Арнем-Ленд

Арнем-Ленд.jpg

А́рнем-Ленд, Арнемленд (англ. Arnhem Land — букв. земля Арнема) — історичний регіон Північної території Австралії; півострів.

Географічне положення

Арнем-Ленд займає територію від р. Дейлі на заході до затоки Карпентарія на сході, омивається на північному заході Тиморським морем, на північному сході — Арафурським морем.

Берегова смуга простягається від затоки Ван-Дімен та півострова Кобург до півострова Гоув, затоки Карпентарія і острова Ґрут-Айленд.

Розміри

Чіткі фіксовані межі регіону на заході та півдні відсутні. Площа півострова становить понад 97 тис. км2, довжина — близько 320 км, ширина — близько 460 км.

Історична довідка

Історія Арнем-Ленду пов’язана з корінним народом йолнгу, що оселився на півострові від пізнього плейстоцену. Найдавніша знахідка — кам’яна сокира віком 35,5 тис. років.

Північно-східне узбережжя Австралії відкрито 1623 капітаном голландської Ост-Індської компанії В. ван Колстером (1570–?; Нідерланди), який прибув на кораблі «Арнем», названому на честь міста в Нідерландах.

Дослідник Австралії М. Фліндерс (1774–1814; Велика Британія) назвав півострів за назвою судна.

Природа

Геологічна будова і рельєф

Півострів із поверхні перекрито відкладами крейдяної (див. Крейдовий період) і палеогенової трансгресій. Поверхню складено з розчленованого річками на останцеві (див. Останець) масиви пологим горбистим плато заввишки від 180 м на півночі й до 400 м на півдні. З півночі оточений широкою рівниною, що круто обривається біля моря.

Арнем-Ленд — значний скельний масив гірський із безліччю уступів, водоспадів, карнизів і печер.

Корисні копалини

Серед корисних копалин півострова — урано-радієва руда (див. Уранові руди; Радієві руди) у гірничопромисловому центрі Рам-Джангл, руда марганцева, руди золоті, цинкові руди, боксити, нафта й газ природний на шельфі.

Гідрографія

Великі річки — Дейлі, Катерина, Ропер, Східна, Південна й Західна Алігаторова річки, Манн.

Клімат

Клімат тропічний мусонний, із вологим і сухим сезонами кліматичними.

Температура коливається протягом року від +15 °С у сухий сезон (від квітня до вересня) до +33 °С у сезон дощів (від жовтня до березня).

Максимальні атмосферні опади в сезон дощів — понад 1 500 мм. У цей час можливі тропічні урагани. Середньорічна кількість опадів становить від 1 800 мм на півночі до 1 200 мм на півдні.

Відносна вологість повітря — 60–80 %.

Рослинний і тваринний світ

У долинах річок ростуть вологі тропічні ліси, на навітряних схилах і вершинах масивів — евкаліптові ліси й савани. Узбережжя вкрито мангровими (див. Мангри) заростями й безкрайніми болотами.

Для Арнем-Ленду характерне багате біорізноманіття (включно з ендеміками): птахи, ссавці, рептилії. Трапляються морський гребенястий крокодил, акула-бик і рідкісний дюгонь. У лісах багато змій: оливковий пітон, мулга й так звана смертельна змія — одна з найотруйніших змій у світі (див. Аспідові).

Населення

Населення мешкає в кількох шахтарських осередках, розсіяних поселеннях аборигенів і окремих сільських центрах обслуговування.

Майже 50 % регіону належить до заповідних територій корінних народів та офіційно визнані урядом Австралії частиною Національної системи резерватів.

Аборигени зосереджені в невеликих кланових громадах, що налічують до 100 осіб.

Вирізняється різноманітністю мов корінних народів: зафіксовано 7 із 14 австралійських мовних сімей, а також 8 некласифікованих мов.

Основними центрами Арнем-Ленду (2016, перепис) є поселення Джабіру (1 081 особа) біля Національного парку Какаду, Манінгріда (2 308 осіб) у гирлі р. Ліверпуля, Нхулунбуй (3 240 осіб) на півострові Гоув.

Щороку на північному сході проводять фестиваль традиційної культури «Гарма» — свято культурної спадщини народу йолнгу, яке представляє понад 20 груп.

Значення

На півострові розташовано парк Національний парк Какаду, один із найбільших в Австралії порт Дарвін.

2019 НАСА обрали Арнем-Ленд місцем запуску космічних ракет у межах дослідницької програми.

Література

  1. Warner W. L. A Black Civilization: A Social Study of an Australian Tribe. New York : Harper, 1958. 618 p.
  2. Australia. Carlton : Lonely Planet, 2019. 1100 p.

Автор ВУЕ

О. Л. Дронова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дронова О. Л. Арнем-Ленд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арнем-Ленд (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶