(Перенаправлено з Лебединці, будинок для гостей у садибі Галаганів)

Будинок для гостей у садибі Галагана в Лебединцях

Будинок для гостей у садибі Галаганів у Лебединцях.
Головний фасад. Фото поч. 20 ст.
Бічний ґанок. Фото поч. 20 ст.
Головний фасад будинку.
Кресленик В. Чепелика
План будинку. Кресленик В. Чепелика
Інтер’єр. Реконструкція В. Січинського.
Кресленик В. Чепелика

Буди́нок для госте́й у сади́бі Галага́на в Лебеди́нцяхвтрачений об’єкт архітектурної спадщини, Прилуцький район, Чернігівська область, Україна.

Історична довідка

У добу еклектики й історизму (з середини 19 ст.) в Україні в національно свідомих елітарних колах з’являється зацікавленість своєю історичною архітектурою. Це засвідчує Будинок для гостей у садибі Г. Галагана у с. Лебединцях на історичній Прилуччині (тепер Чернігівська область). Збудований на замовлення і коштом власника садиби 1854–1856 за проєктом архітектора Є. Червінського (1820–1890). Мав відтворювати житло гетьманів, інших представників генеральної старшини Гетьманщини 2-ї половини 17–18 ст. так, як це уявляли тодішні знавці українських історії, культури і побуту.

Будинок згорів 1917.

Характеристика

Будинок дерев’яний, під високим чотирисхилим солом’яним дахом. За композицією дисиметричний (див. Дисиметрія). Нагадував традиційну українську хату «на дві половини», тільки велику й ускладнену прибудовами. На чолі був чотириколонний ґанок по центру і маленькі двоколонні ґанки в бічних крилах. Тильний фасад мав один асиметричний ґанок. Великі прямокутні вікна згруповані попарно. Розпланування будинку близьке до анфіладного. Усі кімнати, за українською традицією, мали плоскі дерев’яні стелі на різьблених сволоках, печі та груби, декоровані кахлями.

Значення

Будівля є унікальною спробою натурної реконструкції розвиненого житлового будинку козацької доби, що справила визначальний вплив на формування і розвиток архітектурного стилю українського модерну кінця 19 — 1-ої чверті 20 ст.

Додатково

В. Чепелик назвав цю будівлю «первістком відродження народного стилю».

В інтер'єрі будинку був вирізьблений напис на сволоці: «Дом сей сооружен для оживления предания о жизни предков в памяти потомков» («Дім цей споруджено для пробудження переказу про життя предків у пам’яті нащадків» – переклад Вечерського В. В.).

Цитати

Не без впливу Т. Шевченка, власник садиби Г. Галаган, знайомий з поетом, так сформулював свою мету: «щоб відродилась наша архітектура так, як відродилась наша поезія в устах поетів»

 (цит. за: Чепелик В. Український архітектурний модерн. Київ : Київський національний університет будівництва і архітектури, 2000. С. 27).


Т. Шевченко залишив лаконічий запис у своєму «Журнале»: «Барская, но хорошая и достойная подражания затея» («Панська, але гарна і гідна наслідування справа»/ переклад Вечерського В. В.)

 Шевченко Т. Повне зібрання творів : у 3 т. Київ : Держлітвидав, 1949. Т. 3. С. 265.


Література

  1. Василенко В. В лебединском «будынке» Г. П. Галагана // Киевская старина. 1900. Т. 70. № 7–8. C. 19–24.
  2. Шумицкий Н. Старинный дом для гостей в имении Г. П. Галагана // Зодчий. 1915. № 25. С. 247–251.
  3. Шевченко Т. Повне зібрання творів : у 3 т. Київ : Держлітвидав, 1949. Т. 3. 645 с.
  4. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / Ред. А. В. Кудрицький. Київ : «Українська Радянська Енциклопедія» імені М. П. Бажана, 1990. 1064 с.
  5. Чепелик В. Український архітектурний модерн. Київ : Київський національний університет будівництва і архітектури, 2000. С. 27.
  6. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудівництва, 2002. С. 142–143.
  7. Вечерський В. В. Архітектура Гетьманщини у творчості Тараса Шевченка // Сіверщина в історії України. 2014. Вип. 7. С. 6–12.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок для гостей у садибі Галагана в Лебединцях // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок для гостей у садибі Галагана в Лебединцях (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶