День захисників і захисниць України

День захисників і захисниць України.jpg

День захисникі́в і захисни́ць Украї́ни — державне свято України, впроваджене на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу. Започатковано 14.10.2014. Відзначається на християнське свято Покрова Пресвятої Богородиці.

День захисників і захисниць України ВУЕ.jpg
Пам’ятник «Захисникам України у війні з російським агресором» (м. Житомир)

Від 2023 святкування перенесено на 1 жовтня (у зв’язку з переходом помісної Православної церкви України на новоюліанський календар, а Української греко-католицької церкви — на григоріанський календар).

Історична довідка

В українській традиції свято Покрова Пресвятої Богородиці історично пов’язано з ідеями заступництва Богородиці за воїнів і оборонців, Божого захисту від ворогів; пошануванням звитяжних і волелюбних захисників рідної землі.

Значна частина церков періоду Давньої Русі (з 12 ст.), козацтва, Гетьманщини були присвячені вшануванню Богородиці. Свято отримало в народі назви Покрова, Покрови; було одним із найголовніших для запорозьких козаків і вплинуло на формування особливих звичаїв і традицій.

14.10.1942 стало символічним днем заснування Української повстанської армії (УПА), що також приурочено до свята Покрови (за старим стилем). 1999 Указом Президента України П. Порошенка 14 жовтня встановлено День українського козацтва.

З початком російсько-української війни, окупації Криму та східних територій України актуалізовано потребу гідного вшанування захисників української землі від ворожої агресії.

Законодавче унормування

Указом Президента України № 806/2014 від 14.10.2014 «Про день захисників України» передбачено щорічно відзначати 14-го жовтня День захисника України «з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості».

Цим рішенням скасовано попередній Указ Президента України Л. Кучми № 202 від 23.02.1999 про святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого (свято має радянське підґрунтя, за часів СРСР відзначалося як «День радянської армії та Військово-Морського флоту»).

05.03.2015 Верховна Рада України (ВРУ) ухвалила закон про внесення змін у ст. 73 Кодексу законів про працю Україна, згідно з яким 14 жовтня (День захисника України) встановлено святковим неробочим днем.

Згідно з Указом Президента № 455/2023 від 28.07.2023 внесено зміни в назву свята як Дня захисників і захисниць України. Документ мав сприяти гендерно збалансованому (див. Гендерна рівність) висвітленню ролі військовослужбовців у захисті України та належному вшануванню воїнів обох статей. Чимало жінок нарівні з чоловіками беруть участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України.

Від 2023 свято вперше відзначатимуть 01.10 з огляду на впровадження календарної реформи в національних церквах. Відповідний законопроєкт ВРУ ухвалила 14.07.2023. Перенесення дати свята санкціоновано Указом Президента України В. Зеленського № 455/2023 від 28.07.2023.

Відзначення

Вперше свято відзначали 14.10.2015 під гаслом «Сила нескорених». Щорічно в Україні відбуваються святкові та пам’ятні заходи (нагородження звитяжців, урочисті богослужіння, шанування пам’яті полеглих захисників та захисниць, покладання квітів, марші пам’яті тощо).

До відзначення Дня захисника і захисниць України приурочено такі події:

  • «Укрпошта» та Національний банк України презентували художню поштову марку та пам’ятну монету, присвячені Дню захисника України (12.10.2015).
  • «Молитва за захисників України» у Софійському монастирі у Києві (14.10.2017).
  • У м. Житомирі відкрито пам’ятник «Захисникам України у війні з російським агресором» (14.10.2021). Скульптурна композиція складається з чотирьох гранітних стел та бронзових фігур військовослужбовця Збройних сил України, волонтера, медика й добровольця.
  • 14.10.2022 День захисників і захисниць збігся із 80-річчям від створення УПА.

Цитати

Президент України П. Порошенко: «В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!»

 Цит. за: Порошенко зарікся святкувати день захисника вітчизни за календарем сусідів // Українська правда. 24 серпня 2014 р. URL: https://web.archive.org/web/20140826004521/http://www.pravda.com.ua/news/2014/08/24/7035657/


Генерал В. Залужний: «У жорстоких боях, під сталевим дощем російських снарядів ми тримались за кожний клаптик своєї землі. Зупинили ворожу навалу і поховали міф про непереможність російської армії. А тепер ми повертаємо своє. Ніхто і ніщо не зупинить нас».

 Цит. за: «Залужний: Ми поховали міф про непереможність російської армії, а тепер повертаємо своє» // Укрінформ. 2022. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3592931-zaluznij-mi-pohovali-mif-pro-neperemoznist-rosijskoi-armii-a-teper-povertaemo-svoe.html


Джерела

Література

  1. З нагоди Дня захисника України презентовані художня поштова марка та пам’ятна монета // Національний банк України. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/z-nagodi-dnya-zahisnika-ukrayini-prezentovani-hudojnya-poshtova-marka-ta-pamyatna-moneta
  2. Голоси боротьби. Інформаційні матеріали до 80-річчя Української повстанської армії та Дня захисників і захисниць України – 2022 // Український інститут національної пам’яті. 2022. URL: https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/derzhsluzhbovcyam/golosy-borotby-informaciyni-materialy-do-80-richchya-ukrayinskoyi-povstanskoyi-armiyi-ta-dnya-zahysnykiv-i-zahysnyc-ukrayiny-2022
  3. «Залужний: Ми поховали міф про непереможність російської армії, а тепер повертаємо своє» // Укрінформ. 2022. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3592931-zaluznij-mi-pohovali-mif-pro-neperemoznist-rosijskoi-armii-a-teper-povertaemo-svoe.html
  4. Кілар А. Зміна уявлень про роль жінки в російсько-українській війні 2014–2022 рр. // Народознавчі зошити. 2022. № 5 (167). URL: https://nz.lviv.ua/archiv/2022-5/3.pdf

Автор

Н. А. Гаврилишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаврилишина Н. А. День захисників і захисниць України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/День захисників і захисниць України (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶