Арагоніт

Арагоніт.jpg

Арагоніт

Клас мінералу карбонати
Колір Безбарвний, жовтий, синій, зелений, рожевий
Форма кристалів призма, пінакоїд
Сингонія моноклінна
Твердість 3, 5–4
Блиск скляний
Густина 2, 9–3, 0 г/см³
Особливі характеристики крихкий, термолюмінісцентний

Арагоні́тмінерал Ca[CO3], природна поліморфна модифікація карбонату кальцію.

Історична довідка

Назва походить від місця знахідки — Арагону. Відкритий 1797, але описаний уперше лише 1959.

Характеристика

Хімічний склад

Хімічний склад такий, як у кальциту: CaO(56 %), CO2 (44,0 %).

Може містити домішки Sr до 5,6 %, Pb до 6,6 %, а також Fe, Mg, Zn (до 10 % — ніхольсоніт), зрідка Ba.

Фізичні властивості

Призматичні, голчасті, пластинчасті і товстотаблитчасті кристали. Головні форми: призма {110}, пінакоїд {010} і {001}. Двійники часто спостерігаються по {110}, також поширені псевдогексонального вигляду трійники, чотирники і складні полісинтетичні двійники. Спайність недосконала по {110 і 010}, нерідко трапляється призма {011}. Агрегати: коралоподібні — «залізні квіти», натічні ниркоподібні, лускаті, пізоліти з радіальноволокнистою і концентрично зональною будовою — ктіпеіт і оолітової будови («горохові» і «ікряні камені»), сталактити і сталагміти.

Арагоніт входить до складу перламутрового шару мушель багатьох видів молюсків, екзоскелету коралів і перлів.

Безбарвний, жовтий, синій, зелений, рожевий; у порошку змінюється на білий. Блиск жирний, скляний. Прозорий, напівпрозорий, що просвічується. Злам раковистий. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса 3,5–4, крихкий. Щільність 2,9–3,0 г/см3 . Молекулярна вага 100,09. Розчиняється в HCl із кипінням. Термолюмінесцентний.

Походження. Розташування родовищ

Арагоніт трапляється рідше, ніж кальцит. Є низькотемпературним мінералом. Утворюється при згасальних гідротермальних процесах в асоціації із серпентином, опалом, халцедоном, іншими карбонатами; у гідрокарбонатних термальних джерелах і гейзерах із температури води до 100 °С утворюються накипи (вапняні туфи), сталактити і оолітові «горохові камені», також характерний для базальтових пустот; трапляється в родовищах самородної сірки (на о. Сицилія). Має осадове, гіпергенне (в асоціації з гіпсом, доломітом, глинистими мінералами) і біогенне походження. У родовищах залізних руд — із лімонітом і сидеритом у вигляді наростів дрібних кристалів (іноді у вигляді «залізних квітів», наприклад, родовища Бакальське на Уралі і Гюттенберг у Каринтії в Альпах).

Неорганічні осади складу СаСО3 утворюються в мілководдях аридних зон сучасного океану і складаються майже цілком з арагоніту, представленого радіально променистими концентрично-зональними оолітами, що утворюються у хвилеприбійній зоні. Арагоніт — нестабільна фаза карбонату кальцію і за відрізок часу 10–100  млн років видозмінюється до кальциту, тому в більш давніх відкладах мінерал відсутній. Трансформація арагоніту в кальцит супроводжується збільшенням об’єму, за нагрівання понад 400 °C відбувається швидкий перехід; у полум’ї мінерал розсипається на тонку кальцитову пудру.

Родовища мінералу численні (Австрія, Грузія, Азербайджан, Киргизстан, Іспанія, Кенія, Марокко, Мексика, Пакистан, Перу, Російська Федерація), але видобувається переважно в Європі. Карстові печери альпійського поясу багаті на арагоніт.

Література

  1. Limenez R., Calvo M., Martinez M. et al. Yacimientos de aragonite del triasico espanol // Bocamina. 2005. № 16.
  2. Арагоніт // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.

Автор ВУЕ

С. О. Мачуліна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мачуліна С. О. Арагоніт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арагоніт (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶