Будинок Міської думи в Києві

Буди́нок Місько́ї ду́ми в м. Ки́єві — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Загальний вигляд. Фото кінця 19 ст.
Головний фасад. Фото 1902–1912
Фрагмент головного фасаду з пам’ятником П. Столипіну. Фото 1914

Історична довідка

Мурований будинок Міської думи (замість старого магістрату на Подолі) збудували 1874–1876 за проектом архітектора О. Шіле на новій головній вулиці міста — Хрещатику, яку тоді забудовували репрезентативними громадськими будівлями загальноміського значення. Ця частина вулиці на парному боці мала розширення, яке з 1869 отримало найменування Хрещатицької площі (з 1876 — Думська площа, тепер майдан Незалежності). 1876–1880 в цій будівлі тимчасово містилася Київська рисувальна школа. 1900–1901 за проектом архітектора О. Кривошеєва (1859–1916; Росія) над усією будівлею надбудували третій поверх. При цьому загальна пластичність архітектурної композиції дещо втратилася. 1913 перед головним фасадом спорудили пам’ятник П. Столипіну (не збережено). У радянську добу тут функціонували різні установи — Київська міська рада, згодом київські міський і обласний комітети КП(б)У. Під час Другої світової війни перед відступом Червоної армії з Києва будинок був замінований і наприкінці жовтня (за іншими даними — 01.11) 1941 знищений радіокерованим вибухом і пожежею. Руїни розібрали 1944 на початку повоєнної відбудови вулиці, оскільки згідно з концепцією московського архітектора О. Власова (1900–1962; Росія), котрого прислали керувати поновленням м. Києва, на місці колишньої Міської думи мала бути велика головна площа міста. Зараз на цьому місці — майдан Незалежності.

Характеристика

Будинок у плані дугоподібний, з чолом, що виходило на лінію забудови вул. Хрещатик, і бічними крилами, двома дугами, заверненими в тил площі. Двоповерховий, з триповерховою центральною частиною, увінчаною вежею, будинок мав дуже пластичні фасади, вирішені в стилістиці необароко. Архітектор свідомо відійшов від змертвілих догм пізнього класицизму й відповідно до основних засад еклектики (історизму) обрав стилістику, найорганічнішу для архітектурного середовища м. Києва. У пластиці фасадів використано мотиви, властиві київському бароко 18 ст.: пучки колон, розкріповані (див. Кріповка) антаблементи, рустовані (див. Руст) лопатки, розірвані фронтони, пластичні сандрики над вікнами. Над усією композицією домінувала вишуканих форм вежа з годинником, гербом міста та високим шпилем, увінчаним скульптурною постаттю Архистратига Михаїла. Це була ремінісценція архітектурно-художнього устрою старого Будинку магістрату в м. Києві на Подолі. На другому поверсі містилася зала засідань та адміністративні приміщення, а на першому — 19 комерційних приміщень, які Міська дума здавала в оренду підприємцям для влаштування крамниць та об’єктів обслуговування.

Значення

Будинок Міської думи символізував київське міське самоврядування, яке мало давні традиції, чужі й ворожі радянському тоталітарному режиму. Це було однією з неявних причин знищення 1944 символічної будівлі.

Література

  1. Шероцкий К. Киев: Путеводитель. Киев : В. С. Кульженко, 1917. 356 с.
  2. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам’ятки Києва. 2-ге вид. Нью-Йорк : Друкарня М. Баб’юка, 1987. С. 38–39.
  3. Виноградова М., Кальницький Б., Малаков Д. та ін. Головні та міські архітектори Києва 1799–1999. Київ : Головкиївархітектура, 1999. 36 с.
  4. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури та містобудування, 2002. С. 93–94.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Міської думи в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Міської думи в Києві (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶