Петрографія

Петрогра́фія — геологічна наука, яка вивчає гірські породи на предмет їхнього мінерального й хімічного складу, внутрішньої будови, геологічних особливостей — умов залягання, генезису та зміни, закономірності поширення; описова частина (фізіографія) петрології. Визначає класифікацію і номенклатуру гірських порід.

Суміжні науки: керамографія, стосовно осадових гірських порідлітологія.

Історична довідка

Петрографія як вчення про гірські породи та про асоціації мінералів, що є геологічно самостійними тілами, веде свій початок від мінералогії та геології. Перші уявлення про гірські породи та питання, пов’язані з їхнім вивченням, викладені в давніх трактатах з геології і мінералогії. До цього — у роботах про гірничу справу, металургію, науки про землю («De Re Metalliсa» Г. Агриколи, 1556; лекції Ф. Прокоповича «Про досконалі змішані неживі тіла — метали, камені та інші», 1706).

Самостійною наукою, зі своїми особливими задачами та власними методами дослідження, петрографія стає на початок другої половини 19 ст., після введення в неї мікроскопічного методу вивчення гірських порід, пізніше — методів фізичної хімії.

Виділяють три початкових періоди розвитку петрографії:

  • до 1858 — домікроскопічний;
  • 1858–1898 — мікроскопічний: натураліст і біолог Г. Сорбі (1826–1908; Велика Британія) 1858 показав можливість вивчення мікроструктури гірських порід у шліфах; удосконалив метод 1881 мінералог і геолог Ф. Циркель (1838–1912; Німеччина);
  • 1890–1900 — фізико-хімічний: вивчення особливостей, хімічна класифікація гірських порід, експериментальний напрямок у петрографії.

Тільки з початку 20 ст. петрографія підходить до вирішення основної задачі — вивчення питань виникнення і постійних змін гірських порід, їхньої еволюції та переходить від якісних визначень до кількісних, стає точною наукою і суттєво впливає на розвиток інших геологічних дисциплін.

Характеристика

Завдання

Петрографія визначає класифікацію та номенклатуру гірських порід, походження, виникнення й сукупність геологічних процесів, що зумовлюють утворення гірських порід (петрогенез).

Петрографічна характеристика гірської породи містить: найменування породи та її походження; вміст головних породотвірних мінералів; вміст домішок і мінералів, віднесених до шкідливих домішок; опис текстурних та структурних особливостей; оцінку мікротріщинуватості; вторинні зміни; дані про домішки порід та мінералів як твердіших, так і крихких, про глинисті прошарки або інші домішкові породи.

Петрографічний аналіз — вивчення складу та структури гірських порід, вугілля викопного за допомогою макро- та мікроскопічних методів дослідження.

Структура

Розділи петрографії:

  • петрохімія;
  • петрофізика;
  • петротектоніка;
  • фізико-хімічна петрографія;
  • експериментальна петрографія;
  • петрографія вугілля;
  • космічна петрографія.

Геолого-петрографічні дослідження зумовили появу нового наукового напряму — формаційного аналізу, у межах якого вивчають природні парагенетично пов’язані асоціації порід.

Петрофізика — наука про фізичні властивості гірських порід. Виникла на базі петрографії, геофізики та лабораторних методів досліджень фізичного стану гірських порід. Основні завдання петрофізики — вивчення природи фізичних властивостей гірських порід, класифікація петрографічних типів порід, фракцій, товщ за комплексом фізичних властивостей. Властивості порід досліджують в масиві геологічними, геофізичними і космофізичними методами, а також у лабораторних умовах унаслідок визначення фізичних параметрів порід за високого тиску і температури.

Петрохімія — розділ петрографії, що вивчає закономірності розподілу елементів у гірських породах та породотвірних мінералах. Предмет вивчення петрохімії — виражений через оксиди (у %) склад гірських порід, який встановлюють на підставі лабораторного аналізу. За кордоном поширені інші системи перерахунку.

Петрохімічні методи застосовують для виділення глобальних петрохімічних серій магматичних гірських порід: толеїтової, вапняково-лужної, сублужної та лужної. З цією метою використовують петрохімічні діаграми.

Петрохімія, родоначальником якої був академік О.Заварицький (1884–1952; Росія), допомагає розкрити основні закономірності хімічного складу різних груп вивержених гірських порід і його зміни в процесі метаморфізму.

Петротектоніка — розділ петрографії, дисципліна на стику тектоніки і петрографії, що аналізує структуру динамометаморфізованих порід (тектонітів), а також інтрузивних масивів і деформованих осадових товщ.

Фізико-хімічна петрографія вивчає процеси кристалізації й диференціації магми, походження різноманітних магматичних порід. У межах цього напрямку моделюють системи мінеральних фацій магматичних, метаморфічних і метасоматичних гірських порід.

Експериментальна петрографія вивчає процеси утворення гірських порід у лабораторних умовах унаслідок експерименту. У низці випадків лабораторний експеримент є одним із засобів при розв’язанні спірних питань. Технічна петрографія, створена працями академіка Д. С. Белянкіна (1876–1953; Росія), його співробітників і послідовників, має за мету вивчення і надання допомоги у виготовленні штучного каменю (бетон, цемент, будівельна цегла, кераміка, ситал і скло), шлаки, вогнетриви, абразиви тощо), одержуваного під час металургійного, керамічного й інших технічних процесів.

Петрографія (петрологія) вугілля — наука про макро- та мікроінгредієнти вугілля: літотипи, мікролітотипи, мацерали, мінеральні домішки й типи вугілля. Описує та класифікує складники вугілля, вивчає їх властивості, генезис, закономірності розповсюдження у пластах і вугленосних відкладах.

Космічна петрографія вивчає склад і структуру гірських порід метеоритів, планет і супутників, розглядаючи їх в порівнянні із земними породами.

Петрографія в Україні

В Україні дослідження з петрографії розпочалися в 19 ст.

У 21 ст. їх проводять в Інституті геофізики НАН України, Інституті геології і геохімії горючих копалин НАН України, Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Вагомий внесок у петрографію від її початків в Україні до сьогодні зробили: Ю. Морозевич, К. Феофілактов, В. Тарасенко, Й. Танатар, В. Лучицький (1877–1949), брати П. Чирвинський і В. Чирвинський, Л. Крижанівський (1873–1939), І. Усенко, М. Семененко та ін.

Література

  1. Blum J. Handbuch der Lithologie oder Gesteinlehre. Erlangen : F. Enke, 1860. 356 p.
  2. Заварицкий А. Н. Физико-химические основы петрографии изверженных горных пород. Ленинград : Научхимтехиздат, 1926. 233 с.
  3. Заварицкий А. Н. Избранные труды : в 4 т. Москва : Академия наук СССР, 1956–1963.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Павлов Г. Г. Петрографія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2014. 527 с. URL: http://www.geol.univ.kiev.ua/lib/Petrography.pdf
  6. Безродна І. М., Гожик А. П. Петрофізика. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2018. 256 с.
  7. Sebastian U. Gesteinskunde: Ein Leitfaden für Einsteiger und Anwender. 4 aufl. Berlin : Springer, 2018. 209 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Петрографія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Петрографія (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶