Равелін

Равелі́н (від лат. revelere — відділяти) — допоміжне укріплення: оборонна споруда трикутного, іноді прямокутного чи п’ятикутного плану перед оборонним валом, куртиною, фортечною брамою.

Два равеліни (під літерами E, F) типової чотирибастіонної фортеці на Українській лінії (оборонна лінія 1730-х на півдні Лівобережної України)

Є елементом бастіонної (див. Бастіон) системи укріплень.

Равеліни влаштовували з напільного боку фортеці перед ровом між двома бастіонами для додаткового захисту від нападу й обстрілу. Захисники равелінів були озброєні ручною вогнепальною зброєю; у равелінах, як і в бастіонах, розміщували гармати.

Равеліни у фортецях Європи відомі з кінця 15 ст. Уперше застосовані в Італії. У 16 ст. їх удосконалили німецькі фортифікатори. Спершу будували мурованими з цегли й каменю у вигляді гострокутних споруд, нижчих, ніж головний фортечний вал чи мур (равелін Золочівського замку). З кінця 16 ст. у Північній Європі равеліни почали споруджувати земляними, оскільки вони краще витримували артилерійські обстріли. Їх застосовували до першої половини 19 ст.

В Україні равеліни будували з кінця 17 ст. у регулярних земляних фортецях. У м. Києві збережено залишки равеліна цитаделі Київської фортеці.

Література

  1. Вечерський В. Равелін // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 243.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Равелін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Равелін (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶