Неоросійський стиль

Неоросі́йський стиль, неорюс — стилістичний напрям в архітектурі пізнього історизму початку 20 ст. у Російській імперії.

Храм-пам’ятник на Куликовому полі (Російська Федерація)

Історична довідка

Засновано на протиставленні офіційному російському стилю принципів і форм мурованого зодчества міст Пскова і Великого Новгорода 13–14 ст. (часів їхнього республіканського політичного устрою і непідлеглості деспотичній Москві). Неоросійська стилістика маніфестувала демократичні політичні ідеали замовників відповідних споруд і їхніх авторів — архітекторів О. Щусєва і В. О. Покровського (1871–1931; тепер Російська Федерація), котрі започаткували стиль. На стилеутворення вплинула творчість художників В. Васнецова і М. Реріха.

Неоросійський стиль за своїми архітектурними формами, значно модернізованими порівняно з історичними прототипами, близький до національно-романтичних стилізацій стилю модерн. Найяскравіші твори неоросійського стилю в Росії: Марфо-Маріїнська обитель 1907–1912, Казанський залізничний вокзал 1913–1930 (обидва у м. Москві), Храм-пам’ятник на Куликовому полі 1911–1917 (усі — архітектор О. Щусєв); Федоровський собор у Царському селі (тепер м. Пушкін у складі м. Санкт-Петербурга) 1910–1915 (архітектор В. О. Покровський).

Неоросійський стиль в Україні

В Україні розвиток неоросійського стилю пов’язано із впливом на українських архітекторів і художників творчості В. Васнєцова і О. Щусєва. Основними пам’ятками є: монастирський корпус із дзвіницею, огорожею і брамою біля Василівської церкви в Овручі 1907–1911, Спасо-Преображенська церква з комплексом споруд у садибі Харитоненків «Наталіївка» у с. Володимирівці (тепер Харківської області) 1911–1913, Троїцька церква Почаївської Свято-Успенської лаври 1906–1912 (усі — архітектор В. Щусєв); Покровська церква в Пархомівці (архітектор В. О. Покровський); Пантелеймонівська церква 1915 у м. Сумах [архітектор В. М. Покровський {1863–1924; тепер Україна)]; Покровська церква 1911–1913 у с. Жуклі Чернігівської області [архітектори: великий князь Петро Миколайович (1864–1931; тепер Російська Федерація — Франція) та А. Білогруд (1875–1933; тепер Україна — Російська Федерація)].

Серед будівель, створених у неоросійському стилі українськими зодчими, — також прибуткові житлові будинки, виставкові павільйони тощо. Цей стиль унаслідок своєї екзотичності не набув значного поширення в Україні.

Література

  1. Асеев Ю. Стили в архитектуре Украины. Киев : Будівельник, 1989. 104 с.
  2. Ясієвич В. Неоросійський стиль // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 184.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури країн Східної Європи. Київ : АртЕк, 2007. С. 141–142.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Неоросійський стиль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Неоросійський стиль (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

{{#related:Російський стиль}

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶