Бахмутська фортеця

Бахму́тська форте́цяпам’ятка фортифікаційної архітектури м. Бахмута Донецької області, Україна.

Бахмутська фортеця.
План 1742 за Ф. Ласковським

Історична довідка

Перші козацькі укріплення на терені м. Бахмута збудовано на зламі 17–18 ст., пов’язані з солеварним промислом. У 1704 обабіч р. Бахмутки була земляна фортеця, огороджена дубовим частоколом з двома брамами. У ній містилися каплиця, митниця, ратуша, склади, кузні, а також 54 козацькі двори. 1708 фортеця стала одним із осередків Булавінського повстання 1707–1709. За підтримку місцевими козаками запорожців, які брали участь у бойових діях проти московського війська, московське військо під командою бригадира Ф. Шидловського (1677–1719; тепер Росія) 1708 знищило місто. 1709 м. Бахмут відвідав московський цар Петро І і наказав відновити тут соляний промисел. Для його захисту 1710 на місці зруйнованої козацької фортеці під керівництвом князя Д. Кольцова-Масальського (1682–1718; тепер Росія) збудовано велику земляну фортецю бастіонного типу. Як і попередня, вона розташовувалася на теренах обох берегів р. Бахмутки. У плані це була неправильна трапеція розмірами 1 100 м із заходу на схід і 935 м із півночі на південь.

Як свідчить план Бахмута 1742, у південній частині укріплення на березі річки влаштували неправильної форми цитадель (так званий штерншанець), оточену реданним (див. Редан) валом. На її території містилися будинки військової адміністрації, залоги (гарнізону), скарбниця, порохівня і соляні комори. З трьох боків велику фортецю захищав земляний оборонний вал із палісадом. Земляні вали доповнювали рови, у які надходила вода з р. Бахмутки. Фортеця витримала татарські напади 1719, 1723–1729. У 1730-х Бахмутська фортеця ввійшла до складу оборонної Української лінії, яка захищала Південь України на лівобережжі р. Дніпра.

1748 фортеця стала центром Бахмутського кінного козацького полку, а 1753–1764 ― головним укріпленням і адміністративним центром регіону Словʼяносербії. Після завоювання Криму (1783) Російською імперією, Бахмутська фортеця втратила військове значення, її було ліквідовано.

Характеристика

На 2022 у ландшафті й розпланувальній мережі історичного центру міста добре простежувалися колишні фортечні вали ― уздовж вулиць Першотравневої, Радянської, провулків Першого, Другого Партизанських, Красного (стара назва останнього провулку ― Кріпосний). Ці топографічні залишки укріплень зазнали руйнувань унаслідок боїв 2022–2023 (див. Російсько-українська війна).

Значення

Бахмутська фортеця є комплексною пам’яткою містобудування, історії та археології, що потребує дослідження й захисту від подальших руйнувань.

Джерела

  1. Ласковский Ф. Материалы для истории инженерного искусства в России : в 3 ч. Санкт-Петербург : Типография Императорской академии наук, 1865. Ч. 3. С. 55.

Література

  1. Кравець Д. Бахмутська фортеця // Пам'ятки України. 2009. № 1. С. 82–87.
  2. Вечерський В. В. Фортеці й замки України. Київ : Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень, 2011. С. 275–276.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бахмутська фортеця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бахмутська фортеця (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶