Луцька брама в Острозі

Луцька брама в Острозі. Загальний вигляд з напільного боку
Луцька брама в Острозі. Бічний фасад
Луцька брама в Острозі. Артилерійська бійниця нижнього ярусу

Лу́цька бра́ма в Остро́зіпам’ятка архітектури національного значення, Рівненська область, Україна.

Розташована на пагорбі в історичному центрі міста серед забудови на вулиці В’ячеслава Чорновола.

Історична довідка

У м. Острозі збереглися 2 муровані фортечні брами з баштами, які входили в систему міських укріплень, збудованих у 1-й пол. 15 ст. за правління князя Василя Федоровича Острозького, прозваного Красним (?–1461). Це Луцька брама, яка добре збереглася, і Татарська надбрамна башта, яка збереглася в руїні. Точна дата їхнього спорудження не встановлена. Обидві пам'ятки є синхронними й однотипними.


Луцька брама захищала в'їзд у місто з боку шляху на м. Луцьк, а Татарська — зі шляху на м. Звягель. Спочатку обидві споруди були двоярусними. Наприкінці 16 — на поч. 17 ст. на кожній з них надбудовано 3-й ярус — ренесансний аттик з бійницями. З напільного боку перед брамами був сухий рів зі звідним дерев’яним мостом через нього.


10.11.1985 в реставрованій Луцькій брамі відкрився Музей книги і друкарства, експозиція якого розташована на 3-х поверхах. Основу музейної збірки становить книжкова колекція місцевого краєзнавчого музею, започаткована 1909–1912 Братством імені князів Острозьких.

2007 пам’ятку знову реставрували.

Характеристика

Споруда мурована з каменю-пісковика на вапняно-піщаному розчині, мурування скріплене дерев'яними балками. Горішній аттик з ренесансним декором муровано з цегли. Пам’ятка триярусна, в першому ярусі був наскрізний арковий проїзд. Третій ярус — ренесансний аттик з фігурними зубцями й ліпними розетками. Цей декор пом'якшує оборонні риси. У нижньому поясі аттика — бійниці в формі оберненої замкової щілини. Арка в'їзду має портал з тесаного каменя. Всередині башта в кожному ярусі мала дерев'яні обхідні галереї, які в 2-му ярусі виводили на дерев’яний бойовий хід міського муру. З внутрішнього боку в стінах башти збереглися гнізда від балок дерев'яних бойових галерей. У плані споруда є поєднанням еліпса з прямокутником (об'єм еліпса перевищує об'єм прямокутної частини). Складність плану зумовлена комбінованим функціональним призначенням міської брами й одночасно — потужної оборонної башти типу барбакана. Башта повністю виступала за межі оборонного муру, безпосередньо пов'язаного з її причілковим фасадом, зверненим у бік міста. Таке розпланувальне і об'ємне вирішення давало можливість максимально збільшити зону флангового обстрілу з бійниць, радіально розміщених в криволінійній частині споруди і на бічних фасадах прямокутного в плані об'єму.

Значення

Луцька брама разом із Татарською баштою представляють регіональний волинський тип міської фортечної брами — своєрідно трактований різновид невеликого барбакана, що є унікальним у Центрально-Східній Європі.

Література

  1. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 209–210.
  2. Ричков П., Луц В. Архітектурно-мистецька спадщина князів Острозьких. Київ : Техніка. 2002. С. 50–59.
  3. Байцар-Артеменко О., Присяжний К. Луцька брама в Острозі. Дослідження та спроба реконструкції // Фортеця: збірник заповідника «Тустань» : в 4 кн. Львів : Камула, 2009. Кн. 1. С. 490–497.
  4. Вечерський В. В. Фортеці й замки України. Київ; Чернігів : Деснянська правда, 2011. 663 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Луцька брама в Острозі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Луцька брама в Острозі (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶