(Перенаправлено з Злочинці воєнні)

Воєнні злочинці

Воєнні злочинці.jpg
Воєнні злочинці ВУЕ.png

Воє́нні злочи́нці — особи, які скоїли злочини проти миру, воєнні злочини та злочини проти людяності.

Характеристика

Вимоги щодо відповідальності воєнних злочинців зафіксовано в рішеннях Вашингтонської (1922) і Женевської (1929) конференцій, а також у Женевських конвенціях 1949 .

Види і склади цих злочинів та міри покарання, що можуть застосовуватися до воєнних злочинців, визначені в статутах Міжнародних воєнних трибуналів, які судили головних воєнних злочинців у м. Нюрнберзі (1945–1946, див. Нюрнберзький процес 1945) і м. Токіо (1946–1948, див. Токійський процес), а також у Законі Контрольної ради для Німеччини від 20.12.1945. За вказаними статутами воєнні злочинці можуть бути засуджені до смертної кари або інших покарань, які суд визнає справедливими.

Принципи міжнародного права, визнані статутами Нюрнберзького і Токійського трибуналів, були підтверджені спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 11.12.1946, а також її резолюціями від 13.02.1946 і 31.10.1947 про кримінальну відповідальність воєнних злочинців.

23-тя сесія Генеральної Асамблеї ООН прийняла Конвенцію про незастосування строку давності до воєнних злочинів та злочинів проти людяності 1968.

Згідно зі статтею 14 Загальної декларації прав людини та Декларацією ООН про право притулку 1967 забороняється надавати притулок тим, хто здійснив вчинки, що суперечать цілям і принципам ООН, воєнним злочинцям.

Відповідальність воєнних злочинців за нормами міжнародного права (часто всупереч національному праву держави-правопорушника) та вилучення фізичних осіб, які скоїли воєнні злочини, злочини проти миру і безпеки людства, з юрисдикції держави-агресора розглядають як факт обмеження суверенітету держави у зв’язку зі здійсненою нею агресією, форму її політичної відповідальності.

Російсько-українська війна

В умовах повномасштабної агресії Російської Федерації проти України (див. Російсько-українська війна) Офісом Генерального прокурора України разом із українськими та міжнародними партнерами створено єдину платформу збору доказів для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні (https://warcrimes.gov.ua/). Задокументовані належним чином докази будуть використані для кримінального переслідування воєнних злочинців відповідно до українського законодавства, а також у Міжнародному кримінальному суді в м. Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення. Станом на 23.03.2022, за офіційним повідомленням Офісу генерального прокурора, громадянами подано понад 4,9 тис. доказів воєнних злочинів та злочинів проти людяності з боку військових Російської Федерації.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України оприлюднює на офіційному сайті та постійно оновлює списки російських військовослужбовців, що брали участь у скоєнні воєнних злочинів проти цивільного населення, народу України.

Із 01.03.2022 Прокурор Міжнародного кримінального суду в м. Гаазі К. Хан (1970; Велика Британія) у відповідь на звернення 39 країн ініціював розслідування злочинів Російської Федерації проти України. Дії окупанта він кваліфікує як військові злочини та злочини проти людства. На кінець березня 2022 сім країн розпочали розслідування воєнних злочинів, скоєних Російською Федерацією в Україні (Литва, Німеччина, Польща, Словаччина тощо).

31.03.2022 Україна, Литва і Польща підписали Угоду про створення спільної слідчої групи для розслідування агресії РФ та її воєнних злочинів на території України.

Додатково

  • 01.03.2022 міжнародна волонтерська команда запустила в Україні проект «Нюрнберг-2022» для фіксації злочинів, скоєних проти мирного населення України під час повномасштабного воєнного вторгнення.
  • 16.03.2022 Президент США Дж. Байден публічно назвав В. Путіна воєнним злочинцем.
  • 24.03.2022 сейм Республіки Польща рішуче засудив акти тривалого насильства, геноциду, воєнні злочини, злочини проти людяності, системні порушення прав людини та інші злочинні порушення міжнародного права, які вчиняють на території України Збройні сили Російської Федерації за наказом військових командирів під безпосереднім керівництвом президента В. Путіна. Сейм закликав усі держави підтримати ініціювання та проведення судових розглядів у Міжнародному суді й Міжнародному кримінальному суді з метою притягнення до відповідальності В. Путіна, членів Ради безпеки Росії та командувачів Збройних сил РФ за вчинення воєнних злочинів, злочинів проти людяності, актів геноциду та системних порушень прав людини, скоєних на території суверенної України.

Джерела

Література

  1. Васюренко А. О. Роль Міжнародного військового трибуналу в процесі формування концепції індивідуальної кримінальної відповідальності за порушення міжнародно-правової заборони застосування сили // Український часопис міжнародного права. 2013. № 1. С. 85–88.
  2. Войтенко О. О., Гнатовський М. М., Короткий Т. Р. та ін. Міжнародне гуманітарне право / За ред. Т. Р. Короткого. Київ; Одеса : Українська гельсінська спілка з прав людини ; Фенікс, 2016–2017. 145 с.
  3. Солоненко О. М. Міжнародна кримінальна юстиція: етапи становлення та розвитку. Київ : Ліра-К, 2017. 360 с.
  4. Документуємо воєнні злочини Російської Федерації в Україні // Офіс Генерального прокурора. 2022. URL: https://warcrimes.gov.ua/
  5. Воєннні злочинці рф // Головне управління розвідки Міністерства оборони України (офіційний сайт). 2022. URL: https://gur.gov.ua/content/war-criminals-rf.html

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Воєнні злочинці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воєнні злочинці (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶