Майоліковий будинок у Відні

Майо́ліковий буди́нок у Ві́дні (нім. Majolikahaus) — пам’ятка архітектури стилю сецесії, Австрія.

Майоліковий будинок у Відні
Фрагмент фасаду

Архітектор О. Вагнер у середині 1890-х задумав перетворити віденську вулицю Лінке Вінцейле на бульвар з репрезентативною забудовою, який пов’язав би центр міста з Шонбруном. Втілюючи задум, 1898–1899 створено три прибуткові багатоквартирні житлові будинки за проєктами О. Вагнера, який одночасно був й інвестором-замовником, що уможливило безперешкодне здійснення його творчих задумів. Усі три будинки — яскраві витвори стилю віденської сецесії, лідером якої був О. Вагнер. Їхні архітектурні вирішення задекларували рішучий розрив з історизмом на користь архітектурного новаторства.

Найвизначнішим серед цих об’єктів є шестиповерховий Майоліковий будинок за адресою вулиця Лінке Вінцейле, 40, збудований 1898. Всупереч усій попередній архітектурі м. Відня, він має гладенький, рівний фасад без ризалітів, розкріповок, скульптурного декору, сандриків над вікнами. Натомість увесь фасад (крім нижнього поверху з великими вітринами) облицьований поліхромною майоліковою (див. Майоліка) плиткою з рослинними мотивами. Її виготовила будівельна фірма Вінербергер (Wienerberger). Плитка стійка до атмосферних впливів, її легко доглядати й мити (для О. Вагнера вимоги гігієнічності та довговічності при експлуатації будинку мали особливе значення). Учень Вагнера архітектор і художник А. Людвіг (1872—1969; Австрія) розробив цілісну композицію з барвистого квіткового орнаменту на всю площину фасаду. Будинок оснащено найновішими на той час технічними засобами й інженерними мережами, мистецьке вирішення яких забезпечив О. Вагнер (огорожі парапетів, сходи з перилами, оформлення ліфтової шахти тощо).

До 1938 будинок належав родині Франклів, у якої його конфісковано нацистами; з 1958 належить Віденській архиєпархії Римо-католицької церкви. Тепер це одна з найпривабливіших архітектурних пам’яток м. Відня.

Література

  1. Norwich J. J. Great Architecture of the World. London : Mitchell Beazley Publishers Limited, 1979. P. 223.
  2. Zednicek W. Otto Wagner und seine schule. Wien : Verlag Walter Zednicek, 2008. P. 7.
  3. Borngasser B. Architecture from the Late Nineteenth Century to the Present Day // Vienna: Art and Architecture. Vienna : H. F. Ullmann, 2008. P. 286–287.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Майоліковий будинок у Відні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Майоліковий будинок у Відні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶