Благовіст

Благові́ст (від благовістити — нести добру звістку) — багатозначний термін:

Значення терміна

1) У християнському богослужінні візантійського обряду — різновид церковного дзвоніння для сповіщення вірян про літургію і заклик на неї, а також під час самої церковної відправи на знак здійснення її важливих частин. За церковними правилами, благовіст виконують як три окремі, тяглі удари в один великий дзвін (або в декілька, але почергово) із повним затуханням звуку між ними, та наступні мірні частіші удари. Якщо дзвін дуже великий за розмірами, то ударяють язиком в обидва його краї. Розрізняють благовіст звичайний, або частий (у найбільший дзвін) і «пісний», або рідкий (у менший дзвін або било у буденні дні Великого посту). Свої особливості має благовіст до всеношної, похоронної відправ тощо. У Типіконах назва «благовіст» не вживається. Практика дзвонити перед початком ранкової, вечірньої служби відома і в обрядах Римо-католицької церкви.

2) Поширена назва дзвону церковної дзвіниці, який грає благовіст (також — Благовісник). Якщо у підборі декілька дзвонів, то кожен з них має власну назву і функції. У Святковий дзвін (найбільший за вагою) дзвонять на Великдень, дванадесяті свята та за інших особливо урочистих подій. Недільний дзвін (другий за розмірами) використовують у недільних богослужіннях і на великі свята. До Пісного дзвону звертаються у період Великого посту та ін. У пересічні дні для виконання благовісту використовують Простоденний дзвін.

3) У православних монастирях — заклик до трапези.

Додатково

  • Практика церковного дзвоніння поширилася у Давній Русі разом із християнством. Проте, за висновком дослідників, була запозичена не з Візантії, де дзвони не були поширені, а радше з латинського Заходу, де дзвони використовували у церквах уже з 6 ст.
  • Свідченням високого технічного та художнього рівня ливарництва в Галицько-Волинській Русі є унікальний дзвін, відлитий 1341 українським майстром Яковом Скорою (14 ст.). Дотепер зберігся (і використовується) на дзвіниці собору Святого Юра у Львові, є найдавнішою ідентифікованою пам’яткою українського ливарництва. Висота дзвону разом із короною — 85 см, вага — 415 кг.
  • З 1992 у м. Луцьку з нагоди Дня міста відбувається щорічний фестиваль дзвонового мистецтва «Благовіст Волині».

Література

  1. Кіндратюк Б. Дзвони і дзвоніння в церковному богослуженні // Καλоφωνία. 2006. Ч. 3. С. 52–61.
  2. Кіндратюк Б. Дзвони в церковному обряді Галицько-Волинської держави // Княжа доба: історія і культура : у 8 вип. Київ : Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України, 2007. Вип. 1. С. 199–210.
  3. Антонин (Капустин), архим. Заметки поклонника Св. Горы. Москва : Индрик, 2013. 368 с.
  4. Дима Я. Різновиди церковних дзвонів у православній традиції // Dzvonar. URL: http://dzvonar.com.ua/ua/ua-company/ua-articles/38-pravosl-dzvin.html

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Благовіст // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благовіст (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶