Василівська церква в Овручі

Василівська церква в Овручіпам’ятка архітектури національного значення, Житомирська обл., Україна.

Василівська церква в Овручі. Первісний вигляд. Західний фасад.
Реконструкція Ю. Асєєва
План. Джерело ілюстрації: Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 93.
Загальний вигляд руїн. Фото початку 20 ст.
Апсиди руїнованої церкви. Фото початку 20 ст.

Загальні відомості

Мурована з червоної цегли споруда міститься в історичному центрі міста і є архітектурною домінантою. З південно-східного боку від неї — двоповерховий келійний корпус із дзвіницею.

Історична довідка

Великий князь київський Рюрик Ростиславич (у хрещенні — Василій) у своєму феодальному володінні — м. Овручі збудував палацову церкву наприкінці 12 ст. Це підтверджує знайдене на стіні графіті з датою, що відповідає 1192. Мурований храм звели на місці попереднього дерев’яного київські майстри під керівництвом, імовірно, княжого придворного зодчого П. Милонога. Церква неодноразово зазнавала руйнувань, востаннє в 1321 — від війська великого князя литовського Гедиміна. Серед руїни в 16 ст. збудували дерев’яну церкву. Після пожежі цієї церкви звели нову дерев’яну, розібрану 1784. У 1842 під час розкопок завалилися склепіння руїн домонгольського храму; від нього залишилися три апсиди та частина північної стіни з аркою. В апсидах та відкосах вікон ще зберігався первісний тиньк із залишками фресок. 1876 біля північної стіни розваленого храму зведено каплицю, розібрану в 1900-х. Упорядження храмової території, розпочате 1860, завершено 1877. У 1904 з ініціативи єпископа Волинського і Житомирського Антонія (Храповицького; 1863; тепер РФ — 1936; Сербія) Волинське єпархіальне братство порушило клопотання про відбудову Василівської церкви. Тоді ж рішенням Святійшого урядувального синоду до м. Овруча відряджено архітектора О. Щусєва, котрий виконав архітектурно-археологічні дослідження і перший проект реставраційної реконструкції пам’ятки як п’ятикупольного храму. Другий варіант проекту (однокупольний) опрацьовано за участю реставратора П. Покришкіна (1870–1922; тепер РФ), затверджено 1908. Імператор Микола ІІ також схвалив проект і пожертвував на його реалізацію 10 тисяч рублів особистих коштів. Відновлення виконано 1907–1911 за участю помічників О. Щусєва архітекторів В. Максимова (1882–1942; тепер РФ) та О. Весніна (1883–1959; тепер РФ). Церкву відбудовано в первісних формах за винятком верху, характер якого не має документального підтвердження. Всі надійні за міцністю частини первісних мурів були включені в нові стіни без змін. Південний портал відновлено за взірцем такого самого північного, частково збереженого. Наново викладено кручені сходи на хори у двох вежах. Замість первісних дерев’яних встановлено залізні балки в інтер’єрі, які для імітації зашиті дошками. Баня, дві вежі, апсиди та дахи вкрито міддю. Металеві вироби виготовлено за старими взірцями, як і цеглу, вироблену на місцевому заводі. Іконостас і розписи інтер’єру в близькій до фрески технології «кейм» художники О. Блазнов (1865; тепер РФ — 1939; Фінляндія), К. Петров-Водкін (1878–1939; тепер РФ), Д. Стелецький (1875; Білорусь — 1947; Франція) завершили 1911. За успішну реставрацію пам’ятки О. Щусєву 1910 присвоєно звання академіка архітектури.

03.09.1911 Василівську церкву урочисто відкрили за участю Миколи ІІ. У 1910 при церкві утворено Овруцький Свято-Василівський жіночий монастир. Поряд із храмом за проектом О. Щусєва та В. Максимова збудовано мурований двоповерховий келійний корпус із дзвіницею. Монастир ліквідовано 1929. У 1934 в закритій Василівській церкві влаштовано склад. 1941 монастир відновив діяльність. 1958 його знову закрили. 1963 Василівську церкву оголошено пам’яткою архітектури республіканського (тепер національного) значення. 1984 в ній виконано реставраційні роботи. 1990 храм освячено і відновлено богослужіння, жіночий монастир відновлено 1991.

Характеристика

Василівська церква — хрестовокупольний, однобанний, тринавовий, триапсидний, чотиристовпний храм із широкою середньою та вузькими бічними навами, з вежеподібним характером композиції. Із західного боку є дві циліндричні сходові вежі, появу яких можна вважати впливом архітектури Софійського собору в Києві. У північній та південній стінах влаштовано внутрішні галереї оборонного призначення. Фасади розчленовано профільованими пучковими лопатками, які підкреслюють вертикальну спрямованість архітектурної композиції. Сучасне завершення споруди виконано з цегли іншого кольору, ніж основна частина, що є вказівкою на його гіпотетичність. Воно вирішено в традиційних для середини 12 ст. формах хрестовокупольних церков з пониженими підпружними арками. Вірогіднішою є характерна для кінця 12 ст. інша, значно динамічніша форма завершення: з куполом на підбаннику, що стоїть на арках, які ступінчасто піднімаються до центру, як у П’ятницькій церкві в Чернігові.

Значення

Василівська церква в Овручі репрезентує початок формування на Наддніпрянщині нового архітектурного стилю на фінальному етапі розвитку архітектури Давньої Русі перед монголо-татарською навалою. Цей стиль суголосний європейській готиці, проте заснований на візантійській спадщині. Реставраційна реконструкція пам’ятки, яку виконав 1907–1911 О. Щусєв, започаткувала сучасну наукову реставрацію пам’яток на теренах України.

Додатково

Згідно з поширеною церковною легендою перший дерев’яний храм на цьому місці звів 997 князь Володимир Святославич з посвятою на честь хресного імені князя.

Література

  1. Асєєв Ю. Архітектура Київської Русі. Київ : Будівельник, 1969. С. 159–164.
  2. Тиманович Є. Церква св. Василія // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 105–106.
  3. Костриця М., Михайлишин О. Храм Святого Василія в Овручі. Київ : Техніка, 2011. 96 с.
  4. Гаврилюк С. В. Свято-Василівський собор Овруча: з історії реставрації початку ХХ ст. // Праці Центру пам’яткознавства. 2014. Вип. 25. С. 36–46.


Галерея

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Василівська церква в Овручі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Василівська церква в Овручі (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶