Бенедикт XII

Papa Benedictus Duodecimus.jpg

Бенеди́кт ХІІ [Венедикт ХІІ; лат. Benedictus ХІІ; світське ім’я — Жак Фурньє (фр. Jacques Fournier); бл. 1280–1285, м. Саверден, тепер регіон Окситанія, Франція — 25.04.1342, м. Авіньйон, тепер регіон Прованс — Альпи — Лазурний Берег, Франція] — церковний діяч, Папа Римський у 20.12.1334 — 25.04.1342, беатифікований Католицькою церквою.

Бенедикт XII

(Benedictus ХІІ)

Справжнє ім’я Жак Фурньє
Народження бл. 1280–1285«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.128.
Місце народження Саверден
Смерть 25.04.1342
Місце смерті Авіньйон
Alma mater Сорбонна
Місце діяльності Франція
Напрями діяльності церковне управління
Традиція/школа католицизм


Життєпис

Походив з незаможної родини. Хлопчика виховував дядько, абат цистерціанського монастиря Сент-Марі-де-Фонфруад. Ще юнаком долучився до ордену цистерціанців. Навчався у колежі Сан-Бернара в м. Парижі, вивчав богослов’я у Паризькому університеті. Отримав ступінь доктора богослов’я.

1311–1317 замінив дядька на посту настоятеля абатства. З 1317 піднесений до сану єпископа Пам’є, з 1326 — єпископ Мірпуа.

Активно переслідував катарів, був долучений домініканцями до керування трибуналами інквізиції. Особисто вів допити сотень єретиків (проте вкрай рідко вдавався до тортур і смертних вироків). До нашого часу дійшов «Звіт Фурньє» — збірка стенограм допитів і записів інквізиції, складена між 1318 і 1325 (зберігається у Бібліотеці Ватикану). 1327 за ревність піднесений у сан кардинала. За носіння білого вбрання цистерціанського ордену отримав прізвисько «білий кардинал».

Понтифікат

Став третім т. з. авіньйонським папою (див. Авіньйонське полонення пап). Обраний конклавом унаслідок випадкового збігу обставин (завдяки поширеній практиці при першому голосуванні віддавати голос за найменш ймовірного кандидата). Вибрав ім’я Бенедикта ХІІ на честь покровителя ордену цистерціанців.

Провів реформу релігійних орденів у бік посилення дисципліни та додержання принципів чернецтва (бідності, послуху, фізичної праці тощо). Видав кілька булл, адресованих цистерціанцям, бенедиктинцям, францисканцям тощо, якими зобов’язував створювати при монастирях школи та відправляти їх випускників на навчання до університетів. Проголосив офіційну доктрину щодо святих і блаженних душ (конституція «Benedictus Deus», 1336).

Вів профранцузьку міжнародну політику. Його непримиренність щодо германського імператора Людовика IV Баварського мала наслідком рішення німецьких князів про те, що монарх, обраний курфюрстами на престол, вважається імператором без погодження і затвердження папою (1338).

За наказом Бенедикта ХІІ від 1335 (у переддень Столітньої війни) було розпочато будівництво укріпленої фортеці — папської резиденції в м. Авіньйоні. Подбав про відновлення базиліки Св. Петра в Римі.

Листувався з Франческо Петраркою.

Похований у кафедральному соборі м. Авіньйона. Від 15 ст. вшанований як блаженний.

Додатково

  • Неодноразово згадувався в історичних романах М. Дрюона, В. Гюго.
  • Після оголошення результатів першого голосування на конклаві, що стали несподіванкою для його учасників, новообраному папі приписують слова: «Панове, ви ж обрали віслюка!».

Література

  1. Paladilhe D. Les Papes en Avignon ou l'exil de Babylone. Paris : Librairie académique Perrin, 1974. 346 р.
  2. Guillemain В. Les Papes d’Avignon. 1309–1376. Paris : Cerf, 1998. 177 р.
  3. Enciclopedia dei Papi : in 3 vol. Roma : Istituto dell'Enciclopedia Italiana, 2000.
  4. Trottmann С., Dumouch А. Benoît XII, la vision béatifique. Avignon : Docteur Angélique, 2009. 155 p.
  5. Phillips Ch. The Illustrated History of the Рopes: an Authoritative Guide to the Lives аnd Works of the Рopes of the Catholic Church, with 450 images. London : Lorenz Books, 2018. 256 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бенедикт XII // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенедикт XII (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶