Берата і Гірокастри історичні центри

Панорама Берата. Фото Jason Rogers.

Бера́та і Гірока́стри істори́чні це́нтри (англ. Historic Centres of Berat and Gjirokastra) — архітектурні ансамблі міст періоду Османської імперії; пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2005 та 2008), Албанія.

Берата і Гірокастри історичні центри

Країна Албанія
Площа 58,9 га
Рік внесення 2005; 2008«;2008» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 2005.
Критерії (iii)(iv)
Троїцька церква і фортеця в Бераті. Фото Jason Rogers.

Історична довідка

Панорама Гірокастри. Фото Sharon Hahn Darlin.

У Бераті міське поселення відоме з 4 ст. до н. е. Від 2 ст. до н. е. — у складі Римської імперії, згодом — Візантійської імперії під назвою Пульхеріополіс. Наприкінці 9 ст. місто завоював болгарський князь (з 913 — цар) Симеон І Великий (864–927; тепер Болгарія) і назвав його Белиградом, від чого походить сучасна назва міста. З 1220-х — у складі Епірського деспотату, з середини 13 ст. — Візантійської імперії. 1335–1444 — столиця незалежного князівства Берат (інші назви — Музакі, Аріаніті, за іменами правителів). З 1345 у складі Сербського королівста. 1450–1912 — у складі Османської імперії. У 17–18 ст. — центр православної Белиградської митрополії. Муровані укріплення на пагорбі міської фортеці (Кала або цитадель) походять з 4 ст. до н. е., але основну частину їх зведено у 13 ст. У районі цитаделі є багато візантійських церков, в основному з 13 ст., а також кілька мечетей, побудованих за османської доби.

У Гірокастрі міське поселення відоме з 1 ст. до н. е., а теперішнє місто під назвою Аргірополіс (Аргірокастрон — Срібний замок) виникло в 12 ст. і входило до провінції Епір Візантійської імперії. Наприкінці 14 — на початку 15 ст. — центр володінь албанського князя Гіона Зенебісі. 1417–1913 — у складі Османської імперії. З кінця 19 ст. — один із центрів боротьби за незалежність Албанії. З 1970-х це місто-музей, оскільки тут народився Е. Ходжа. Цитадель 12–13 ст. панує над містом, яке зберегло значну кількість характерних двоповерхових будинків 17 ст., базар, мечеть і дві церкви 18 ст.

Характеристика

Гірокастра. Фортеця, мечеть із мінаретом, житлові будинки. Фото Shkelzen Rexha.

Охоронювана територія пам’ятки — 58,9 га; загальна площа буферних зон 136,2 га.

Обидва міста розташовані на Балканах на півдні Албанії на відстані 100 км один від одного у гірській місцевості в річкових долинах: Берат на річці Осумі біля підніжжя хребта гірського Томори; Гірокастра — на річці Дріносі під горою Г’єре. Над обома містами домінують високі пагорби, на яких містяться муровані фортеці (цитаделі).

Містобудівний устрій та житлова забудова Гірокастри є характерним прикладом міста-цитаделі, побудованого великими землевласниками, інтереси яких були безпосередньо пов’язані з інтересами центральної влади. Берат є свідченням більш незалежного стилю життя, пов’язаного з його ремісничими та торговельними функціями. Ці два укріплені історичні центри міст добре збереглися, особливо їхні традиційні будівлі. Вони були постійно заселені з найдавніших часів дотепер. Розташовані неподалік один від одного, вони свідчать про багатство та різноманітність міської архітектурної спадщини регіону Балкан.

Гірокастра. Годинникова башта фортеці. Фото Pudelek.

Берат є характерним прикладом укріпленого міста, яке було відкритим для контактів соціальних, оскільки протягом тривалого періоду заселене ремісниками та торговцями. Його міський центр відображає народну житлову традицію Балкан, приклади якої датуються в основному кінцем 18 і 19 ст. Ця традиція, первісно селянська, була адаптована до міського стилю життя, з багаторівневими будинками на схилах, які мають переважно горизонтальну композицію.

Гірокастра розвинулася навколо стародавньої цитаделі. У місті є будинки баштового типу (турецьке «куле»), характерні для Балканського регіону. Вони датуються 17 ст. Збережено й значно розвиненіші типи будинків, датовані початком 19 ст.

Значення

Пам’ятка — свідчення різноманітності міських громад на Балканах і давнього способу життя, який сьогодні майже зник, різноманітних типів народного міського житла в класичний османський період, спадкоємності з різними середньовічними культурами, які йому передували, мирного співіснування ісламського суспільства з великою християнською меншістю.

Джерело

Historic Centres of Berat and Gjirokastra // UNESCO World Heritage Convention. URL: https://whc.unesco.org/en/list/569

Література

  1. Kiel M. Ottoman Architecture in Albania, 1385–1912. Istanbul : Research Centre for Islamic History, Art and Culture, 1990. 342 p.
  2. Zindel C., Lippert A. Lahi B. et al. Albanien: Ein Archäologie- und Kunstführer von der Steinzeit bis ins 19 Jahrhundert. Wien : Böhlau, 2018. 581 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Берата і Гірокастри історичні центри // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Берата і Гірокастри історичні центри (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶