі повністю не зберігся, хоча відомі псевдоепіграфи.

Визнання

Дійшли свідчення, що проповіді аль-Басрі справляли глибоке враження на сучасників (вислови та уривки з них потрапили до середньовічних антологій).

Його ім’я повсякчас трапляється в середньовічних коментарях до Корану.

Погляди аль-Басрі відносять до класичних витоків мусульманського містицизму. Басрі вважають попередником суфізму, часом називають «першим суфієм», «батьком суфійського руху», «патріархом раннього суфізму» тощо (хоча його справжню ідентичність із суфізмом встановити складно).

Ідеї аль-Басрі вплинули на різні інтелектуальні течії в ісламі, а його постать пошанована усіма сунітськими мазгабами.

Додатково

  • Аль-Басрі вважав, що тільки очищення душі від скверни, духовне вдосконалення задля уникнення помилок та поганих вчинків, можуть врятувати людину від гніву Аллага і Його покарання. При цьому не варто недооцінювати найменший доброчесний вчинок, бо він може врятувати в Судний день, як і нехтувати найдрібнішим хибним, бо він здатен ввергти у пекло.
  • Переповідають, що звістка про смерть Хасана аль-Басрі швидко поширилася містом і «все населення Басри відвідало його похорон», а Соборна мечеть уперше спорожніла під час післяобідньої молитви.

Література

  1. Massignon L. Essai sur les origines du lexique technique de la mystique musulmane. Paris : Cerf, 1999. 462 р.
  2. Ritter H. Ḥasan al-Baṣrī // Encyclopaedia of Islam : in 12 vol. 2nd ed. Leiden : Brill, 2000. Vol. 3. P. 247–248.
  3. Nicholson R. А. Studies in Islamic Mysticism. London : Routledge, 2001. 296 p.
  4. Nasr S. H. The Garden of Truth: The Vision and Promise of Sufism, Islam's Mystical Tradition. New York : HarperOne, 2008. 256 p.
  5. Турсун А. М. Ҳасан Басрий: атоқли донишманд. Toshkent : Qaqnus media, 2019. 93 p.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Хасан аль-Басрі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хасан аль-Басрі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶