Богородчанський іконостас

Богородча́нський іконоста́спам’ятка монументально-декоративного мистецтва, Україна.

Богородчанський іконостас
Графічна схема
Фрагмент іконостасу в експозиції Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

Загальні відомості

Іконостас відокремлював вівтар від головного приміщення для ченців і мирян у православній Хрестовоздвиженській церкві Скиту Манявського.

Історична довідка

Створила 1698–1705 артіль художників під керівництвом ієромонаха Білостоцького монастиря на Волині (див. Церква Святого Архангела Михаїла в Білостоку) Й. Кондзелевича (1667–1740; тепер Україна) для збудованої 1681 дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви Скиту Манявського. Після закриття цього монастиря австрійською владою 1785 іконостас продали в дерев’яну Троїцьку церкву в м. Богородчанах (тепер смт Івано-Франківського району Івано-Франківської області; не збережено), що й зумовило найменування пам’ятки. Її виявив під час мандрівки 1880 мистецтвознавець і археолог граф В. Дідушицький (1848–1909; тепер Україна), опублікував дослідження та 1885 організував ознайомлення з нею інших фахівців. Галицький крайовий сейм профінансував реставрацію, яку виконали 1880–1883 К. Шольц (дата народження невідома ― 1883; тепер Україна), 1883–1885 Ю. Макаревич (1854–1936; тепер Україна ― Польща). Унаслідок цього 1888 іконостас визнано пам’яткою державного значення.

У липні 1916, рятуючи пам’ятку від наступу російської армії (див. Брусиловський прорив 1916), місцеві мешканці разом з австрійським військовими демонтували іконостас і евакуювали його до м. Кракова (Польща). У жовтні 1916 його перевезли до Австрійського музею ужиткового мистецтва (м. Відень, Австрія). Після розвалу Австро-Угорської імперії 1921 іконостас перевезли до м. Варшави (Польща). 1924 за сприяння митрополита Андрея Шептицького пам’ятку передали на зберігання до Національного музею в м. Львові (тепер Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького). Там іконостас демонстрували з середини 1930-х до 1953, коли його перемістили до фондосховища у Вірменському соборі у Львові.

1995 частину ікон експонували на виставці, присвяченій 90-річчю Національного музею.

1997–2006 пам’ятку реставрували фахівці Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, після чого частину її представлено в постійній експозиції того ж музею.

Характеристика

За композицією Богородчанський іконостас схожий на великі іконостаси мурованих і дерев’яних церков Наддніпрянщини й Лівобережжя кінця 17 ― початку 18 ст. Він п’ятиярусний, з кількома композиціями в цоколі («Христос у Никодима», «Похорон Антонія Печерського» та ін.), намісним рядом із храмовою іконою «Воздвиження Чесного Хреста», царськими вратами й дияконськими дверима, на яких зображено архістратига Михаїла та архангела Гавриїла, іншими іконами. Цей ряд фланкований двома великими іконами «Успіння Богородиці» та «Вознесіння Христове», на якій є датований 1705 авторський підпис Й. Кондзелевича. Вище ― празниковий ряд з 12-ма святами, «Тайною вечерею» над царськими вратами й «Молінням про чашу» над нею. У центрі апостольського ряду ― композиція «Деісіс» (Моління); вище – по-бароковому вигадливо закомпоновані зображення 12 пророків. Увінчує іконостас по центру ікона «Богородиця Знамення» і «Розп’яття з пристоячими». Різьблений декор колонок, капітелей і фризу стриманий, а тому анахронічний, характерний не для бароко кінця 17 ст., а для більш раннього маньєризму.

Значення

Богородчанський іконостас — унікальна за мистецькою вартістю і добрим ступенем збереженості пам’ятка українського сакрального мистецтва кінця 17 ― початку 18 ст. у стилі бароко. Це яскравий приклад синтезу мистецтв та органічного поєднання європейських художніх здобутків Нового часу з українською національною традицією.

Додатково

В «Історії українського мистецтва» (2011) лики святих Богородчанського іконостасу, мальовані Й. Кондзелевичем, порівняно з живописними образами, створеними дещо раніше класиком іспанського живопису Б. Е. Мурільйо.

Цитата


«Незаперечні і зв'язки Кондзелевича з Києвом. Поза ними неможливо пояснити факт замовлення художнику роботи над іконостасом у Скиті Манявському, який перебував у найтісніших контактах з Києво-Печерською лаврою. Малярська манера Кондзелевича також свідчить про його добру обізнаність з іконописом Наддніпрянщини».

 Цит. за: Жолтовський П. Український живопис XVII–XVIII ст. Київ : Наукова думка, 1978. С. 57.


Література

  1. Dzieduszycki W. Ikonostas Bohorodczański // Przegląd Archeologiczny. 1888. R. 2. Z. 4. P. 91–130.
  2. Драґан М., Свєнціцький І., Пещанський В. Скит Манявський і Богородчанський іконостас. Львів : Печатня ОО. Василіян у Жовкві, 1926. 28 с.
  3. Жолтовський П. Український живопис XVII–XVIII ст. Київ : Наукова думка, 1978. С. 56–58.
  4. Історія українського мистецтва : у 5 т. Київ : Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, 2011. Т. 3: Мистецтво другої половини XVI–XVIII століття. С. 541–542.
  5. Откович Т. Іконографічна схема іконостаса з церкви Воздвиження Чесного Хреста монастиря Скит Манявський (Богородчанський іконостас) 1698–1705 рр. авторства Йова Кондзелевича // Народознавчі зошити. 2011. № 6 (102). С. 986–998. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NaZo_2011_6_12
  6. Откович Т. Іконостас церкви Воздвиження Чесного Хреста монастиря Великий Скит у Маняві (Богородчанський іконостас) // Вісник Наукового товариства імені Шевченка. 2013. № 50. С. 61–64.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Богородчанський іконостас // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богородчанський іконостас (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶