Аполлона Епікурейського храм у Бассах

Аполлона Епікурейського храм у Бассах

Аполло́на Епікуре́йського храм у Ба́ссах (грец. Ναός Επιϰουρίου Απόλλωνα στις Βάσσες) — культова споруда на честь бога Аполлона в місцевості Басси (тепер периферія Пелопоннес, Греція), пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1986).

Історична довідка

Це перший об’єкт на території Греції, внесений до «Списку всесвітньої культурної спадщини».

Храм, що зберігся, споруджено бл. 420–400 до н. е. Мандрівник Павсаній 174 н. е. стверджував, що архітектором храму був Іктін. Храм Іктіна зведено на місці давнішого святилища (кін. 7 ст. до н. е.) на схилі г. Котіліон на висоті понад 1 тис. м над рівнем моря.

Будівництво пов’язане з військовими діями на теренах Аркадії під час Пелопоннеської війни (431–404 до н. е.), коли союз жителів Аркадії та Мессинії виступив проти сусідньої Спарти. Храм присвячено Аполлону Епікурейському (Рятівникові, Лікареві) у подяку за те, що він допоміг у війні зі Спартою, за ін. версією — за те, що оберіг містян від епідемії чуми.

Діяв в елліністичну та римську епохи. Географічна ізоляція пам’ятки сприяла її збереженню.

Наново храм відкрито 1765 зусиллями архітектора Ж. Боера (Франція). Перші розкопки здійснено 1812. Афінське археологічне товариство долучилося до них 1902. Подальші розкопки здійснено 1959, 1970, 1975–1980. У 1975 Міністерство культури та науки Греції заснувало комітет із підтримки храму, що діє дотепер.

Новий етап реставраційних робіт розпочато 2001.

Характеристика

Храм має невеликі розміри: 38,3 × 14,5 м. Це периптер, оточений 21 колоною, 6 із яких розташовано на фасаді. Складається з пронаоса, наоса, опістодома. Нетипову орієнтацію споруди з півночі на південь дослідники пояснюють розташуванням храму на схилі гори та прагненням будівничих включити до архітектурного плану первісне святилище, менше за розмірами.

Споруда виконана переважно з вапняку, фриз — із мармуру. Архітектор використав технологічні новації, зокрема криву підлогу. Замість звичних фронтонних композицій храм, можливо, прикрашав живопис. Інша особливість — фриз розташовано в целлі. Авторство фриза приписують скульптору Пеонію із Менде (кін. 5 ст. до н. е.). На фризі відтворено сцени боротьби давньогрецьких героїв із амазонками (т. з. амазономахія), а також племені лапітів — із кентаврами (т. з. кентавромахія).

1814 за результатами аукціону плити фриза придбав уряд Великої Британії для Британського музею. Точаться дискусії навколо питання, чи була у храмі центральна культова статуя Аполлона. Більшість дослідників вважає, що така статуя, ймовірно, вивезена в 4 ст. до н. е. до сусіднього м. Мегалополіса. Однак, побутує також думка, що статуї взагалі не було, а її роль виконувала центральна коринфська колона.

Цей храм — найдавніша давньогрецька пам’ятка, в якій поєднано 3 ордери архітектурні: доричний, іонічний і коринфський. Завдяки низці інноваційних конструкцій, храм знаменує перелом у розвитку давньогрецького храмового будівництва. Храм із його скульптурним оздобленням — один із найкраще збережених і досліджених мистецьких зразків давньогрецької цивілізації.

Література

  1. Cooper F. A., Kelly N. J. The Temple of Apollo Bassitas : in 4 vol. Princeton, 1992–1996.
  2. Павсаний. Описание Эллады : в 2 т. / Пер. с древнегреч. С. П. Кондратьева. Москва, 2002.
  3. Поляков Е. Н., Белоконева Д. А. Храм Аполлона Эпикурия в Бассах // Вестник Томского государственного архитектурно-строительного университета. 2013. № 1 (38).
  4. Kapadoukaki E., Soumas M. The Temple of Epicurious Apollo at Bassae: Preserve the Stone or Uncover Its True Nature? // Protection of Cultural Heritage. 2019. № 8.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аполлона Епікурейського храм у Бассах // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аполлона Епікурейського храм у Бассах (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶