Антипасха

Невіра святого Хоми. Художник Мікеланджело да Караваджо, бл. 1602

Антипа́сха, Хомина неділя, Красна гірка (грец. ἀντίπασχα — буквально «те, що замість Пасхи», «навпроти Пасхи») — християнське свято, яке відзначається наступної неділі після Великодня.

Одне з найдавніших вживань терміну «Антипасха» на позначення неділі, наступної за Пасхальною, міститься у канонічних правилах, які приписують Константинопольському патріарху Івану Постнику. Смисл терміну — не протиставлення Пасці, а ніби повернення до неї, повторення чуда Воскресіння.

Антипасха святкується як День поновлення Великодньої радості Воскресіння Христового — початок нового народження, оновлення видимого й невидимого світу, духовного оновлення людини («весна душі»). Від цього дня починається недільне коло церковного року.

Євангельський сюжет

День Антипасхи вважається завершенням 8-денних пасхальних торжеств. Сакральною основою для об’єднання неділі Пасхи і наступної за нею неділі Антипасхи у єдиний святковий цикл стало Євангеліє від Івана (Ін. 20: 19-31) з оповіддю про явлення воскреслого Ісуса Христа апостолам двічі. У перший раз — «дня першого в тижні, коли вечір настав» (Ін. 20:19), тобто саме в день воскресіння: Ісус показав учням свої рани, послав їх проповідувати його вчення світові і дав владу прощати чи «затримувати» гріхи. Вдруге — через вісім днів (Ін. 20:26), коли Спаситель знову явився апостолам і запевнив у своєму воскресінні Хому. Апостол Хома, згідно з Євангелієм, особисто не бачив першого явлення воскреслого Христа і не повірив розповідям інших апостолів: «Коли на руках Його знаку відцвяшного я не побачу, і пальця свого не вкладу до відцвяшної рани, і своєї руки не вкладу до боку Його, не ввірую!» (Ін. 20:25). Диво запевнення Хоми «невіруючого» спричинило іншу назву для дня Антипасхи — «Хомина неділя».

В історії християнства

В історії християнської церкви неділя Антипасхи була обрядово пов’язана з таїнством хрещення. У ранньому християнстві практикувалося хрещення тільки дорослих людей або підлітків, яке здійснювалось кілька разів на рік, найперше напередодні Пасхи. Неофіти вдягали білий хрещальний одяг як символ духовного народження та чистоти й носили його упродовж всього Світлого тижня. На восьмий день новоохрещені прилюдно знімали біле вбрання й віддавали на зберігання в церковну ризницю.

У Західній церкві цей звичай обумовив латинську назву свята «Dominica in Albis» (букв. «День Господній в білому»), німецьку «Weißer Sonntag» («Біла неділя») тощо; у Східній — назву «Нова неділя». У зв’язку з поширенням звичаю хрестити немовлят, ці смисли святкування Антипасхи втратили актуальність.

У сер. 17 ст. у Католицькій церкві утверджується звичай проводити перше причастя дітей саме на Антипасху. Звідси — поширення німецької назви дня — «Erstkommunionfeier der Kinder» (буквально «Свято першого причастя дітей»). За православною традицією богослужіння Антипасхи здійснюється за чином дванадесятих свят, хоча формально до таких свят ця неділя не відноситься. Кондак Антипасхи складений Романом Солодкоспівцем, стихириІваном Дамаскином.

У народній традиції

Серед східних слов’ян свято називалося «Красна гірка». Ця неділя була першим днем після Великого посту, коли дозволялося здійснювати таїнство вінчання. На Русі з цього дня починався весняний період сільських весіль: засилали сватів, влаштовували гуляння, одягали найкраще вбрання, обходили оселі молодят з привітаннями.

Джерела

Євангеліє від Івана // Біблія. Дії апостолів / Пер. І. Огієнка. London : British & Foreign Bible Society, 1962. 1529 с. URL: https://bibleonline.ru/bible/ubio/jhn/

Література

  1. Пономарев А. В. Антипасха // Православная энциклопедия : в 50 т. Москва : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2000. Т. 2. С. 544–548. URL: http://www.pravenc.ru/text/115800.html
  2. Антипасха (неділя св. апостола Фоми) // Hram Lviv. 2009. URL: http://hram.lviv.ua/312-antipaskha-nedilja-sv.-apostola-fomi.html
  3. Мень О. Перші апостоли / Пер. з рос. Л. Хмельковського. Львів : Свічадо, 2015. 231 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Антипасха // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антипасха (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
24.05.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶