Вах'ї

Ва́х’ї (вахі; від араб. وَحْي, waħj‎) — в ісламі — одкровення Аллага обраним пророкам, посланцям.

В ісламі

За віровченням ісламу, всі пророки отримували Божественне одкровення: «Воістину, Ми дарували тобі одкровення, як дарували його Нуху та пророкам після нього, як дарували його Ібрагіму, Ісмаїлу, Ісхаку, Якубу та колінам; Ісі, Аюбу, Юнусу, Гаруну та Сулайману. І Ми дарували Давуду Забур» (Коран 4: 163). Вважається, що сутність і характер процесу зіслання одкровення достеменно відомі тільки пророкам. Деякі свідчення про це містять аяти Корану та хадиси Суни.

На підставі аята: «Не дано людині того, щоб із нею говорив Аллах, окрім як через одкровення, через завісу чи скерувавши посланця, який, із Його дозволу, відкриває те, що Він бажає» (Коран 42:51) висновують, що одкровення від Аллага може бути передано обраному праведнику кількома шляхами:

  • через зіслане натхнення, озаріння, праведний сон, як вкладене в серце;
  • через знамення, слово, голос, ніби почутий із-за завіси;
  • через ангела Джибраїла (у біблійній традиції — Гавриїл);
  • і лише як виняток — безпосередньо від Бога.

Так, згідно з хадисами, пророк Мухаммад отримував одкровення через ангела, і в стані сну, і в стані неспання; ангел міг являтися пророку і в подобі людини, й у власній подобі (таким його міг бачити тільки Мухаммад); пророк розмовляв із Всевишнім і без посередників (див. Мірадж).

Передані пророку одкровення поділяють на 2 види:

  • зіслані як смисли, що їх пророк висловив своїми словами;
  • передані у формі слів, речень, віршів, що зафіксовані у Святому Письмі, тобто Коран вважається одкровенням, де і слова і смисли — від Аллага (див. Коран 53: 3-4).

Згідно з віровченням ісламу, Мухаммад — останній пророк, що передавав Божественні одкровення людству.

Додатково

  • Богослов, історик, поет Ібн Хазм аль-Андалусі вважав Коран безпосереднім одкровенням, натомість Суну — одкровенням, яке збережене традицією.
  • За хадисами, Мухаммад уперше отримав пророцтво від Аллага у віці 40 років і відтоді етап його пророцтва тривав до кінця життя, упродовж 23 років (з них 13 р. — у м. Мецці, т. з. мекканські одкровення, 10 р. — у м. Медині, т. з. мединські одкровення). У перші півроку він отримував одкровення у стані сну, після чого йому приніс слова об’явлення ангел Джибраїл (перші 5 аятів сури «аль-Алак»). Останнім зісланим одкровенням вважають 281 аят сури «Аль-Бакара»: «Бійтеся того Дня, коли повернетеся ви до Аллаха. Віддадуть кожній душі сповна за те, що вона собі здобула. І не вчинять із вами несправедливо!» (Коран 2:281).

Джерело

Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Вах'ї // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вах'ї (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶