День територіальної оборони України

Доброволець. Фрагмент пам'ятника Захисникам України у війні з російським агресором, м. Житомир

День територіа́льної оборо́ни Украї́ни — офіційне свято, впроваджене на вшанування працівників сектору безпеки і оборони. Увиразнює значущість територіальної оборони у забезпеченні обороноздатності та територіальної цілісності України, організації національного спротиву. Відзначається щороку в першу неділю жовтня.

День територіальної оборони України ВУЕ.jpg

Історична довідка

Свято запроваджене Указом Президента України № 417/2020 від 30.09.2020 з метою розвитку сучасних військових традицій, визнання вагомої ролі осіб і служб, залучених до виконання завдань територіальної оборони.

Уперше День територіальної оборони України відзначений 04.10.2020.

З нагоди свята у територіальних громадах проводять навчання з тактичної, інженерної, військово-медичної тощо підготовки, організують урочисті заходи, відзначають нагородами найкращих бійців військових і добровольчих формувань, вшановують пам’ять загиблих воїнів.

У 2023 свято припало на 01.10 і символічно збіглося за датою з празником Покрова Пресвятої Богородиці та приурочених до нього свят: Днем захисників і захисниць України, Днем українського козацтва, Днем заснування Української повстанської армії.

Роль і завдання територіальної оборони

Територіальна оборона України зорганізована та здійснюється відповідно до Законів України «Про оборону України» (1991), «Про основи національного спротиву» (2021, набув чинності з 01.01.2022), «Про внесення змін до Закону України "Про основи національного спротиву" щодо надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій» (2022), а також «Стратегії воєнної безпеки України» (2021), низки Положень про територіальну оборону, ухвалених Постановами Кабінету Міністрів України.

Територіальна оборона України (тероборона, ТрО) — система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період із метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.

Система ТрО є важливим складником національного спротиву (поряд із рухом опору та підготовкою громадян України до протидії агресору). Спрямована на широке залучення громадян до заходів з оборони України, забезпечення воєнної та громадської безпеки, захисту суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування зовнішньої агресії та відсічі ворогу. Включає військовий, цивільний та військово-цивільний складники.

Згідно з Законом України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 (ст. 3) завданнями територіальної оборони є:

  • своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
  • участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
  • участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;
  • участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
  • участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;
  • участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення;
  • забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;
  • участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах;
  • участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
  • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями тощо.

Відповідно до Закону України «Про оборону України», територіальну оборону на всій території держави організовує Генеральний штаб Збройних сил України (ЗСУ), а на території областей — обласні державні адміністрації (у межах своїх повноважень).

Сили територіальної оборони ЗСУ

Організацію, підготовку та виконання завдань територіальної оборони законом покладено на Сили територіальної оборони Збройних сил України (Сили ТрО ЗСУ), що є окремим родом сил ЗСУ (від 01.01.2022). У складі Сил Тро ЗСУ передбачено 25 бригад (одна бригада на регіон), які складаються із понад 150 батальйонів (один батальйон на район). Формування підрозділів Сил Тро ЗСУ було завершене до 15.02.2022.

Сили територіальної оборони діють під гаслом «Готові до спротиву!». Вже станом на 04.2022 прийняли до своїх лав понад 110 тис. українців, які в умовах повномасштабної агресії Росії захищали, обороняли та звільняли українські території. Бійці ТрО одними з перших опинилися на лінії вогню та стали на захист Батьківщини. Разом з іншими підрозділами Сил оборони вони захищали міста Київ, Суми, Чернігів, тримали оборону Харкова, Миколаєва та Запоріжжя, прийняли бої в Херсоні та Маріуполі, боронили Бахмут; воюють за південь та схід України.

Майже 1,5 тис. військовослужбовців територіальної оборони відзначені державними нагородами. У серпні 2022 дев’ять бригад Сил ТрО ЗСУ отримали Бойові прапори за військові здобутки.

Натепер до складу підрозділів Сил ТрО ЗСУ входять не лише піхотні, а й механізовані угрупування, підрозділи аеророзвідки, мінометні розрахунки, на високому рівні проводиться підготовка саперів. Навчальні центри Сил тероборони проводять вишколи майже усіх ланок командирського складу, підготовку капеланів.



Перше в Україні святкування Дня територіальної оборони.
Джерело ютуб канал «Військове телебачення України»



Цитати

«Ми не готові втрачати своєї країни. Ми не готові миритися з поразками. Ми не готові віддавати ворогові здобуте, створене, збудоване — наше сьогодення й наше майбуття. Ми готові до захисту. Ми заряджені. Наша енергія запалює своїх і попелить противника. Ми здобули у житті вже чимало. Ми уміємо перемагати. Ми не готові зупинятися.
Ми готові до спротиву!»

 Етос Сил територіальної оборони // Сили територіальної оборони ЗСУ. URL: https://tro.mil.gov.ua/


Вагомий внесок бійців тероборони в умовах повномасштабної агресії Росії проти України, відзначав 2022 Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний:
«Вітаю з Днем територіальної оборони України! Сформовані безпосередньо під час війни, ви стали невід’ємною частиною Збройних Сил України і страшним сном для ворога. Ви взяли до рук зброю, щоб захистити свободу і рідних. Ще вчора люди мирних професій, сусіди, колеги, друзі, сьогодні — побратими і посестри».

 Цит. за: Залужний привітав українців із Днем територіальної оборони // Укрінформ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3584015-zaluznij-privitav-ukrainciv-iz-dnem-teritorialnoi-oboroni.html


Додатково

  • Підрозділи ТрО функціонували у Збройних силах України і раніше. Ще з 2014 року у складі Сухопутних військ існували батальйони територіальної оборони. У 2020 в структурі Командування Сухопутних військ Збройних сил України було створено Командування територіальної оборони, яке очолив генерал-майор Анатолій Баргилевич. Загальна чисельність кадрового складу військ тероборони Сухопутних військ на кінець 2021 складала 580 осіб.
  • Станом на вересень 2022 Сили ТрО ЗСУ отримали від Світового конгресу українців (СКУ) 40 броньованих машин. Коштом СКУ також надано: медичне майно, різноманітні однострої, взуття, електростанції, бронетехніку.
  • Від 03.10.22 Національний банк України ввів у обіг пам’ятну монету «Сили територіальної оборони Збройних сил України» номіналом 10 гривень.

Див. також

Джерело

  • Про День територіальної оборони України: Указ Президента України № 417/2020 від 30.09.2020 // Президент України. URL: https://www.president.gov.ua/documents/4172020-35197
  • Про основи національного спротиву: Закон України № 1702-ІХ від 16.07.2021 // Відомості Верховної Ради України. 2021. № 41. Ст. 339. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-20#Text

Література

  1. Проворний Є. Сьогодні – День територіальної оборони. В Україні відзначається вперше // АрміяInform. 2020. URL: https://armyinform.com.ua/2020/10/04/den-terytorialnoyi-oborony-vpershe-v-ukrayini/
  2. Сили територіальної оборони Збройних Сил України // Територіальна оборона ЗСУ. URL: https://sprotyv.in.ua/pro-tro
  3. Історія ТрО // Сили територіальної оборони ЗСУ. URL: https://tro.mil.gov.ua/

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В., Панчук Д. М. День територіальної оборони України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/День територіальної оборони України (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶