Дубно

Ду́бно — місто, адміністративний центр Дубенського району Рівненської області.

Дубно (Дубно)

Країна Україна
Область Рівненська область
Засновано 1100
Чисельність населення (тис.осіб) 37
Територія (кв.км.) 27,04


Географічне положення

Місто розташоване у південно-західній частині Рівненської області.

Відстань до м. Києва — 370 км.

Відстань до м. Рівного — 45 км.

Територія — 27,04 км2.

Висота над рівнем моря — 202 м, найвища точка — 255 м.

Містом протікає р. Іква, що належить до басейну Дніпра (притока р. Стиру).

Історична довідка

Поселення на території теперішнього міста відоме від 1100 з Іпатіївського літопису. За легендами, поселення спочатку називали Дубенка, оскільки воно було розташоване серед вікових дубів Згодом місце стали називати Дубен (саме цю назву згадано в літописі).

У період Давньої Русі за князівських міжусобиць і боротьби за великокняжий престол місто переходило від руських князів до князів Володимиро-Волинського та Галицького князівств аж до початку 13 ст. 1240 Дубно було розгромлено і спалено монголо-татарською навалою.

1340 Волинь (зокрема й Дубно) потрапила під владу литовських феодалів.

04.11.1386 на основі жалуваної грамоти короля Владислава ІІ Ягайла та князя Вітовта Дубно відійшло князю Федору Острозькому.

Князі Острозькі заснували у Дубні Спасо-Преображенський і Чеснохрестський монастирі та звели 1492 кам’яний замок, що забезпечило подальший економічний і культурний розвиток поселення.

1498 Дубно отримало статус міста, а в 1507 йому було надано Магдебурзьке право.

Від початку 16 ст. місто стало одним із найбільших культурних центрів Волині. При монастирях жили й працювали видатні вчені, літератори, церковні діячі: Мелетій Смотрицький, Касіян Сакович, отець Віталій з Дубна та ін. 1539–1566 в Чеснохресному монастирі Ієромонах Арсеній переписував староукраїнською мовою Четвероєвангеліє, а 1604 ігумен Хрестовоздвиженського монастиря отець Віталій переклав тут з грецької релігійно-повчальний твір «Діоптра».

Після Люблінської унії 1569 Дубно увійшло до складу Речі Посполитої. Козаки неодноразово намагалися заволодіти Дубенським замком. 1633 в місті спалахнуло антиуніатське повстання (див. Антиуніатський рух) на чолі з надвірними козаками Дубнівського замку Чопеком, Вільцем і Губкою. Повстання було жорстоко придушене.

У період Хмельниччини місто неодноразово відбивали козаки, однак 1654 в місті та на околицях зосереджувались значні сили польсько-шляхетського війська. Оборона міста російськими і козацькими полками під командуванням В. Шереметєва ускладнилася появою татар.

1706 під час Північної війни 1700–1721 місто захопили шведи.

У 18 ст., попри всі збройні конфлікти, місто досягло значного економічного й культурного піднесення (наслідок Дубенських контрактів, перенесених у місто з м. Львова у 1774; ярмарки розпочинали роботу 7 січня і тривали упродовж місяця).

1775 Дубно стало найбільшим містом Волині (1 127 будівель; до категорії міщан належало 59 % міського населення).

Наприкінці 18 ст. м. Дубно тимчасово було столицею престолонаступника французького трону, опального принца Конде та його родича герцога де Беррі (представника роду Бурбонів).

Після 3-го поділу Польщі 1795 Дубно було визначено повітовим містом Подільської губернії, а 1797 увійшло до складу Волинської губернії.

На початку 19 ст. місто перетворилося на прикордонний пункт поблизу російсько-австрійського кордону. Під час французько-російської війни 1812 Дубно стримувало просування французьких військ на Волинь і Поділля.

У другій половині 19 — на початку 20 ст. місто зростало, його розвитку сприяла відкрита у 1873 залізнична колія Здолбунів–Радзивилів.

Наприкінці 19 ст. населення Дубна становило 13 785 осіб.

1912 населення зросло майже вдвічі. Місто стало великим центром хмелярства на Волині.

Під час Першої світової війни багатьох жителів було евакуйовано на територію Російської імперії. Із вересня 1915 до червня 1916 місто було під владою австрійських військ.

1919–1920 місто було почергово під польською та радянською владою. Згідно з Ризьким мирним договором 1921 лишилося у складі Польщі, яка заборонила українську мову та придушувала будь-який прояв національно-визвольного руху. У відповідь на національне гноблення і дискримінаційну політику українська інтелігенція створила громадську організацію «Просвіта».

18.09.1939 до міста увійшла Червона армія. Від 1939 місто — центр Дубнівського району. Під час Другої світової війни 26–30 червня 1941 в районі Дубна відбулася одна з найбільших танкових битв. Тут зійшлося близько 3 000 радянських танків проти понад 700 німецьких. Проте поставлених цілей радянські сили у цій битві не досягли, понісши великі втрати (понад 2 500 танків).

Із червня 1941 до 17.03.1944 перебувало під німецькою окупацією, було створено Дубенський гебітскомісаріат. У місті було знищено 23 295 осіб. Населення чинило опір фашистам (див. Фашизм). Упродовж окупації в дубенських лісах діяли партизанські загони, а також підпілля української повстанської армії.

Після війни почалася відбудова та розбудова міста. Почали працювати 32 гуртки та школи ліквідації неграмотності, були відкриті будинки для безпритульних дітей, літній піонерський табір, лікарня, 4 середні школи, педагогічне училище, культосвітній та сільськогосподарський технікуми та сестринську медичну школу, розгорнули роботу 11 клубів, 23 хати-читальні.

1949 повністю було відбудовано комунальне господарство, введено в дію 14 950 м2 житла.

Протягом наступних років промисловий потенціал міста збільшувався. Запрацював цукровий завод (1960), один із найбільших у західних областях України м’ясокомбінат, хлібозавод, меблева та трикотажна фабрики тощо.

04.10.1995 рішенням Дубенської міської ради затверджено герб міста. 19.06.1998 затверджено прапор міста.

Населення

Загальна кількість населення — 37 257 осіб, густота — 1 380 осіб/км2 (2021, оцінка).

Склад населення за етнічними групами: українці — 95,2 %, росіяни — 3,6 %, білоруси — 0,3 %, поляки — 0,2 %, інші національності — 0,7 % (2001, перепис).

Клімат

Клімат помірно-континентальний. Середня температура січня — -5,5°С, середня температура липня ― +18,5°С. Середньорічна кількість опадів — 550 мм.

Господарство

Промисловість

Провідною є харчова промисловість. 93,5 % всієї виробленої підприємствами міста продукції — продукти харчування.

Станом на 2017 зареєстровано 703 суб’єкти підприємницької діяльності юридичних осіб та 1670 фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності.

Провідні підприємства на території Дубна: ПАТ «Дубномолоко» (виробництво сирів), ТзОВ «Компанія «Зевс ЛТД» (виробництво м’ясних продуктів), ПП «Аметист Плюс» і ТзОВ «ДН Класик» (кондитерські вироби), ПП «Дубенський консервний завод» (виробництво консервів), ПАТ «Дубенський завод ГТВ» (виробництво гумових та гумовотехнічних виробів), ТзОВ «ЛМЗ Ісполін»» (металовироби та чавунне лиття), ТзОВ «Склоресурс» (формування й оброблення листового скла), ПрАТ «Дубнобудматеріали» (просочування деревини, залізобетонні вироби), ТзОВ «Веснянка-Д» і ДП «Орнамент» (виробництво трикотажних тканин).

Сфера послуг

Понад 250 об’єктів торгівлі, з них 113 продовольчих, 132 промислових магазинів та 12 — з одночасною реалізацією продовольчих та непродовольчих товарів.

Об’єкти ресторанного господарства нараховують 66 одиниць, з яких 31 кафе, 5 кафетеріїв, 20 барів, 8 ресторанів, їдальня та піцерія.

Готельний комплекс представляють Готелі-реcторани «Дубно», «Вежа», Готельно-ресторанні комплекси «Едем», «Антік хаус».

Транспорт

Місто перетинають 2 міжнародні автомагістралі.

За 37 км від міста розташований міжнародний аеропорт «Рівне» (с. Велика Омеляна Рівненського район).

Місто перетинає залізнична вантажно-пасажирська лінія «Здолбунів–Красне» Львівської залізниці. Діє залізнична станція «Дубно», що має дві платформи та сім колій.

Наука, освіта, культура

Наука та освіта

Діє 7 дошкільних навчальних закладів та 7 шкіл (станом на 2017), Дубенська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей з особливими потребами.

Працюють позашкільні заклади: Будинок дітей та молоді; Дубенська міська станція юних техніків; міжшкільний навчально-виробничий комбінат; дитячо-юнацька спортивна школа; дитяча школа мистецтв.

Діють ВСП «Дубенський фаховий коледж культури і мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету», ДНЗ «Дубенське вище художнє професійно-технічне училище», ВСП «Дубенський педагогічний фаховий коледж Рівненського державного гуманітарного університету», ВП «Дубенський фаховий медичний коледж» Рівненської обласної ради, а також Дубенська філія університету «Україна».

Культура та мистецтво

У місті діє 1 музей при Державному історико-культурному заповіднику міста Дубна.

Є 5 бібліотек, міський будинок культури та міський клуб, Дубенська школа мистецтв. У міській центральній бібліотеці працює клуб «Співрозмовник» та літературна студія «Лілея».

Від 1991 щороку проходить рок-фестиваль «Тарас Бульба», з 2017 — Фестиваль духовної музики імені Олега Кривенчука, свято хореографічного мистецтва «У вирі танцю». Кожні два роки проходить фестиваль-конкурс дитячого фольклору «Котилася торба».

Інформаційний простір міста представляють газети «Наше дзеркало», «Дзеркало плюс», «Скриня» і «Замок». Також здійснює мовлення ТРК «Дубно», яка охоплює декілька районів.

Діє інтернет-телебачення «NDTV Дубно», а також функціонує «Інформаційний портал м. Дубно: 03656.com.ua».

Архітектура

Тут створено Державний історико-культурний заповідник, до якого увійшли такі пам’ятки історії, культури та архітектури: Дубенський Замок, Луцька брама в Острозі, Бернардинський монастир в Дубно 1626, синагога 1794, Спасо-Преображенська церква 1643, Свято-Юріївська церква 1700, монастир кармеліток 1660, Іллінський собор 1908.

Спорт

Для зайняття фізичною культурою та спортом у місті функціонує футбольний клуб «Дубно», спортивна школа (ДСША «Освіта»), спортивний відділ міського Будинку дітей та молоді.

Також в місті працюють стадіон, два футбольних поля, десять спортивних залів, сім спортивних майданчиків.

На спортивних об’єктах міста щорічно проводяться спартакіади з баскетболу, волейболу, шахів, шашок, спортивного орієнтування, футболу. На р. Ікві функціонує веслувальна база, на якій тренуються та змагаються з веслування на байдарках та каное.

Російсько-українська війна

Від 2014 місто стало прихистком для тимчасово переміщених осіб із зони проведення антитерористичної операції на Сході України (станом на 2017 — близько двохсот осіб).

З початком повномасштабної війни ситуація у місті залишалась контрольованою. 26.03.2022 росіяни завдали ракетного удару по нафтобазі. Пожежу було ліквідовано, обійшлося без жертв. 10.08.2023 російські війська безпілотним літальним апаратом «Герань-2» завдали нового удару по території цивільної нафтобази у Дубенському районі. Внаслідок пожежі було пошкоджено інфраструктуру, обійшлося без жертв.

Із перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дубно прийняло понад три тисячі внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Станом на 01.01.2024 кількість ВПО, які постійно проживають у місті, становить 1505 осіб.

Місто допомагає військовим, зокрема, упродовж 2023 військовим частинам було надано фінансову підтримку (понад 17 млн гривень).

Дубно постачає гуманітарну допомогу військовим, постраждалим в інших містах і громадах територіальних.

Персоналії

Двічі відвідував Дубно Г. Сковорода: 1750, коли прямував у країни Європи, і 1753, коли повертався.

1846 за завданням Археографічної імператорської комісії Дубно відвідав Т. Шевченко.

Почесними жителями міста Дубно є М. Жулинський, Б. Возницький, С. Ростоцький та ін.

Література

  1. Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / Гол. ред. П. Т. Тронько. Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії АН УРСР, 1973. Т. 21: Ровенська область. 654 с.
  2. Стратегія сталого розвитку міста Дубна до 2022 року. Дубно : Дубенська міська рада, 2017. 50 с. URL: http://dubno-adm.gov.ua/fileadmin/user_upload/Ekonomika/Strategija_Dubno_2020.pdf
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2021 року. Київ : Державна служба статистики України, 2021. 50 с. URL: http://database.ukrcensus.gov.ua/PXWEB2007/ukr/publ_new1/2021/zb_chuselnist%202021.pdf.
  4. Дубно // InWestUkraine. URL: http://inwestukraine.org.ua/ua/географія-проектів/дубно/
  5. Історія міста // Дубенська міська рада. URL: https://dubno-adm.gov.ua/pro-misto/istorija-mista.html
  6. Історія міста // Дубенська центральна міська бібліотека. URL: http://www.dubno-lib.rv.ua/?p=121

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дубно // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Дубно (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶