Благовіщенський собор та дзвіниця в Ковелі

Благовіщенський собор та дзвіниця в Ковелі. Загальний вигляд з півночі, кінець 19 ст.
Благовіщенський собор та дзвіниця в Ковелі. Загальний вигляд з північного заходу,
кінець 19 ст.

Благові́щенський собо́р та дзвіни́ця в Ко́велівтрачені об'єкти архітектурної спадщини України, Волинська область, Україна.

Містилися в центрі м. Ковеля.

Історична довідка

Дерев’яний тридільний одноверхий собор побудовано 1505 (за іншими даними — 1549) як парафіяльний храм. Дерев’яну дзвіницю поставили у 17 ст. окремо від храму, на північний захід від нього, фасадом на вулицю. Протягом 1848–1887 храм був соборним.

У зв’язку з незадовільним технічним станом 1898–1903 та 1903–1911 його суттєво реконструювали. Зазнав руйнувань під час Першої світової війни. 1928 за сприяння Української автокефальної православної церкви храм відремонтували, у ньому відновили богослужіння. 1945 влада закрила церкву; 1961 її переобладнали на спортивний зал, 1968 повністю розібрали.

2010 під час спорудження нової мурованої церкви (тепер — храму Православної церкви України) на цьому місці виявлено й законсервовано кам’яні підмурки первісного дерев’яного храму 16 ст. Дерев’яна дзвіниця зазнала перебудов протягом 1898–1911 і втрачена після 1914.

Характеристика

Собор відзначався монументальним об’ємом нави з розвиненим верхом, при якому вівтар і бабинець виглядали мініатюрними. Зруби нави і бабинця прямокутні в плані, вівтар гранчастий. Вівтар і бабинець трохи вужчі й майже вдвічі нижчі за наву, накриті високими, пластичних обрисів стіжковими дахами. Восьмигранний світловий підбанник над навою дуже низький. Масивна баня, що мала внизу сильний перехват із ковніром, вирізнялася виразним і чітким силуетом. Зруби стін ошальовані дошками вертикально з нащільниками, а дахи й бані укриті ґонтом.

Дзвіниця була чотиригранною, двоярусною, з арковою галереєю дзвона та наметовим дахом, укритим ґонтом.

Значення

Благовіщенський собор у Ковелі був найстародавнішим науково зафіксованим дерев’яним храмом Волині, що зберіг у своєму устроєві багато архаїчних архітектурних рис.

Література

  1. Геврик Т. Дерев’яні храми України: шедеври архітектури. Нью-Йорк : Український музей, 1987. С. 44.
  2. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідницький інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 399–400.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Благовіщенський собор та дзвіниця в Ковелі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благовіщенський собор та дзвіниця в Ковелі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶