(Перенаправлено з Олексадрівська ротонда в Запоріжжі)

Покровська церква-ротонда в Запоріжжі

Покро́вська це́рква-рото́нда в Запорі́жжі, Покровський собор, Олександрівська ротонда — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Покровська церква-ротонда у Запоріжжі.
Фото 1886
Архітектурний кресленик, 1886

Історична довідка

Першу дерев’яну Покровську церкву в заснованій 1770 Олександрівській фортеці (тепер м. Запоріжжя) було збудовано 1773 неякісно, внаслідок чого 1787 її стан визнали аварійним. Її розібрали й на тому самому місці 01.08.1788 почали будувати новий дерев’яний храм, освячений 24.02.1789. Кошти на будівництво надали мешканці посаду Олександрівської фортеці, серед яких більшість складали козаки-запорожці (Гайдук, Галичий, Зінчук, Карбула, Летючий, Нескреба та ін.). Церква стояла на лівому березі р. Дніпра неподалік о. Хортиці й була архітектурною домінантою в забудові й ландшафті.

Характеристика

Споруда належить до унікального композиційного типу ярусних ротонд, поширеного на землях запорозьких і донських козаків здавна і до кінця 18 ст. Церква зрубно-каркасної (див. Зруб, Каркас) конструкції, рублена з брусів на підмурку з бутового каменю. Основний об’єм — 12-гранна ротонда. Її вінчав восьмигранний двозаломний світловий верх загальною висотою 26,7 м, що спирався на дерев’яні колони, які в інтер’єрі окреслювали підбанний простір.

Така конструктивна система є стародавньою, і, за дослідженнями І. Могитича, походить ще з Давньої Русі. Всередині ротонди були дерев’яні стіни, які виокремлювали хрещатий у плані центральний простір, що включав підбанний квадрат та прямокутні: вівтар зі сходу, бабинець із заходу, південне й північне рамена. Між ними містилися трапецієподібні в плані ризниця і бібліотека зі сходу та 2 приміщення з заходу. Ротонда традиційно мала троє дверей. Для кращої освітленості інтер’єру кожна з 12 граней ротонди була прорізана вікнами у два яруси. Стіни зовні вертикально ошальовані (див. Шалівка) дошками з нащільниками. Ярусність горизонтальних членувань підкреслювали різьблені карнизи.

1803 виготовлено новий іконостас. У другій половині 19 ст. перед трьома входами прибудували прямокутні в плані притвори. Поряд з церквою 1870 збудували високу муровану дзвіницю і до неї 1886–1890 прибудували мурований Покровський собор у неоросійському стилі (не збережено). Після того дерев’яну ротонду розібрали.

За взірцем Олександрівської ротонди наприкінці 18 ст. були зведені дерев’яні: Покровська церква на місці останньої Запорозької Січі та Вознесенська церква у Підгородній слобідці м. Олександрівська (тепер м. Запоріжжя); обидві не збережено.

Галерея

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідницький інститут історії та теорії архітектури і містобудування, 2002. С. 477–478.
  2. Харлан О. Олександрівська ротонда. До питання локалізації місцезнаходження та архітектурно-містобудівні особливості // Софійські читання. Матеріали 6 міжнародної науково-практичної конференції. Київ : ВД АДЕФ-Україна, 2013. С. 444–450.
  3. Макидонов А. В. История Днепровской линии. Новые документы и материалы (1770–1797). Запорожье : СТАТУС, 2021. 564 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Покровська церква-ротонда в Запоріжжі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Покровська церква-ротонда в Запоріжжі (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶