Барсак, Андре

Барса́к, Андре́ (франц. фр. Barsacq, André; 05.02.1909, м. Феодосія, тепер АР Крим, Україна — 03.02.1973, м. Париж, Франція) — декоратор, сценограф, режисер. Брат Л. Барсака.


Барсак, Андре

(Barsacq, André)

Народження 05.02.1909
Місце народження Феодосія
Смерть 03.02.1973
Місце смерті Париж
Напрями діяльності театральне мистецтво

Життєпис

Народився в сім’ї інженера-агронома, який приїхав з Франції в Крим для впровадження нової техніки обробки виноградників. Після смерті батька родина виїхала до Франції.

Навчався в ліцеї Генріха IV, згодом на відділенні архітектури Національної школи декоративного мистецтва (обидва освітні заклади в м. Парижі).

З 1927 працював як декоратор у театрі «Ательє» під керівництвом Ш. Дюллена (1885–1949; Франція), від 1940 — його директор. Один із засновників Компанії чотирьох сезонів (1937).

Разом із театром «Ательє» та Компанією чотирьох сезонів гастролював у Бразилії, Болгарії, Ізраїлі, Італії, Лівані, Нідерландах, Румунії, СРСР, США, Югославії.

Був співзасновником (1947), головою (з 1950), почесним головою (з 1962) Національної профспілки режисерів, президентом Французького театрального центру (з 1971) та засновником і головою асоціації «Театр для дітей та юнацтва». Працював також у кіно як режисер і художник.

Творчість

Першим успіхом Барсака були декорації та костюми до п’єси «Вальпоне» Ж. Ромена і С. Цвейга за комедією Б. Джонсона (1927, режисер Ш. Дюллен). Відтоді протягом 12 років співпрацював з Ш. Дюлленом разом із А. Арто, Ж.-Л. Барро та ін.

Барсак трансформував професію декоратора. Він був не просто оформлювачем, автором декорацій, а сценографом театральних постановок.

Упродовж 3 десятиліть створив понад 80 вистав як режисер або водночас як режисер і художник.

Серед авторів п’єс, поставлених у театрі «Ательє», були як класики (П. де Бомарше, П. Маріво, Ж. Б. Мольєр, А. де Мюссе, Ж. Расін та інші), так і сучасники режисера (Ж. Ануй, М. Еме, П. Клодель та інші). Співпрацював з Арлетті, Б. Бардо, Ж. П. Бельмондо, Ж. Моро, Ф. Нуаре, М. Пікколі та іншими.

Поставив низку оперних вистав: «Медея» Л. Керубіні (1953, Муніципальний театр м. Флоренції), «Тоска» Дж. Пуччині (1960, Гранд-Опера, м. Париж), «Джаконда» А. Понк’єллі (1967, Муніципальна опера Марселя) тощо.

Режисер-постановник кінострічки «Червона завіса» (1952; сценарій у співавторстві з Ж. Ануєм), телефільмів «Замок у Швеції» (1964; за п’єсою Ф. Саган), «Місяць у селі» (1966; за п’єсою І. Тургенєва), «Ідіот» (1968; за романом Ф. Достоєвського), «Ревізор» (1969, за комедією М. Гоголя), «Місячний птах» (1972, за п’єсою М. Еме) та інших.

Переклав французькою твори М. Гоголя, І. Тургенєва, А. Чехова, Л. Піранделло.

Визнання

У м. Парижі іменем А. Барсака названо вулицю.

Твори

Cinquante ans de Theatre. Paris : Bibliotheque Nationale, 1978. 180 p.

Література

Barsacq J.-L. Place Dancourt: la Vie, l’œuvre et l’Atelier d’André Barsacq. Paris : Gallimard, 2005. 415 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Барсак, Андре // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барсак, Андре (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶