Травея

Травея
Травея. План частини п'ятинавової з каплицями ґотичної базиліки, на якому зображено структуру «зв'язаної системи»: жовтим кольором позначено травею з шістьма опорами, перекриту шестилотковим склепінням, червоним – відповідні їй чарунки бічних нав, блакитним – бічні каплиці

Траве́я (фр. travée — прогін) — у романських і ґотичних храмах частина простору середньої нави, обмежена чотирма вертикальними опорами, на які спирається склепіння.

Травея як одна з просторових чарунок, з яких складається об’єм базилікального (див. Базиліка) храму, прямокутна (іноді — квадратна) у плані. На її кутові опори (профільовані стовпи, пілони, пучки колон) спитаються підпружні арки, які розділяють суміжні травеї і несуть склепіння — хрестові, зімкнуті, шестилоткові тощо. Кожна з таких опор є спільною для двох суміжних травей та для арок і склепінь перекриття бічних нав, зазвичай удвічі вужчих за середню.

У великих ґотичних соборах, як правило, одній травеї середньої нави відповідають дві чарунки бічної нави. Така об’ємно-просторова схема отримала назву «зв’язаної системи». Вона була зрозумілою і зручною для розбудови великих романських і готичних соборів, яка тривала протягом кількох сторіч: до наявного три- або п’ятинавового об’єму поступово зі сходу на захід добудовували нові травеї з відповідними їм частинами бічних нав; простір останньої травеї з заходу закривали площиною головного фасаду. У великих ґотичних соборах (собор Нотр-Дам у Парижі) травея могла включати шість опор. Якщо базиліка мала тринавовий трансепт, то його середня нава також складалася з травей (Кельнський собор).

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 414.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 129.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Травея // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Травея (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶