Уранові руди

Ура́нові ру́ди — природні мінеральні утворення, які містять уран у таких концентраціях, кількостях і сполуках, за яких його промисловий видобуток економічно доцільний.

Характеристика

Головні рудні мінерали: оксиди — уранініт, уранова смолка, уранова чернь; силікати — кофініт; титанати — бранерит; уранілсилікати — уранофан, бетауранотил; уранілванадати — карнотит, тюямуніт; уранілфосфати — отеніт, торберніт. Крім того, уран у рудах нерідко входить до складу мінералів, які містять фосфор (Р), цирконій (Zr), титан (Ti), торій (Th) і рідкоземельні метали (TR) (флуорапатит, лейкоксен, монацит, циркон, ортит, торіаніт, давидит тощо). Іноді уранові сполуки концентруються у вугіллі викопному, лігнітах, фосфоритах тощо.

Залежно від складу корисних компонентів розрізняють: власне уранові, урано-поліметалічні, мідно-уранові, золото-уранові та інші руди.

Розрізняють уранові руди супербагаті (понад 0,3 % U), багаті (0,1–0,3 %), рядові (0,05–0,1 %), убогі (0,03–0,05 %) і збалансові (0,01–0,03 %).

До дуже великих належать родовища уранових руд із запасами U3O8 понад 50 тис. т, до великих — 10–50 тис. т, середніх — 1–10 тис. т, дрібних — 0,2–1,0 тис. т і до дуже дрібних — менше 0,2 тис. т.

За походженням розрізняють: осадові, інфільтраційні, гідротермальні, магматогенні і постмагматичні; крім того бувають первинні, окиснені та змішані уранові руди.

Загальносвітові запаси уранових руд становлять близько 2,3 млн т (1990), ресурси, які можна виділити з руди за собівартості не більше 100 доларів США на 1 кг, оцінюють у 3,3 млрд кг U3O8. Їхній розподіл відповідно до країн:

Уранові руди по країнам.jpg
Розподіл уранових руд відповідно до країн

Поширення

Серед промислових типів родовищ уранових руд виділяють: альбітитові, плутоногенні гідротермальні, вулканогенні гідротермальні, осадові, інфільтраційні і метаморфогенні.

Альбітитові родовища відомі серед метаморфічних комплексів кристалічних порід докембрію. Рудні тіла мають форму сплощених лінз і трубоподібних покладів, складені переважно альбітом. Крім того, у складі є циркон, апатит, кварц, егірин, рибекіт-родусит, епідот, хлорит, гідробіотит, карбонати. Уранові мінерали представлені уранотитанатами, уранінітом, давидитом, кофінітом, гідронастураном, уранофаном, бетауранотилом.

Промислові типи родовищ уранових руд
Характеристика типів родовищ Вміст U3О8,% Видобуток, % Родовища
І-й тип. Витримані пласти ураноносних порід у метаморфізованих докембрійських конгломератах 0,05-0,2 50
  • Аглом-Квірк, Аглом-Нордік (Канада)
  • Вітватерсранд (ПАР)
  • Жакобіна (Бразилія)
ІІ-й тип. Середні та дрібні пласти й лінзи уранованадатів у аркозових пісковиках, конгломератах, бітумінозних породах 0,3 25
  • Кеплікс-Холл, Амброзія-Лейк
  • Моньюмент-ІІ (США)
  • родовища Катанги та Габону
ІІІ-й тип. Дрібні жили та жильні зони кварцового, кварц-карбонатного, флюорит-баритового, урано-поліметалічного, урано-мідного та урано-молібденового складу у вивержених і метаморфічних породах 0,3 20
  • Ельдорадо (Канада)
  • Шінколобве (Конго)
ІV-й тип. Ураноносні пегматити та альбітити 0,3 5 Родовища Канади, Індії, Аргентини


Серед плутоногенних гідротермальних родовищ виділяють дві головні формації: уранініт-сульфідна і уранініт-арсенідна. У складі руд уранініт-сульфідної формації поряд із уранінітом є сульфіди. Серед них найбільш універсальний пірит, у різних комбінаціях трапляються халькопірит, борніт, молібденіт, бісмутин, сфалерит, галеніт, бляклі руди.

Руди ураніт-арсенідної формації відрізняються мішаним складом із помітним розвитком арсенідів нікелю і кобальту та мінералів срібла. У найбільш повному вигляді їх представлено так званою п’ятиелементною формацією, до складу якої входять уран, нікель, кобальт, бісмут і срібло. Але зазвичай цей ряд елементів скорочується в зв’язку з випаданням одних або інших складових.

Вулканогенні гідротермальні родовища асоційовані з комплексами вулканічних порід пізньо- і постгеосинклінальної стадії геологічного розвитку, переважно герцинського й альпійського циклів. Серед них виділяють формації: уран-титанова (давидитова, бранеритова), уранініт-галенітова, уранініт-молібденітова, уранініт-флюоритова, уранініт-халькопіритова, уранініт-арсенова, уранініт-апатитова, уранініт-алофанова.

Виникнення осадових родовищ зумовлене відновленням і сорбцією рухливих сполук урану в середовищі осадонакопичення. Осадові родовища урану поділяють на морські й континентальні. Серед морських розрізняють осадові родовища урану в карбонатних породах, вуглисто-кременистих сланцях, фосфоровмісних породах. Серед континентальних виділяють осадові родовища урану в торфовищах, лігнітах і бурому вугіллі, в конгломератах і пісковиках.

Інфільтраційні родовища мають велике промислове значення і поширення. Вони відомі серед кам’яно-вугільно-пермських товщ Європи та Індії, тріасових пісковиків плато Колорадо у США, а також юрських і крейдяних утворень у США і Центральній Європі. Відомі олігоценові родовища у США, Франції, Єгипті, міоценові — у США, Японії, Туреччині, Пакистані, Індії, Іспанії, пліоценові — в Японії. До інфільтраційних належать молоді пліоцен-четвертинні уранові родовища в Австралії та рудоносні конгломерати Південної Африки й Канади в первинному стані. Уміст урану в руді змінюється від 0,1 до 1 %; присутні ванадій (1–1,5 %), мідь, кобальт, нікель, молібден, селен, арсен.

Серед метаморфогенних родовищ — скарноподібні родовища Мері Кетлін в Австралії, метаморфізовані родовища ураноносних вуглисто-кременистих сланців Аллігейтор Ріверс в Австралії, древніх металоносних конгломератів, відомих у ПАР. Так, родовище Аллігейтор Ріверс у Північній Австралії складене прожилково-вкрапленими рудами серед кварц-хлорит-серицитових і графітистих сланців, до складу яких входить уранініт із домішкою золота, сульфідів (галеніт, пірит, халькопірит, борніт) і гематит.

Головні видобувні країни: Канада, ПАР, США, Намібія, Нігер, Франція.

Родовища в Україні

Уранові руди в Україні трапляються за різних геологічних обставин: у кристалічній основі, осадовому чохлі стародавніх платформ, в областях післяплатформного орогенезу. Більшу частину уранових родовищ і рудопроявів зосереджено на Українському кристалічному щиті (у фундаменті та осадовому чохлі) і, частково, у Донецькому басейні та Карпатах. За генезисом серед них виділяють метаморфізовані, ультраметаморфічні, прожилково-штокверкові та інфільтраційні. Найбільші родовища виявлені й розробляються в Кіровоградському геоблоці. Вони представлені пегматитами, пегматоїдно-гранітоїдними та лужними породами. Мінерали — уранітіт, настуран, уранові черні.

У Приазов’ї відоме Слісевське пегматитове родовище з тантало-ніобієвою та урано-торієвою мінералізацією. У Побужжі виявлено пегматоїдно-гранітні жильні або жильно-пластові тіла з урановою мінералізацією (родовища Південне, Лозоватське, Калинівське). Гідротермальні родовища уранових руд та рудопрояви розміщуються переважно серед гнейсово-гранітних комплексів Кіровоградського геоблоку та метасоматичних порід Криворізько-Кременчуцької залізорудної смуги. Серед них виділяють метасоматичні та жильні родовища та рудопрояви. Найважливіше промислове значення мають метасоматичні родовища.

Морфологія рудних тіл пласто-лінзоподібна; розміри тіл — від сотень до тисяч метрів і більше за простяганням та падінням при потужності до десятків метрів. Вміст урану від 0,4–0,1 до 1 %. Жильні родовища уранових руд в докембрії України нечисленні і промислового значення поки що не мають. До них належить Червоношахтарський рудопрояв, розташований в Західно-Інгулецькій зоні в 5–10 км на захід від залізорудної Криворізько-Кременчуцької смуги. Потужність жил 10–15 км, виконані уранінітом та сульфідами, знаходяться в роз’єднаних зонах потужністю 1–1,5 км.

Інфільтраційні рудопрояви є в залізистих породах Криворізької смуги, що дуже змінилася під дією гіпергенезу. На Червоногвардійському залізорудному родовищі розвинуте уранове зруденіння у вигляді гнізд, невеликих лінзовидних та стовпоподібних покладів. Уміст урану 0,01–0,15 %. Мінералізація представлена настураном, урановою черню, сорбцією в гідрооксидах заліза. До цього ж класу родовищ належать Компаніївське, Криничеватське, Північно-Березнянське.

Родовища й рудопрояви в осадових товщах представлені гідротермальними урановими рудопроявами Мармароського масиву у Східних Карпатах. До них належать рудопрояви Яворник, Розис, Чивчинське та ін. У південній частині Донбасу, на межі з Українським кристалічним щитом, у зоні Волноваського розлому відомий Єланчикський гідротермальний уран-торієвий рудопрояв.

Метаморфізовані родовища та рудопрояви трапляються переважно в гнейсах, метаконгломератах, пісковиках, сланцях. Промислових родовищ серед них в Україні не виявлено.

Література

  1. Dahlkamp F. Uranium Ore Deposits. Berlin : Springer, 1993. 460 p.
  2. Burns P. The Crystal Chemistry of Uranium // Reviews in Mineralogy and Geochemistry. 1999. № 38 (1). P. 23–90.
  3. Гурський Д. С. Металічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 1. 739 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  5. Mineral Commodity Summaries 2020. Reston : U.S. Department of the Interior, 2020. 204 p.
  6. Types of Uranium Ore Deposits // WISE Uranium Project. URL: http://www.wise-uranium.org/uod.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Уранові руди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Уранові руди (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶