Чоло (архітектура)

Чоло́ (давньослов’ян. чело, від індоєвроп. kel… — бути нагорі, підніматися вгору) — головний фасад будинку.

Чоло української хати

В українській традиції чолом (чоловим або чільним фасадом) є поздовжній фасад будинку, на якому влаштовано головний вхід.

Короткий бічний фасад називають причілком. Селянську хату зазвичай споруджували так, щоб чолом вона була звернена на схід або південь — для забезпечення необхідної інсоляції житлового приміщення. На чолі влаштовували призьбу, яку використовували для побутових і господарських потреб, іноді — галерейку на стовпчиках (характерно для Полтавщини і Слобожанщини). У Карпатах на чолі хати влаштовували широкі дерев’яні галереї, іноді (на Бойківщині) з різьбленими порталами. Звис даху на чолі розраховували так, щоб захистити вікна від потрапляння прямого сонячного проміння опівдні в теплу пору року й водночас передбачити можливість потрапляння у вікна прямих сонячних променів у зимову пору. Це забезпечувало сприятливий мікроклімат у приміщенні. На чолі зосереджували декоративні оздоби хати: орнаментальні розписи стін, різьблення лиштви й віконниць, дверей, карнизів, яскраве фарбування їх тощо.

Чолом також називають щипець, фронтон на фасаді будинку.

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 458.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 445–446.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Чоло (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Чоло (архітектура) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶