Борщ

Борщ 12.png

Борщ (ймовірно, від борщівник, первісно — назва рослини та юшка з неї) — основна рідка перша страва української кухні (овочева, м’ясна або рибна, грибна, раніше — на основі бурякового чи хлібного квасів, сироватки); внесена до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (з 2020) та Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (з 2022).

Борщ червоний у чавуні

Історична довідка

Борщ як одна з основних страв української національної гастрономічної культури відомий орієнтовно з 16 ст. Задокументовані згадки про борщ як повсякденну страву киян трапляються у щоденнику торговельного агента М. Груневега (1562; тепер Польща — після 1606; місце смерті невідомо), який їхав 1584 із м. Львова до м. Москви через м. Київ.

1598 полеміст І. Вишенський згадував про «борщик».

Характеристика

Борщі в глиняних горщиках у печі

Класифікація

Борщі можна класифікувати за різними ознаками:

  • за регіоном — волинський, галицький, житомирський, київський, львівський, поліський, полтавський, слобожанський, чернігівський, черкаський тощо;
  • за сезоном —

а) зимовий (найчастіше споживали борщі з м’ясом, із додаванням сухофруктів);

б) весняний (часто пісний, здебільшого зелений та забілений молокопродуктами);

в) літній (холодний та червоний, часто зі свіжими ягодами);

г) осінній (найбагатший за складом — удосталь усіх компонентів, домашня птиця набирала вагу і жир);

  • за призначенням — буденний (щоденний), святковий (недільний), ритуальний (хрестильний, весільний, поминальний), різдвяний (див. Різдво Христове), троїцький (див. Трійця), великодній (див. Великдень), покровський (див. Покрова Пресвятої Богородиці);
  • за насиченістю — густий, рідкий;
  • за температурою споживання — гарячий, теплий, холодний;
  • за технологією приготування — варений та сирий (холодний).

Поширеним є борщ-напівфабрикат — сушений, заморожений, консервований.

Технологія приготування

Для приготування українського борщу потрібен базовий відвар (вар).

Різновиди відварів:

  • овочевий — на основі моркви, петрушки, пастернаку, селери, цибулі;
  • м’ясний (із кістками) — з м’яса птиці (гуски, індички, курки, качки), свинини, яловичини, баранини, кролятини, а також дичини (свіжої, соленої, тушкованої, смаженої, копченої);
  • рибний — з додаванням риби (смаженої, сушеної, в’яленої, печеної, тушкованої, копченої);
  • грибний — на основі відвару з додаванням їстівних грибів (білих грибів, лисичок, печериць, опеньків) у попередньо відвареному, сушеному, солоному, маринованому, смаженому вигляді.

Борщі з рибою, раками, грибами готували переважно в пісні дні (див. Піст).

Як основу для приготування борщу використовували буряковий квас, сирівець (хлібний квас), молочну сироватку, якими підкислювали борщ. На Поділлі додавали спеціальний квас із запарених житніх висівок — грис.

Найпоширеніший вид жиру в борщі — свіже сало або смалець, різні види олій, масло вершкове.

Варили борщ у глиняному посуді — спеціально виготовлених для борщу горщиках: «горщицях», «борщівниках» (місткістю близько 3–4 л). До другої половини 20 ст. використовували хатні варисті печі, а також інші види теплотехнічних споруд — «груби», «кабиці», «плити» з цегли (часто — надвірні, вуличні), які з другої половини 20 ст. уже були пристосовані до металевих чавунів (казанків, баняків).

Від 1960-х в Україні здебільшого готують борщ у металевих каструлях (алюмінієвих, емальованих), використовуючи при цьому електро- та газові плити. Від 2000-х почали готувати у модерних тефлонових, особливого ґатунку ємностях зі сталі, а також у мультиварках.

Складники (компоненти) борщу

Борщ 2.jpg

Один із основних овочів для приготування українського борщу — буряк. Споживають кілька сортів — круглий червоний, круглий салатний, борщовий («ситцевий»), цукровий. Буряки можуть бути свіжі, підсмажені, спечені чи попередньо зварені, квашені (при цьому відбувається втрата характерного червоного кольору). Підрібнюють різними способами: тонкою «соломкою», слайсами, кубиками чи труть на тертку. Для приготування борщу беруть також гичку і стебла буряка.

Використовують цибулю (коренеплід і зелені пагони — сезонно) для приготування відвару, обсмажування її з морквою в олії чи смальці (засмажки) і для розтирання з салом для заправки.

Часник застосовують у будь-якому вигляді (свіжий, сушений, маринований).

Моркву використовують порізану соломкою чи кубиками або ж натерту, попередньо обсмажують з цибулею на олії, салі, смальці, маслі.

Додають бобові: квасолю (Полтавщина, Поділля, Середнє Подніпров’я), боби, горох, чечевицю.

Січену капусту (свіжу чи квашену) додають наприкінці готування борщу.

Традиційна зелень для зеленого борщу: весняні щавель, кропива, лобода, пшінка, бурякова гичка, свиріпа, молочай, а також кріп, петрушка, пастернак, селера тощо. Зелень для борщу може бути використана свіжа, сушена, солена, заморожена (кладуть у страву наприкінці готування).

Картоплю почали варити у борщі від другої половини 19 ст. Її чистять і подрібнюють різними способами: скибочками, кубиками, слайсами.

Помідори як обов’язковий компонент борщу набули поширення з другої половини 20 ст. Томатний сік, томатна паста, томатний морс — домашнього і промислового приготування майже повністю витіснили буряковий квас (використання відновилося від 2010-х).

Перець солодкий і гіркий (особливо поширений на Півдні України).

Рідше використовують такі компоненти борщу — молоко, маслянка, сметана, вершки, огірки, баклажани, фрукти, ягоди, крупи, борошняні вироби, яйця.

Поширеною є практика додавати в борщ фрукти (яблука, груші) та ягоди (полуниці, вишні, сливи): свіжі, сушені, вуджені, мочені, солені, квашені.

У борщ часто додавали крупи — пшоно, гречку (Полтавщина, Південь України), що не лише загущувало вариво, але й підвищувало його поживність; галушки (Полтавщина).

Юшку весняних борщів («зелених», щавлевих) засмачували сироваткою, маслянкою (побічний продукт під час збивання масла), сметаною, вершками — від цього борщ забарвлюється білим кольором; яйцями — звареними і подрібненими (курячі, гусячі, качачі, індичі) або розколоченими сирими.

Сіль, цукор, лавровий лист, перець (духмяний, чорний, червоний) та інші приправи додають у борщ за смаком наприкінці варіння.

Регіональні різновиди борщу

«Борщова технологічна карта» України — різноманітна; уніфікувати страву чи стандартизувати рецептуру борщу (уодноманітнивши технологію приготування) складно.

Бойківський борщ — «желізний» (Івано-Франківщина) готують на основі свіжого молока, з додаванням картопляних галушок.

«Хамулянку» (с. Старий Мізунь, тепер Калуського району Івано-Франківської області) варили з гичкою і стеблом червоного буряка (попередньо звареними в сироватці), з додаванням пшоняної крупи.

Галицький борщ із «вушками» готують з маленькими вареничками з грибами, звареними у вариві буряка, з додаванням сметани.

На Донеччині поширений борщ «підбиваний» — без буряка, капусти і картоплі — до відвару з курятиною додають вершки чи сметану, «підбиті» — тобто підколочені сирими свіжими яйцями. Підкислюють такий борщ оцтом (найкраще натуральним), присмачують сіллю, меленим чорним перцем і подрібненою зеленню.

Визнання

О. Щербань в Музеї звареного борщу

Українська традиційна культура харчування містить чимало гастрономічних маркерів-феноменів. Борщ трансформувався у своєрідний етнокультурний капітал, особливий концентрат соціокультурних смислів.

Від 2013 відбувається гастрономічний фестиваль «Борщ’їв» у м. Борщів Тернопільської області.

З метою дослідження, реконструкції, відродження та популяризації українських народних гастрономічних традицій від 2014 етнолог, доктор історичних наук О. Щербань (нар. 1980; тепер Україна) проводить щорічний (окрім 2022) Етногастрофестиваль «Борщик у глиняному горщику» та заснувала на базі Етносадиби-музею «Лялина Світлиця» Музей звареного борщу (21.11.2020), обидва — в смт Опішні Полтавської області.

Від 06.10.2020 «культура приготування українського борщу» включена до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, з 01.07.2022 — до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, що потребує термінової охорони.



Культура приготування українського борщу. Джерело ютуб канал «UNESCO».



Додатково

М. Маркевич описав таку технологію приготування борщу в горщику: покласти капусту, буряки, м’ясо, затовкти хорошим салом, залити буряковим квасом. Закипить — посолити, додати потовчене з цибулею сало, сметану. Якщо в піст, замість м’яса, сала і сметани покласти рибу і конопляну олію з підсмаженою цибулею.

Українські народні прислів’я: «Борщ і каша — їжа наша», «Мені що-небудь, аби борщ», «Як нема борщу, то нема й їжі», «Борщ — старий господар», «Де в хаті борщ та капуста, там хата не пуста».

У Реєстрі Війська Запорозького 1649 серед козаків присутні Борщі та Борщенки, що є прикладом впливу поширеної страви на антропоніми.

Борщ згадав І. Котляревський у поемі «Енеїда» (1798).

Під час Першого етногастрофестивалю «Борщик у глиняному горщику» (2014) приготовано 12 борщів, під час Восьмого — 80.

Офіційне визнання борщу української національної стравою ініціював ресторатор Є. Клопотенко (нар. 1987; тепер Україна).

Джерела

  • Маркевич Н. Обычаи, поверья, кухня и напитки малороссиян. Киев : Типография И. и А. Давиденко, 1860. 174 с.
  • Щелоковская В. Пища и питье крестьян-малороссов, с некоторыми относящимися сюда обычаями, поверьями и приметами // Этнографическое обозрение. 1899. № 1–2. С. 266–322.
  • «Culture of Ukrainian Borscht Cooking» Inscribed on the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding // UNESCO. Intangible Cultural Heritage. URL: https://ich.unesco.org/en/news/culture-of-ukrainian-borscht-cooking-inscribed-on-the-list-of-intangible-cultural-heritage-in-need-of-urgent-safeguarding-13412

Література

  1. Хмелевская М. Экономная кухарка. Полтава : Типо-литография губернскаго правления, 1899. 215с.
  2. Заглада Н. Харчування в с. Старосілля на Чернігівщині // Матеріали до етнології : в 3 т. Київ : Всеукраїнська академія наук, 1930. Вип. 3. С. 83–196.
  3. Артюх Л. Ф. Українська народна кулінарія. Київ : Наукова думка, 1977. 156 с.
  4. Гонтар Т. О. Народне харчування українців Карпат. Київ : Наукова думка, 1979. 138с.
  5. Артюх Л. Ф. Народне харчування українців та росіян північно-східних районів України. Київ : Наукова думка, 1982. 112 с.
  6. Клиновецька З. Страви й напитки на Україні. Київ : Час, 1991. 218 с.
  7. Мала енциклопедія українського народознавства / За ред. С. Павлюка. Львів : Інститут народознавства НАНУ, 2007. 832 с.
  8. Супруненко В. Український борщ: Етнографічно-кулінарне дослідження у ліричному просторі та часі. Рецепти. Запоріжжя : Просвіта, 2011. 112 с.
  9. Брайченко О. Ю. Українське застілля. Харків : Віват, 2016. 192 с.
  10. Щербань О. Глиняний посуд Наддніпрянщини, як складова традиційної культури харчування українців // Народознавчі зошити. 2016. № 2. С. 389–397.
  11. Щербань О. В. Глиняний посуд в народній культурі харчування українців Наддніпрянщини (друга половина ХІХ — початок ХХІ століття). Харків : Савчук О. О., 2017. 272 с.
  12. Щербань О. ETNOSтратегія у розвитку сучасної культури харчування: думки вголос // Отельер & Ресторатор. 2017. № 1 (57). С. 52–54.
  13. Сахно Н. М., Пісцова М. П. Традиційні страви української кухні у сучасному житті мешканців Полтавського регіону. Частина І. Різновиди борщу. Капусняк // Полтавський краєзнавчий музей: Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. 2019. Вип. 14. С. 318–335.
  14. Брайченко О., Гримич М., Лильо І. та ін. Україна. Їжа та історія. Київ : ФОП Брайченко О. Ю., 2021. 286 с.

Автор ВУЕ

Н. А. Гаврилишина О. В. Щербань


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербань О. В., Гаврилишина Н. А. Борщ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Борщ (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶