Бруківка

Ділянка давньоримської Аппієвої дороги, брукованої камінням

Брукі́вка, брук (пол. bruk, від середньонижньонім. brugge, голландськ. brug — міст) — дорога чи вулиця, вимощена камінням; кам’яний будівельний матеріал для покриття доріг.

Бруківка на Площі Ринок у м. Львові
Бруківка біля Бахчисарайського палацу,
АР Крим, Україна

Історична довідка

Залишки бруківки у Давній Месопотамії датують 4 тисячоліттям до н. е. Бруковане покриття міських вулиць та шляхів сполучення набуло розповсюдження в Римській імперії. Збереглися історичні бруківки: Латинська дорога — між містами Римом та Капуєю (218 км, 334 до н. е.), Аппієва дорога — між Римом і Бриндізі (540 км, перша ділянка — 312 до н. е., друга — 122 до н. е.), Егнатієва дорога — між Візантієм (тепер м. Стамбул, Туреччина) та Діррахієм (тепер м. Дуррес, Албанія; 1 120 км, 146–120 до н. е.). Камені з базальту чи вапняку вкладали у вільному порядку (так звана дика в’язь); також улаштовували поперечний ухил дорожного полотна для забезпечення стоку води. Після падіння Римської імперії мистецтво кам’яного брукування доріг втрачено. У середньовіччі для мощення вулиць застосовували деревину.

В Україні дерев’яне брукування (мостинець) уперше використали в м. Києві (мостову 11–12 ст. виявлено поблизу Львівської площі).

1452 мостинець використали для покриття площі Ринок у м. Львові; при цьому хідники (тротуари) були викладені каменем.

1760 кам’яною бруківкою викладено Польську площу в м. Кам’янці-Подільському.

1840 з’явилися перші бруковані каменем вулиці в центрі м. Чернівців.

У м. Києві кам’яна бруківка вперше з’явилася 1842.

У другій половині 19 — на початку 20 ст. почали масове брукування каменями вулиць міст України.

Характеристика

Матеріалом для бруківки є булижники (бруковий камінь), оброблені гірські породи, штучні камені (цегла, клінкер, триклінка — бетонна плита для доріг і пішохідних доріжок у формі правильного шестикутника), тротуарна плитка з натурального каменю. Поширена бруківка з магматичних і метаморфічних гірських порід (базальти, граніти, гнейси, діабази тощо), отримана шляхом машинного розколювання з подальшою ручною обробкою. Типові розміри каменю для брукування, мм: довжина — 150–250, ширина — 90–150, висота — 100–160.

Бруківка міцніша й довговічніша за асфальтове покриття, стійка до стирання і деформацій. Екологічно безпечна, водопроникна, естетично приваблива. Зручна стосовно демонтажу: у разі проведення ремонтних робіт бруківку на потрібній ділянці розбирають, а після їх завершення вкладають знову.

Технологія брукування

Для рівномірного розподілу тиску на ґрунт, відводу води й більшої міцності камені щільно укладають на основу з піску, щебеню чи бетону. Для укріплення каміння в наданому положенні використовують пісок. При вистиланні бруку булижники трамбують, проміжки між ними засипають щебенем і знову утрамбовують. Закінчену бруківку засипають зернистим піском, який під дією дощів остаточно заповнює шпари. Для збільшення міцності можуть влаштовувати подвійні бруки: нижній ряд кладуть з великих каменів, поверх нього на другій піщаній подушці — верхній ряд із середнього та дрібного каміння.

Цікаві факти

«Пустельна бруківка» — накопичення на поверхні пустел великих уламків гірських порід — щебеню, гальки, скам'янілостей, конкрецій та іншого матеріалу, утвореного внаслідок вивітрювання з вилученим внаслідок дефляції дрібнозему. Така "бруківка" захищає ґрунт пустелі від подальшого вивітрювання.

Література

  1. Солодкий С. Дорожні одяги. 2-ге вид., зі змін. та допов. Львів : Львівська політехніка, 2020. 220 с.
  2. Литвиненко Т. П., Солодкий С. Й., Ткаченко І. В. та ін. Благоустрій автомобільних доріг та вулиць. Львів : Львівська політехніка, 2022. 272 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Бруківка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бруківка (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶