Баптисти сьомого дня

Церква БСД у м. Мілтоні, штат Вісконсин, США

Бапти́сти сьо́мого дня (БСД; з грец. βάπτισμα — хрещення, від грец. βαπτίζω — занурювати у воду; англ. англ. Seventh Dау Baptists) — течія у баптизмі, яку відрізняє насамперед вшанування суботи як біблійної заповіді.

Історична довідка

Течія відокремилася від баптизму в 17 ст., коли П. Чемберлен у м. Лондоні (1651), а пізніше С. Мамфорд, Т. Бемпфілд та Дж. Кларк у м. Ньюпорті (1671), заснували, відповідно, англійську та американську громади. Завдяки еміграції вірян у британські колонії в Північній Америці (у пошуках більшої релігійної свободи) та місіонерству конгрегації баптистів 7-го дня поширилися в різних штатах (зокрема, у Пенсильванії, Нью-Джерсі, Вірджинії та ін.).

1801 було створено Генеральну конференцію баптистів 7-го дня (тепер Генеральна конференцію баптистів 7-го дня США і Канади; центр у м. Джейнсвіллі, шт. Вісконсин, США), яка відтоді збирається щорічно. Станом на 2021 об’єднує 74 церкви.

У 1964–1965 утворено Всесвітню федерацію баптистів 7-го дня. Станом на 2021 об’єднує понад 520 церков, бл. 45–50 тис. вірян з 22 країн світу.

Характеристика

За вченням, шанування суботи як 7-го дня тижня було заповідано людині Богом ще до гріхопадіння; суботи дотримувалися Ісус, апостоли й перші християни. Вважають, що святкування неділі замість суботи було заведено вже після смерті апостолів, під упливом язичництва.

Основи віровчення є спільними для баптистських церков: віра у триєдність Бога (див. Трійця); абсолютний авторитет Святого Письма як єдиного джерела віри; визнання Ісуса Христа єдиним посередником між людиною і Богом; спасіння не залежить від діянь, а відбувається винятково за благодаттю через щиру й глибоку віру; умовою спасіння є усвідомлене хрещення й «горнє народження» (навернення); благовістя заповідано всім християнам і має бути зреалізоване на всій землі; віра у Друге пришестя Христа, Страшний суд і воскресіння.

Серед таїнств визнають лише два — хрещення та причастя, притому хрещення немовлят та ідея присутності Христа у причасті заперечуються. Як і інші баптисти (й переважна більшість протестантів назагал), відкидають поклоніння Діві Марії, святим, мощам та іконам.

Вважають Декалог незмінним і обов’язковим Божим законом, що містить припис шанування суботи.

Організаційна структура

Баптисти сьомого дня організовані за принципом конгрегаціональної форми правління: кожна помісна церква — автономна, самостійно обирає пасторів і дияконів, її членство в національних асоціаціях є добровільним. Останні лише координують діяльність автономних помісних громад, забезпечують доктринальну єдність.

Географія баптистів сьомого дня широка: Північна Америка (США, Канада, Мексика), Південна Америка (Бразилія, Аргентина), Європа (Нідерланди, Німеччина, Польща), Азія (Філіппіни, Індія, Бірма), Океанія (Австралія, Нова Зеландія), Африка (ПАР, Мозамбік, Нігерія) тощо.

Література

  1. Nuttall G. F. Visible Saints: the Congregational Way, 1640–1660. Oxford : Basil Blackwell, 1957. 178 p.
  2. Torbet R. A History of the Baptists. London : Carey Kingsgate Press, 1966. 554 p.
  3. Brown R. The English Baptists of the 18th century. London : The Baptist Historical Society, 1986. 188 p.
  4. Seventh Day Baptist World Federation. The First Fifty Years 1965–2015. [W. p.] : Seventh Day Baptist World Federation, 2017. 20 p. URL : http://www.sdbwf.org/wp-content/uploads/2018/11/WF-Historical-Booklet-The-First-50-years.pdf
  5. Kidd T. S. Baptists in America: A History. Oxford : Oxford University Press, 2019. 330 р.

Автор ВУЕ

А. І. Лукашенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лукашенко А. І. Баптисти сьомого дня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баптисти сьомого дня (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶