(Перенаправлено з Око Всевидюще)

Всевидюще око

Зображення Всевидющого ока в Успенському соборі у Львові
Герб м. Радехова
Аахенський собор, Німеччина, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Всевидю́ще о́ко (Око Господнє, Око Провидіння) — символ-алегорія Божественної всеприсутності, пильнування Свого творіння і всевідання; Того, Хто все знає і бачить. Символ використовували різні релігійні течії, просвітницькі рухи, езотеричні товариства.

Характеристика

1) У християнській традиції (див. Християнство) символ тлумачать як Око Господа (Боже око), що наглядає за всесвітом і турбується про нього, знак Божого Провидіння і всевідання Творця. Історичні витоки вбачають у юдейських, старозавітних образах: «…ось око Господнє на тих, хто боїться Його, хто надію на милість Його покладає» [Пс. 32 (33):18]; «Не дрімає і не спить Охоронець Ізраїлю!» [Пс. 120 (121):4]; «Господні очі є на кожному місці, — вони бачать і злих, і добрих» (Пр. 15:3). Проводять паралелі (або міркують про генетичний зв’язок символів) із культурою Стародавнього Єгипту (Око Гора, Око Ра); мотиви «всевидющого ока» віднаходять у давньогрецькому мистецтві, трипільській кераміці тощо.

Око, вписане у рівнобічний трикутник (вершиною догори), розглядають як символ Святої Трійці. Сяйво навколо трикутника символізує неприступну славу і святість.

У світському живописі трапляється з доби пізнього Відродження (наприклад, «Вечеря в Еммаусі» худ. Якопо да Понтормо, 1525, галерея Уффіці). Включене до збірника духовних символів «Іконологія» («Iconologia») Чезаре Ріпи (перше видання 1593, Рим) як утілення Божого Промислу, милосердного Божого пильнування.

У визнану церковну символіку широко впроваджено тільки з 17 ст. Так, у християнській архітектурі зображення Всевидющого ока поширилося спершу у Західній Європі (17–18 ст.), згодом — у Східній. Часто символ поміщали на фронтоні, над головним порталом, брамою храму. Відомо, що одне з найдавніших зображень Всевидющого ока в українських теренах знаходилося на фасаді Богоявленського собору (1690-ті, зруйнований більшовиками у 1935) та інших спорудах Києво-Братського Богоявленського монастиря. Дійшли зображення на будівлі греко-католицького храму Пресвятої Трійці у м. Львові (1744–1780), інших церквах, в архітектурному декорі житлових кам’яниць. Від 17 ст. символ застосовують і в іконописі, фресках, мозаїках, зображають на склепіннях капличок, апсид, католицьких вівтарях, книжкових гравюрах; у православ’ї утвердився однойменний тип ікон (особливо вшанований у старообрядництві).

У цей же час набуває і державницьких сенсів (як символ перебування під Божою опікою або ж навпаки, захисників і охоронців релігії, Божої справи), входить у символічну мову геральдики. Всевидюще око як символ Трійці, Божого захисту присутнє на гербах низки українських міст і містечок з 18–19 ст., зокрема Радехова, Дублян (обидва міста — Львівська область), смт Підкаменя, с. Станіславчика (обидва — Золочівський район Львівської області), с. Буцнева (колишнє містечко, тепер Тернопільського району Тернопільської області) тощо.

1782 Око Провидіння було офіційно визнано частиною символіки на зворотному боці Великої печатки Сполучених Штатів Америки.

2) У масонстві символ відомий під назвою «Промениста дельта», містить конотації всеприсутності й всезнання Верховної Істоти, Великого Архітектора, що спостерігає за працею «вільних каменярів». Першу згадку як масонського символу датують 1722 (див. у ст. Масонство).

3) Символ Всевидющого ока є привабливим для використання адептами конспірологічних товариств, езотеричних культів, неорелігій. У теперішній час активно запозичений медициною, мас-культурою.

Додатково

  • Письменник, ілюстратор і художник Жан-Жак-Франсуа Ле Барб’є (1738–1826; Франція) зобразив Всевидюще око над текстом «Декларації прав людини і громадянина» (1789).
  • Філософ і правознавець Дж. Бентам спроєктував ідеальну, на його погляд, в’язницю «Паноптикон» (від грец. πᾶν — все та грец. ὀπτικός — видимий), символом якої стало саме Всевидюще око. Концепція полягала в тому, що наглядач спостерігав за всіма ув'язненими, тоді як в’язні не знали, чи ведеться за ними спостереження. Око, що символізувало непідкупний закон, було оточене на зображенні гаслами «Милосердя», «Правосуддя», «Пильність».
  • На тильному боці українських банкнот номіналом 500 гривень зразка 2006 було зображено символ Всевидющого ока у трикутнику — авторський малюнок Г. Сковороди до його творів (зображення вилучено Національним банком України в квітні 2016).

Цитата

«А ти, Всевидящеє око!
Чи Ти дивилося звисока,
Як сотнями в кайданах гнали
В Сибір невольників святих,
Як мордували, розпинали
І вішали?.. А Ти не знало?!
І Ти дивилося на них
І не осліпло! Око, око!
Не дуже бачиш Ти глибоко!
Ти спиш в кіоті, а царі…»

 Тарас Шевченко. Юродивий (грудень 1857) // Шевченко Т. Зібрання творів : у 6 т. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 2: Поезія 1847–1861. С. 258–260. URL: http://litopys.org.ua/shevchenko/shev2110.htm


Джерела

  • Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Waldemar D. Le symbolisme de l'œil. Paris : E. de Boccard, 1965. 321 p.
  2. Яворський Ф. Про сірий Львів. Львів : Центр Європи, 2012. 288 с.
  3. Schwartz F. F. Le sacré camouflé: ou la crise symbolique du monde actuel. Bière : Cabédita, 2014. 116 p.
  4. Fedorowicz А. Rzeczpospolita masońska // Fokus Historia Ekstra. 2017. Vol. 2. Р. 70–71.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Всевидюще око // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всевидюще око (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶