Будинок Гундертвассера у Відні

Буди́нок Гундертва́ссера у Ві́дні (нім. Hundertwasserhaus) — муніципальний житловий будинок, архітектурний об’єкт, Австрія.

Будинок Гундертвасера у Відні.
Загальний вигляд
Фасад
Фасад і дерево, яке орендує житлову площу в будинку
Головний вхід з фонтаном

Дев’ятиповерховий муніципальний житловий будинок стоїть за межами історичного центру м. Відня. Завдяки наріжному розташуванню та яскравому архітектурному вирішенню є архітектурною домінантою в довкіллі та однією з найпопулярніших пам’яток міста.

Історична довідка

Ф. Гундертвассер від 1958 почав займатися архітектурою. Широко пропагував свої ідеї, підкріплені макетами багатоквартирних житлових будинків із дахами-терасами, на яких разом із людьми живуть дерева, кожен мешканець створює свою частину різнобарвного фасаду, а будівлі загалом уникають характерної для сучасної архітектури (функціоналізму, модернізму) прямолінійності (за Ф. Гундертвассером, пряма лінія — породження диявола). Ці проєктні ідеї отримали широкий суспільний резонанс. Федеральний канцлер Австрії Б. Крайський (1911–1990; Австрія) у листі бургомістру м. Відня Л. Грацу (1929–2006; Австрія) 30.11.1977 рекомендував навіть надати можливість Ф. Гундертвассеру реалізувати свої ідеї в одній з міських будов. 15.12.1977 Л. Грац запропонував Ф. Гундертвассеру створити муніципальний житловий будинок у м. Відні. Проєкт опрацьовано 1979–1981 спільно з архітектором Й. Кравіною (1928–2018; Австрія). Після розриву між двома авторами 1981 Ф. Гундертвассеру допомагав у проєктуванні й будівництві архітектор П. Пелікан (1941 р. н.; Австрія). Будівля зведена 1983–1985.

Характеристика

Дев’ятиповерховий житловий будинок має 52 квартири площею від 30 до 150 кв. м і розрахований на 150 мешканців. У ньому є п’ять приміщень торговельного призначення і соціального обслуговування, зимовий сад, дві дитячі ігрові кімнати. Їх доповнюють тераси: 16 приватних і 3 загального користування. На терасах, загальною площею 920 кв. м, насипано 900 т землі і ростуть 250 дерев і кущів. Так втілено ідею Ф. Гундертвассера про творчість у гармонії з вільними творчими силами природи.

Будинок зведений із залізобетону, цегли, з використанням різнокольорової керамічної плитки, майоліки. Фасади яскраво різнобарвні, на них кожна квартира виділена окремим кольором, а вікна мають різні форми й розміри. Тут втілено постмодерністську концепцію Ф. Гундертвассера про право людини на «третю шкіру»: творча свобода у виборі нашої «другої шкіри» — одягу — логічно продовжується правом вільного вибору та створення будинків, у яких ми живемо — нашої третьої шкіри. При опорядженні будинку допускалося вільне творче самовиявлення робітників, котрі виконували будівельні роботи, тож мотиви декору інтер’єрів неповторні. Кожен орендар квартири має право перефарбувати й прикрасити на свій розсуд місця загального користування, які мають хвилясті підлоги та стіни (такою ж хвилястою є прибудинкова територія). Кожен мешканець має право пофарбувати чи інакше декорувати частину фасаду навколо свого вікна в межах досяжності руки з пензлем. Будинок вінчають різнобарвні бані, зокрема й позолочені, як нагадування про те, що Бог присутній у кожному житлі.

Розташування будинку на розі Левенгассе і Кегельгассе (вулиці Левова і Кегельна) художньо обіграно присутністю на фасадах і терасах численних скульптурних зображень левів та різнокольоровими колонами першого поверху, форма яких нагадує кеглі.

Значення

Будинок Гундертвасера у Відні є зразком того напряму архітектури постмодернізму, який зорієнтований на повернення до природи та створення людянішого архітектурного середовища.

Додатково

Ф. Гундертвассер вважав, що будинки з прямими рівними лініями фасадів — це концтабір, який не дає людині «знайти саму себе». Він обстоював право кожного вікна на самовизначення, бо будинки насправді складаються не зі стін, а з вікон.

У дев’ятиповерховому житловому будинку втілено ідею Ф. Гундертвассера: всі горизонтальні поверхні в наших будинках, куди потрапляють сонце, дощ і сніг, належать природі, відтак все, що людина-будівничий забирає у природи, необхідно їй повернути.

Вартість будівництва склала 6 млн євро. Ф. Гундертвассер відмовився від авторського гонорару, заявивши, що з нього досить і того, що на цьому місці не збудували щось огидне. 2001 розпочався судовий процес щодо авторства будинку, який завершився 2010 ухвалою Верховного суду Австрії про співавторство Ф. Гундертвассера і Й. Кравіни та необхідність надалі називати їхній спільний витвір «Будинок Гундертвассера-Кравіни».

Архітектор П. Пелікан настільки захопився архітектурним втіленням творчих ідей Ф. Гундертвассера, що отримав прізвисько «Фюнфціґвассер», тобто половина Гундертвассера.

Цитата

Фріденсрайх Гундертвассер:
Переклад:
«Ви можете лише створити свій власний рай, використовуючи власну творчість, у гармонії з вільними творчими силами природи».
Оригінал:
«You can only make your own paradise, using your own creativity, in harmony with the free creative powers of nature».

 цит. за: Egger K., Riedinger R., Raddatz A. Hundertwasser Fairytale Houses. Vienna : Harald Bohm, 2007. P. 2.
Переклад В. Вечерського


Література

  1. Egger K., Riedinger R., Raddatz A. Hundertwasser Fairytale Houses. Vienna : Medienvertrieb GesmbH, 2007. 160 p.
  2. Borngasser B. Architecture from the Late Nineteenth Century to the Present Day // Vienna: Art and Architecture. Vienna : H. F. Ullmann, 2008. P. 348–349.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Гундертвассера у Відні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Гундертвассера у Відні (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶