Римська курія

Римська курія.jpg
Авдієнція Римської курії

Ри́мська ку́рія (лат. Curia Romana) — центральний адміністративний орган Католицької церкви та уряд Держави-міста Ватикан. Діє від імені Папи Римського, відає і церковними й політичними справами, здійснює управління усіма сферами життя Римо-католицької церкви та її суверенними територіями.

Історична довідка

Римська курія виникла у 12 ст. на основі різних допоміжних установ Папського двору (канцелярій, постійних відомств, адвокатських і нотаріальних служб тощо). Інституційно сформувалася у 16 ст., коли Папа Римський Сікст V здійснив реформу куріальних установ: було означено сферу компетенції 14 адміністративних інститутів, 9 з яких займалися питаннями церковного життя, а 5 — справами Папської держави. Після цього неодноразово реорганізовувалася.

У 20 ст. реформу Римської курії, якою вдвічі скорочено кількість куріальних установ і чіткіше розділено адміністративну й судову владу в Церкві, провів Пій X. Востаннє структурне оновлення Римської курії відбулося відповідно до ухвал Другого Ватиканського собору і післясоборних перетворень понтифіків Павла VІ (згідно з Апостольською конституцією «Regimini Ecclesis Universale» від 15.07.1967) та Івана Павла ІІ.

Структура та функції

Римська курія складається з комплексу конгрегацій (департаментів), рад, префектур та ін. органів управління. Станом на 2020 до її складу входять: Державний секретаріат, 9 Священних конгрегацій, 12 Папських рад, 3 трибунали, префектури та служби забезпечення літургії первосвящеників.

Головна установа Римської курії — Державний секретаріат, очолюваний статс-секретарем (посада введена Папою Римським Інокентієм ХІІ у 1692), який виконує функції прем’єр-міністра і міністра закордонних справ. Державний секретаріат має два відділення: загальних справ і відносин з іноземними державами.

При Державному секретаріаті самостійно функціонують Рада кардиналів і єпископів (створена в 1988) і Комісія у справах Церкви в Східній Європі (1993 замінила діючу з 1930 Папську комісію у справах Росії). До завдань цієї комісії належать: надання допомоги у відновленні католицьких громад у Східній Європі, а також участь в екуменічному діалозі з Православними церквами в європейських постсоціалістичних країнах.

Кожною конгрегацією керує кардинал-префект за допомогою двох прелатів та кількох консультантів з числа єпископів, кліру, церковних і світських спеціалістів в тій чи ін. галузі. Всі кардинали-префекти, які призначаються Папою на 5-річний термін, після досягнення 75 р. зобов’язані добровільно піти у відставку. Папа, втім, може її не прийняти, але після досягнення 80-річного віку кардинали припиняють своє членство в конгрегації.

У складі Римської курії діють 9 конгрегацій:

  1. У справах віровчення, або доктрини віри (колишня «Священна Конгрегація Римської і Вселенської інквізиції», яка була створена для протидії єресям і вільнодумству, «злочинам проти віри і моралі»). ІІ Ватиканський Собор визначив діяльність цієї конгрегації як «захист віри і звичаїв у всьому католицькому світі через розвиток віровчення Церкви і протидію доктринам, що суперечать вірі».
  2. Божого культу і дисципліни таїнств. До її компетенції входять питання збереження таїнств, утвердження літургійних книг і культу реліквій. При конгрегації діє Комісія у справах рукопокладень і визнання окремих шлюбів «недосконалими».
  3. Східних Церков. До конгрегації входять установи, що відають зв’язками з Церквами східних обрядів (александрійським, антіохійським, візантійським, халдейським, вірменським), які підтримують контакт з Апостольською столицею. При конгрегації діють Літургічна комісія і Папська комісія у справах Палестини.
  4. У справах єпископів. До компетенції конгрегації належить створення нових і реорганізація раніше створених єпархій, церковних провінцій, номінація єпископів, вікаріїв і прелатів.
  5. У справах духовенства. До неї належать установи: дисципліни віруючих і духовенства; катехитично-пасторської діяльності; адміністрації у справах церковного майна.
  6. У справах канонізації. Створена у 1969. Опікується питаннями беатифікації й канонізації. Вивчає життя, чудеса, факти мученицької смерті, доброчесності кандидатів у блаженні й святі. Ухвалює рішення про початок беатифікаційно-канонізаційних процесів. Дає згоду на утвердження публічного культу. Присуджує титул Доктора Церкви.
  7. Інститутів богопосвяченого життя і товариств апостольського життя. Має виключні повноваження у справах управління чернечими орденами. Установлює обов’язки монахів і монахинь, а також осіб, які добровільно обрали чернечий взірець життя, хоча й не складали чернечих обітниць.
  8. Католицької освіти. Відає вихованням єпархіального кліру, богословською освітою монахів, монахинь і членів світських інститутів. Здійснює нагляд за навчально-виховною роботою в католицьких закладах освіти, семінаріях, парафіяльних та єпархіальних школах. При конгрегації діє Папський центр з питань священицьких покликань.
  9. Євангелізації народів, або поширення віри. Координує і контролює місіонерську діяльність Церкви. У рамках цієї конгрегації функціонують низка комісій: теологічна, з питань духовності й місіонерства, з питань катехизації, а також Комітет з управління місіями, Папська місіонерська рада з питань поширення віри, Папська рада з питань дитинства, Міжнародний центр з поширення у світі місіонерського духу.

Крім того, в Римській курії діють Папські ради: у справах єдності християн, у справах культури, з питань міжрелігійного діалогу, соціальних комунікацій, у справах сім’ї, у справах мігрантів і біженців, Папська рада «Справедливість і мир» та ін.

Важливі для Церкви питання виносяться на обговорення Синоду єпископів — дорадчо-консультативного органу при Римському Папі. Синод скликається що три роки, ухвали приймаються 2/3 голосів і вступають в силу після затвердження їх Папою. Частина членів синоду обирається Національними конференціями єпископів, інша — призначається особисто Папою.

У складі Римської курії функціонує низка постійних і тимчасових комісій: з управління власністю Святого престолу, з управління Державою-містом Ватикан, префектура з економічних справ Святого престолу та ін. служби. В адміністративному апараті Римської курії працює бл. 3 тис. осіб, переважно з-поміж духовенства.

Офіційною мовою Римської курії є латинська, робочою — італійська.

Сайт Римської курії: https://www.vatican.va/roman_curia/index.htm

Література

  1. Овсиенко Ф. Г. Католицизм. Москва : РАГС, 2005. 314 с.
  2. Рауш Т. Католичество в третьем тысячелетии / Пер. с англ. Москва : Библейско-богословский институт св. апостола Андрея, 2007. 416 с.
  3. Хоружий Г. Ватикан: історія і сучасність. Львів : Місіонер, 2007. 280 c.
  4. Компендіум Соціальної доктрини Церкви. Київ : Кайрос, 2008. 552 с.
  5. Яроцький П. Л. Релігієзнавство. Сучасні релігійні процеси в світі й Україні. Київ : Кондор-Видавництво, 2013. 439 с.
  6. Мельник В. Еволюція міжнародно-правового статусу Ватикану: історія, сьогодення, українські акценти. Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2016. 192 с.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Римська курія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Римська курія (дата звернення: 30.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶